Yüzdeki Kusurları Yok Etme Yöntemleri 

Cildinize çok özen gösteriyorsunuz fakat buna rağmen , yüzünüzde sivilceler, siyah noktalar çıkıyor, göz çevrelerinde kaz ayakları ve kırışıklıklar oluşuyorsa ya da çeşitli cilt sorunları yaşıyorsanız makyaj  hileleri dışındaki yöntemleri kullanarak da bu yüz kusurlarını kapatmak mümkündür. Fakat peşinen söylemeliyiz ki bu sorunların en önemlileri olan aşırı kuruluk veya aşırı yağlılık kusurlarıdır. Sadece örtbas edip kusurların üstünü örtmekten bahsetmiyoruz. Aynı zamanda cilt sağlığı açısından da gerekli  çözüm yolları hakkındaki “Yüzdeki kusurlar nasıl kapatılır?” konulu bu makalemiz çok işinize yarayacaktır. 

 

Cilt kusurlarından kurtulmanın yolları Nelerdir ?

cilt-kusurlari
cilt-kusurlari

1 – Cilt Kuruluğu Problemi nasıl giderilir:

Sahip olduğunuz  cilt kuru ve gergin ise yoğun nemlendirici kremlere ihtiyaç vardır. Ciltteki nemi geri kazanabilmek için gliserin ve hiyaluronik asit içeren nemlendiricilere gerek vardır. Aynı şekilde nemin cilde nüfuz etmesi için seramidin içeren nemlendiricileri kullanmalıyız.

Fakat kuruluk belirli bölgelerde ısrarla kendini gösteriyorsa, seboreik dermatit türü bir cilt sorunu olması ihtimaline karşı hidrokortizon kremleri cilt kurumasına iyi gelir.

Bunlara ek olarak Kış mevsiminde yatak odasında nemlendirme cihazı kullanmak vücut ve yüzünüzdeki nemin korumasında çok faydalı bir çözüm olur.

 

2- Yağlı Cilt Sorunu nasıl giderilir : 

Cildi yağlı olanların, kuruluk yaşayanların aksine yoğunluğu az olan nemlendirici kullanmaları gereklidir.  Bu durumda yüzdeki T bölgesi için hafif, yanaklara ise daha yoğun iki farklı nemlendirici kullanmak en akıllı yol olacaktır.

Yüzdeki yağları yok etmek için anti inflamatuar özellikli içerisinde salisik asit bulunan kozmetik ürünleri de oldukça yararlı bir çözüm yoludur…

 

3 – Çizgi oluşumu kusurları nasıl giderilir: 

Göz ve dudak çevresindeki kırışıklık ve çizgileri önlemenin yolu düzenli olarak günlük cilt bakımı yapmaktır.

Cildinizde ince çizgiler varsa retinol kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Retinol’ün içeriğindeki A vitamini, cildin moleküler  düzeyde onarımını yapar.

Yüzdeki çizgilere karşı önlem almanın bir yolu da hem UVB ışınlarını hem de  UVA ışınlarını önleyen geniş spektrumlu  güneş kremleri kullanmaktır. Hatta güneş koruma faktörlü bir fondötenler ile birlikte güneş kremlerini kullanırsanız çok daha yararlı olacaktır.  Eğer kırışıklıklar, çok derin ve  belirgin düzeyde ise kırışıklık karşıtı peptid içeren kremleri öneririz…

 

4- Yaşlılık Lekesi kusurları nasıl giderilir:

Yüzde Yaşlılık lekeleri denilen küçük koyu lekeler genelde ileri yaşlarda çıkar. Bunun en temel nedeni fazla güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Cildi güneşten korumak için yukarıda anlatıldığı gibi RETİNOL kullanmalı, makyaj malzemesi kullanırken C vitamini, kojik asit, niasinamid, meyan kökü veya dut içeren ürünleri seçmelisiniz. (Bunlar  renk açma özelliğine sahiptir).

İnatçı yaşlılık lekelerine sahipseniz içeriğinde hidrokinon bulunan ancak doktor tavsiyesine danışarak edineceğiniz reçeteli olarak satılan kremleri tercih etmelisiniz…

 

5- Sivilce Oluşumu sorunu nasıl giderilir:

Yüzdeki sivilceler yalnızca ergenlikte değil, her yaşta görülebilir. Sivilcelenme sorunlarından kurtulmak için yüzü temiz tutmak yeterli olmadığı gibi, sert temizlik malzemeleri, cildi daha da kötü bir hale sokabilir, kurumasına neden olur. Sivilcelerle savaşta en önemli prensip cilt kurumasını önlemek ve nemlendirmektir.  O zaman mutlaka nemlendirici kullanmalısınız.

Bu nedenle yüzünüzü salisik asit veya laktik asit içeren yumuşak sabunlarla yıkamalı, yıkama sonrasında ise içeriğinde az miktarda benzonil peroksid bulunan sivilce kremleri ile bakımını tamamlamalısınız. Eğer hassas cilde sahip iseniz lipo hidroksi asit (capryloyl salicylic acid) içeren kremler ve jeller sivilcelere iyi gelir…

 

NOT: Bunlar yüzdeki kusurları kapamanın makyajsız yollarıdır. Makyaj teknikleri ile bu hataları kamufle etmek mümkün olsa da daha çok cilt sağlığı açısından kalıcı çözümler bu makalemizde belirtilen önerilerdir.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.