Zeytin ve Faydaları

Zeytin ve Eşsiz Mucizeleri

Binlerce yıldır özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinin kralların , kraliçelerin meyvesi gibi bir çok farklı adla bilinen mucize meyvesi zeytin günümüzde yararı daha da fazla bilinen bir meyvedir. Kahvaltıda farklı şekilde işlenmiş halleri ile tüketilen zeytin aynı zamanda yağı ile de mucizevi faydalarını sunar bizlere. Bugün kadın sitesi  sağlıklı gıdalar bölümümüzde Ülkemiz coğrafyasında  özellikle Ege bölgesi ,  Marmara Bölgesi  bölgelerinde doğal iklim şartları ile bulunan zeytin ve faydaları yazımızı sizinle paylaşıyoruz…

 

Zeytin Nedir ?

Zeytin nedir ?
zeytinin-kadim-mucizeleri-nelerdir-2

Zeytin ağaçta yetişir. Zeytin ağacı bulunduğu iklime göre,  boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, her mevsim koyuya yakın yeşil yapraklı bir ağaçtır..

Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır. Zeytin ağacının  kıvrımlı, geniş  yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı olarak adlandırılan tepesi, yaklaşık olarak artan boy kadar her sene biraz daha genişler. Bilinen en uzun ömürlü ağaçlardan biridir , yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşeli gibi şekil alır . Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm’dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır. Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir.

Sofralarımızda kahvaltının tacı lark tükettiğimiz ve kısaca zeytin adı verdiğimiz bu meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Yani yeşil zeytin ve siyah zeytin aslında aynıdır. Farklı ağaçlarda yetişmez. Zeytin olarak adlandırdığımız bu etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen “yağı” bakımından çok değerli bir ağaçtır. Zeytinin Orijinal ismi daha doğrusu bitki dünyasında ki adı  Olea europaea dır.

 

Zeytin ve mucizevi faydaları

Zeytinin faydaları nelerdir
zeytinin-kadim-mucizeleri-yararlari-3

Zeytinin Tıbbi Faydaları ve sağlık için Kullanımı :

Zeytinin yaprağında tanen, uçucu yağlar, organik asitler ve rezin adı verilen özel bir madde bulunur. Aynı zamanda zeytinin ezilerek sıkılan yağı olan Zeytinyağının içeriğinde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini vardır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi, yaprakları, kabukları ve yağı kullanılır. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik sembolü ve kaynağı olarak görüldüğü eski Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir. .Günümüzde de yeni faydalarının keşfedilmesi ile birlikte Zeytin tam anlamıyla sağlık ,güzellik ve dayanıklılığın sembolüdür.

  • Taneleri de besleyicidir.
  • Yorgunluğu hızlı biçimde gideren dinçleştirici etkisi vardır.
  • Yapraklar ve gövde kabuğu %5 çay (infüzyon) halinde iştah açıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır.
  • Yaprakları ve kabuklarının Şeker hastalığında kullanım alanı olduğu gibi, tansiyon düzenleyici olarak da bilinir.
  • Zeytinyağı, vücudun ihtiyacı olan safrayı artırır.
  • Karaciğer enzimlerinin çalışmasını arttırır  . Karaciğer ağrılarını azaltır. Hepatit rahatsızlıkları olan Sarılıkta faydalıdır.
  • Eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır.
  • Tenye yada kurt gibi bilinen bağırsak parazitlerinin düşürülmesine yardımcı olur.

 

Güzellikte Zeytinli ürünler

Zeytin binlerce yıldır güzellik kaynağı besinler arasında yer almıştır ve günümüzde de  Dermo-kozmetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Doğal zeytin yağlı dermokozmetik ürünler ciltte kimyasal kalıntılar bırakmadığından dünyada güzellik konusunda kullanımları giderek artmaktadır. Zeytinyağı maskeleri ve organik zeytinyağlı  şampuanlar saç dökülmesini engeller, saçın çabuk uzamasını sağlar,  lezyonlu saçlı deriyi onarmaya yardımcı olur ve kepek oluşumunu engeller. Cildi güzelleştirip yaşlanmasını geciktirerek ciltteki kırışıklık oluşumunu engeller. Zeytinyağlı kalıp sabun ,  sıvı sabun, duş jelleri, bebek şampuanları cildi olumsuz dış etkenlere karşı korurlar.

 

Zeytin yaprağındaki mucize!

Geçirilen kalp krizi ve felç rahatsızlıklarının yüzde 50′si yüksek kan basıncı sebebiyle oluyor. Endonezyalı bilim insanları zeytin ağacının yapraklarından üretilen bir hapın kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonla savaşmaya yardımcı olduğunu açıkladı.  180 kalp rahatsızlığı olan denek üzerinde bu konuda deney yapan bilim insanları, zeytin hapının yüksek kan basıncını düşürmede kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan denemede zeytin yaprağını bir bileşen olarak kullanarak yaptıkları ilacın ayrıca kanda bulunan trigliserit adlı yağın seviyesini düşürmeye ve bu sayede kalp krizi ve felç riskini de azaltmaya yardımcı olduğu belirlendi.

Bu deneylerde , kan basınçlarında yüzde 13.7 oranında bir düşüş yaşanırken, zeytin yaprağı hapı kullananlarda da bu oran  yaklaşık % 11 olarak ölçüldü…

 

Her gün mutlaka zeytin ve zeytin yağı tüketin

Sağlıklı şekilde yaşamak için her gün en az 5 adet zeytin ve en az yarım çay bardağı zeytin tüketilmesi önerilmektedir.

Tabi  hangi zeytin ve zeytin yağının tüketilmesi gerektiği konusu da çok önemlidir. Her gıdada olduğu gibi organik ve mümkün olduğunca rafine edilmemiş organik salamura uygulanmış zeytinlerin ve zeytin yağlarının tüketilmesi sağlıklı olandır.

Zeytinin en sağlığı turşu olanlar değil salamura olanlardır. Kuru sele zeytin kendi kendine oluşması ve tuz olmaması nedeni ile en sağlıklı zeytin olarak bilinir. Eğer normal salamura zeytin yiyorsanız da kısa süre yemeden önce suda bekletmeniz tansiyon açısından daha sağlıklıdır. En sağlıklı zeytin yağı da organik olarak üretilen soğuk sıkım sızma zeytin yağlarıdır.

DİĞER FAYDALI BESİNLER VE EN NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı ve zeytinli günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.