Hangi Mutfak Gereçleri Sağlığa Zararlıdır ?

Sağlığımızı korumak ve kaybettiğimiz zaman geri kazanmak için çok çaba ve para sarf ederiz. Kimi zaman beslenme sistemimizi değiştirmek için yiyeceklerimizin türünü değiştirir kimi zaman spor yaparak vücudumuzda biriken olumsuz maddelerden kurtulmak için spor gibi fiziksel etkinlikler yaparak sağlıklı uzun bir yaşam sürmeye gayret ederiz. Fakat sadece yediklerimizi, içtiklerimizi değiştirmek spor yapmak yeterli değildir. Çünkü hayatımızın içerisinde gizlice bizleri zehirleyen vücudumuzda toksinlerin birikmesini yada oluşmasını sağlayan gizli düşmanlarımız vardır. Bunlar arasında en sinsi olanları her gün içerisinde yemek yaptığımız gıdaların tazeliğini korumak yemek yemek için kullandığımız SAĞLIKSIZ MUTFAK MALZEMELERİdir. Bugün sizler için çalışan kadın sitesi olarak zararlı mutfak malzemeleri ve sağlıklı mutfak malzemelerini paylaşmak istiyoruz…

 

Hangi mutfak araçları Sağlığa zararlıdır ?

hangi-mutfak-araclari-sagliga-zararli-2

Mutfak malzemeleri her gün mutfakta günlük olarak kullandığımız kimi zaman içerisinde yemek pişirdiğimiz, içinde yemek yediğimiz, bir şeyler karıştırdığımız yada saklamaya çalıştığımız ürünlerin tümüdür. Bunların bazıları yapıları itibari ile bazıları da ısınma kazıma gibi kullanım şekilleri sonucu insan sağlığını tehdit eden sonuçlara yol açabiliyor. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız Sağlığa zararlı mutfak araçları listesinin altlarında bu mutfak gereçlerinin yerine  sağlığa zararsız mutfak araçları olarak neleri kullanabileceğinizi de sizinle paylaşıyoruz. Tabi ki bu listede kullanıma bağlı olarak fiziksel zarar veren bıçak gibi ürünler yer almamaktadır. Aşağıda sizlerle paylaştıklarımız  sağlığa açısından gizli tehlike yaratan mutfak araçları listesidir.

 

Sağlığa zararlı Mutfak Araçları ve Sağlığa zarar vermeyen Mutfak araçları Nelerdir ?

hangi-mutfak-araclari-sagliga-zararli-2-hangileri-sagliga-zararsiz
  • Teflon veya diğer Tüm yapışmaz tava,  tencereler ve tost makinesi gibi ızgara gereçleri : 

Teflon alaşımlardan üretilen yerine diğer yapışmaz maddeler ile üretilen  pişirme araçları da zararlı kimyasallar içerebilmektedir.

Sağlıklı Pişirme araçları nelerdir : Sağlıklı Demir döküm tavalar teflonun  tavaların yerine en sağlıklı tercihlerden biridir.  Döküm tavaların içinde bir kaç defa yağ ısıtıldığında yapışmaz özellik kazanır. Döküm demir tavanın içeriği yiyeceğe geçse bile demir maddesi geçmiş olur. Ve kahve gibi basit bir katalizör bunu vücudunuzdan kolayca atar. Çelik veya Cam Tencere ,tava , sahan,cezve gibi pişirme araçlarında yemek pişirmek yada içecekleri ısıtmak en  sağlıklı olandır. 

  • Plastik pişirme poşet ve Plastik saklama gereçleri:

Plastik saklama torbaları, mikrodalga gibi ısıtıcılar içerisinde yerleştirilen tabaklar gibi ürünler ısı ile teması halinde yapıları değişerek sağlığa çok zararlı hale gelebilirler.

Sağlıklı mutfak saklama gereçleri:  Plastik saklama poşetleri uzun süre yiyecekleri saklayabilme özellikleri ile yarar sağlayabilirler fakat plastik içerisine  yediklerimizle hiç temas etmemesi için kağıda sararak saklayabilirsiniz yada en iyisi ihtiyacınız olan miktarda gıda alarak, kağıt torbalar kullanmanızı öneriyoruz. Belki bir süre daha az dayanır ama en azından size zarar vermez

  • Plastik ve silikon pişirme araçları :

Plastik Kepçe , Plastik karıştırma kaşığı, Plastik ıspatula ( Yazım doğrudur “Spatula” olarak da yazılır  🙂 )  gibi araçları evinizden çıkartın yada inşa malzemesi olarak eşinize verin

Sağlıklı Pişirme gereçleri : Paslanmaz Çelik , Bambu veya  ahşap,  kepçe,kaşık, Ispatula ( spatula)  gibi  malzemeler kullanabilirsiniz . Not: Silikon da bir plastik türevidir fakat soğuğa ve da 232 dereceye kadar diğer plastik ürünlere nazaran çok daha dayanıklıdır ve daha güvenlidir .

