ZERDEÇAL NEDİR, FAYDALARI NELERDİR ?

Zerdeçal ( Hint Safranı )

Aslında sırlardır Anadolu mutfağında yeri olan fakat değeri son yıllarda iyice anlaşılan zerdeçal mutlaka sofranızda yerini alması gereken çok önemli bir bitkidir.. Kadın Sitesi Sağlıklı beslenme bölümünde bugün ” Zerdeçalın faydaları nelerdir ? ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Zerdeçal Nedir ?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle, Çin, Hindistan ,  Pakistan, gibi doğu ülkeleri olarak da bilinen ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılan  Zerdeçal bitkisi , Türkiye’de yetişmemektedir.

Zerdeçal,  boyu yaklaşık bir metreye kadar uzayabilen sivri yapraklı ve sarı renkli çiçek açan,  uzun ömürlü bir  bitkidir.  Rengi Safranı andıran sarı kahve  bir renktedir.Zerdeçal bitkisinin Kökleri öğütüldüğünde koyu sarı renkli bir toz haline gelir ve yaygın olarak bu şekilde bir baharat olarak kullanılır.Hafif acımsı tadı ile özgün aroması ile değerli Hint baharatları arasındadır.

Çoğunlukla  baharatlı yemeklerde, çeşni malzemesi olarak kullanılsa da günümüzde salatadan içeceklere kadar çok geniş şekilde kullanılmaya başlamıştır…

 

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR ?

ZERDEÇALIN SAĞLIK AÇISINDAN YARARLARI NELERDİR ?
zerdecal-ve-yararlari–nelerdir-2

Özellikle et ve salatalarda kullanılan soslardan biri olan Köri tozunun temel elemanlarından olan zerdeçal Batı dünyasında  daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen şifalı yapısı binlerce yıldır bilinmesi nedeni ile Asya da uzun zamandan beri geleneksel olarak  doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Etken maddesi Curcumin olan zerdeçalın 3 gramında yaklaşık 30 ile 90 mg arası Curcumin maddesi bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür.

Zerdeçalın kullanımı Önerilen Hastalıklar arasında Verem ,safra kesesi hastalıkları, Karaciğer problemleri,Hazım problemleri Epilepsi, astım, baş dönmeleri, çıban ve sarılık gibi hastalıklarda olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Zerdeçal İltihaplanmaya karşılı etkilidir

Zerdeçal’ın iltihap giderici özelliği vardır. Kurkuminin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltarak artrit ile ilişkili ağrıyı rahatlattığı gözlemlenmiştir. Bu da inflamasyonu yani vücudun kendisini korumak için zarar vermesi durumunu azalttığı kanıtlanmıştır…

Zerdeçal Kansere karşı korur ve kanserle savaşır

Curcuminin antioksidan etkisinin C  ve E  vitaminlerinden daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Zerdeçalın aktif etken maddesi olan   Curcumin, bir Hint bileşeni olan köriye parlak sarı rengi veren, zerdeçal ve zerdeçal özünün sağlık yararlarını sağlayan maddedir. Bilim adamları Curcuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özelliklerinin bu maddeyi güçlü bir kanser savaşçısı haline getirdiği düşünülmektedir inanmaktadırlar. Ameraikanın ünlü sağlık Üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucunda  kurkumin maddesinin ölümcül ve  sinsi bir kanser türü olan multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığını, hatta durdurduğunu gösterdi. Curcumin kansere karşı koruma sağlarmasının yanı sıra ve kanserin neden olduğu kanserli tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği olduğu araştırmalar sonucu tespit edilmiştir .  Yapılan araştırmalar kurkumin maddesini yoğun biçimde barındıran zerdeçal’ın cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olduğu cilt ve meme kanseri ile savaştığı iyileşme sürecinde yüksek faydaları olduğuna dair sağlam kanıtlar mevcuttur.  Araştırmacılar, zerdeçal özünün meme kanseri hücrelerinin akciğerlere yayılmasını önlediğini gözlemlemiştir.  Zerdeçal’ın kolon ve prostat kanserinin tekrarlama oranını da azalttığı gözlemlenmiştir. Bu parlak sarı baharatın kanserle mücadeledeki yararları ile ilgili araştırmalar en heyecan verici haberler arasında yer alıyor.

