ZEYTİNYAĞI SAKLAMA KURALLARI

Zeytin Yağını Doğru şekilde saklayın

Zeytinyağı binlerce yıldır bilinen en sağlıklı ve şifalı yağdır. Zeytin yağının organik tarım ürünü zeytinlerden ve doğru şekilde işlenmiş olması kısaca organik olması kadar zeytinyağını saklama koşulları da çok önemlidir. Kadın sitesi Yemek bölümünde ” Zeytinyağı nasıl korunur ” yazısını paylaşıyoruz…

 

Zeytin Yağı Neden Doğru şekilde Saklanmalı ?

zEYTİNYAĞI NEDEN KORUNMALI
zeytinyagi-nasil-taze-kalir-1.1

Öncelikle zeytin yağının doğru olanını almanız çok önemlidir. Eğer güvenilir üreticilerden organik zeytinyağı alıyorsanız saklama şartlarını

da bilmeniz yağı taze ve sağlam şekilde korumanız konusunda çok önemlidir.

Rafine paketlenmiş zeytin yağı alıyorsanız saklama şartlarınız çok fazla fark etmez çünkü görüdğü işlem ve asit düzenleyiciler karıştırıldığı için kolay kolay bozulmaz.

Organik zeytinyağı ise uzun süre doğru şekilde saklanmazsa asit oranı artar ve tortulanma yapar . Bu gayet doğal bir durumdur fakat sağlıklı bir şekilde uzun süre tüketebilmeniz için zeytin yağını korumak için bazı basit önlemler almanız gerekir.

 

Zeytinyağı koruma Yöntemleri zEYTİNYAĞI MUHAFAZA KURALLARI

  1. zeytinyağı kesinlikle cam şişede muhafaza edilmelidir. Doğal yapısında asitik bir yapıdadır, bu da plastik çözünmesine neden olur ve durup dururken plastik yemiş olursunuz. Bu sebepten plastik şişede satılan zeytinyağları da sağlıklı şartlarda değildir. marka olarak hazır da alsanız mutlaka cam bir şişeye aktarmanız çok önemlidir.
  2. Zeytin yağını karanlıkta saklamalısınız . Koyu renk şişede saklayabilir. Tenekesinde tutabilirsiniz. Fakat koyu renk bir şişe daha sağlıklıdır. Eğer koyu renk şişeniz yoksa ışık almayacak şekilde folyo siyah bir kağıtla normal şişenizi de sarabilirsiniz. Zeytinyağı ışıkta bozulmaya çözünmeye başlar ve faydalı besin değerini kaybeder .
  3. Karanlık serin yerde saklayın. Zeytinyağını şişesi karanlık olduğu gibi karanlık bir yerde , dolapta saklamanız ve serin yerde tutmanız çok önemlidir. İhtiyacınız kadar olanı bir servis kabına koyarak azar azar kullanarak daha uzun süre tazeliğini korursunuz.
  4. Şişeyi belli aralıklarda hareket ettirin. Organik zeytin yağı zaman geçtikçe tortulanır ve kıvamı bozulur. Bu nedenle kare bir şişede yada tenekede saklamanız çok önemlidir.15-20 günde bir devirerek tazeliğini korursunuz.
  5. şişenin ağzını iyi kapatın. Zeytinyağının içerisine hiç bir şey sokmayın dökerek kullanın ağzını temizleyin  ve iyi kapatın. İçerisine su vs girmesi zeytin yağını hızla bozar….
  6. Kapak Plastik değil metal yada mantar olmalı. YAnı şekilde ibriği de metal olmalıdır. Çünkü şişede olduğu gibi zeytinyağı plastiği çözer…

 

Zeytin Yağını güvenle tüketin

Bu şekilde hem vücut içerisine verdiği yararları hem cildinizde kullanabileceğiniz mucizeleri hem saçınız için kullanabileceğiniz zeytinyağı’nı içinde ki faydaları ile birlikte çok daha uzun süre saklayabilir ve güvenle tüketebilirsiniz.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.