  • Plastik Isıtıcılar:

Plastik malzemelerden üretilmiş Kettle  ( elektrikli su Kaynatıcı), Plastik elektrikli cezve gibi ürünler direk olarak metalin çıkardığı ısı ile doğrudan içindeki su veya kahve gibi malzeme ile birlikte plastiği de ısıtır ve plastikler en kanserojen haine gelerek suya yada kahve gibi içeceğinize karışarak vücudunuza girer.

Sağlıklı içecek ısıtıcıları : en sağlıklı ısıtıcılar çelik olanlardır. Elektrikli kullanıyorsanız plastik olmayan hatta suya temas eden hiç bir ürün olmayan bir kettle veya kahve cezvesi gibi sıvı ısıtma malzemesi kullanmaya gayret edin . Yada eski yöntemle ocak üstü cezve veya çaydanlığın su kaynatma kısmında ısıtın yada sadece su ısıtmaya yarayan ocak üstü Kette seçeneğini tercih etmeye gayret edin .  

  • Plastik saklama kapları :

Plastik saklama kaplarından BPA gibi bir çok kimyasal yiyecek ve içeceklerimiz  geçer.

Sağlıklı Saklama Kapları: Saklama kabı olarak en sağlıklısı olanlar cam kaplardır.

  • Plastik Bidonlar:

Plastiğin insan yaşamına zarar vermemesi için Çok fazla çalışma yapılmasına ve plastik ürünler geliştirilmesine rağmen hangi şartlarda olduğunu bilemememiz ve içerisinde oluşabilecek en ufak bir deformasyon, güneşe uzun süre güneşe maruz kalıp kalmadığına emin olamayacağımız için plastik bidonlar özellikle suyumuz ile vücudumuza girdiğinde tehlike oluşturmaktadır.

Sağlıklı Su Bidonu : En azından evinizdeki su bidonunu cam bidon yapın, Mümkünse cam su bidonunda su almaya gayret edin. Başka bir seçenek de su arıtma cihazı kullanarak musluk suyunuzu içecek su haline getirmektir. Not: Kaynak suları da dev su arıtma cihazlarından geçerek bizlere bidon yada şişe su olarak sunulmaktadır. 

  • Plastik Yeme Yardımcıları:

  Plastik Çatal, Bıçak ,Kaşık genellikle dışarıda yemek yerken kullandığımız fakat bazen evde de tercih ettiğimiz malzemelerdir.

Sağlıklı Yeme araçları : Bunun yerine tahta, çelik çatal bıçak, kaşık veya bulunması zordur ama porselen malzemeler kullanabilirsiniz. 

  • Plastik Bardak ,kase, Şişe , Sürahi :

Plastik bardaklar, şişeler , sürahiler, kaseler  genellikle dışarıda kullandığımız ürünlerdir fakat evlerimiz de de bazen daha kalın plastik malzemelerden oluşan mutfak malzemeleri vardır. Bu malzemeler özellikle sıcak ürünler ile temas ettiğinde çok yüksek oranda kanserojen maddenin içecekler ile vücudumuza girmesine neden olur.  Ayrıca basit hava ısısı değişikliklerinde yapıları çok hızlı değişir ve soğuk kullanımlarda dahil kanserojen özellik sağlarlar.

 

Sağlıklı mutfak araçları nelerden yapılır

Sağlıklı Bardak, Sürahi ,Kase  nelerdir : Cam , Çelik, porselen bardak ve sürahiler kullanmanız sağlığımız açısından çok daha iyidir  

Yukarıda size verdiğimiz öneriler herhangi bir ticari kaygı içermeden sizlerle paylaştıklarımızdır. Sağlığa zararlı olmayan mutfak ürünleri fiyat açısından belki diğer ürünlere göre biraz daha maliyetli ve kullanım açısından biraz daha zor ve temizlenmesi açısından sizi biraz daha zorlayabilir fakat kanser gibi hastalıklara kapılmamanız açısından olması gerekenlerdir. Ayrıca sağlığa zarar veren ürünlerin bir çoğu çevre kirliliğine yol açarak tabiat dengesini ciddi oranda bozmaktadır.

Sağlığınız ve dünya sağlığı her şeyden önemlidir.

Not: Bu malzemeleri hangi mutfak temizlik araçları ile yıkadığınız da büyük önem taşımaktadır. Nihayetinde mutfak gereçlerini daha kısa zamanda daha az su ile daha etkili temizlediğini iddia eden deterjanlar gibi bir çok temizleme ve arındırma ürünü çok güçlü kanserojen kimyasal maddeler içermektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı Mutlu Günler dileriz.

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.