 

Zerdeçal Sindirim sistemini rahatlatır ve Barsak rahatsızlıklarının semptomlarını azaltır

Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.  İrritabl barsak sendromu olan hastalardaki ağrı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabildiği sonucuna ulaşılmıştır.

Zerdeçal antibakteriyeldir

Zerdeçalda bulunan sağlıklı uçucu yağların, cilt yaralanmalarında haricen kullanıldığında anti-bakteriyel koruma sunduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlandı..

Zerdeçal İlaçların Olumsuz etkilerini azaltır

Zerdeçalın, indometazin ve reserpin gibi medikal ilaçların içeriklerinin vücutta  neden olduğu hasara karşı koruma oluşturduğu bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. ..

 

Zerdeçal Safra kesesine faydalıdır

Safra yolları ve safra kesesi fonksiyonel rahatsılıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.

Zerdeçal Kolesterolu dengeler Kalp sağlığı için faydalıdır

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda zerdaçal’ın kötü kolesterolü azaltan iyi koleserolü artıran dengeliyici özelliği kanıtlanmıştır azaltıcı etkisi belirlenmiştir.Bu da Kalp hastalıklarını önleyebileceği ve kalp hastalığı olanlar için faydalı olduğunu göstermiştir.

Zerdeçal Solunum yolu organlarına faydalıdır

Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır….

 

Sağlıksız yaşam etkilerini azaltır

Alkol ve Sigara gibi olumsuz alışkanlıkların neden olduğu  zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bilimsel araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Zerdeçal Cilde Faydalıdır

Haricen deri rahatsızlıklarında kullanılması zerdeçalın faydaları arasındadır. – Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir. –

Zerdeçal Alzheimer hastalığına iyi gelir

Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığının oluşumunu engellediği görülmüştür. Bu nedenle dengeli sürekli kullanımı önerilmektedir….

Zerdeçalın Diğer olumlu etkileri

 • Kuvvetli bir antibiyotiktir.
 • Bağırsak florasını düzenler.
 • Vücudumuz için zehirli maddelerden arınma etkisi vardır.
 • Kuvvetli bir antibiyotiktir.
 • Ateş düşürücü özelliğe sahiptir kullanılmaktadır.
 • Karpal tünel sendromu gibi sağlık sorunlarında yardımcı tedavide kullanılır.
 • Eklem iltihaplarında etkili olduğu belirtilmektedir.
 • Göğüs damar ve süt kanalları tıkanıklığında kullanılmaktadır.
 • Astım ve solunum yolları enfeksiyonlarında rahatlatıc ıetkisi vardır.

 

Zerdeçalın Yan etkileri nelerdir ?

 1. Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.
 2. Kendisi kan sulandırıcı özelliğe sahip olduğundan  Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmaması gerektiği belirtilmektedir.
 3. Karaciğer iltihabında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde ve akut gastritte kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.
 4. Küçük safra taşları olan kişilerde safra koliğine sebep olabileceği için bu kişilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.
 5. Fazla miktarda alımı ya da uzun dönem kullanımı mide mukozası tahrişine yol açabilir.
 6. Herhangi bir ameliyat söz konusu ise bu tür ürünlerin kullanımı belli bir süre önce  bırakılmalıdır.

 

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal baharat ile yapılan tüm yemeklerde , et yemeklerinde köri sosu halinde ve salatalara koyularak kullanılabildiği gibi ,meyve çayının içine az miktarda koyularak yada  Yoğurt veya bal ile karıştırılıp yenilebilir.

Tüketim tavsiyesi 2 veya 3 günde bir olarak önerilmektedir.

SĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN  

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı güzel günler diliyorum

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.