Koşmak mı faydalı , yürümek mi ?

Spor yapmak için Yürüyüş mü, Koşu mu Daha Faydalı?

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığımız açısından çok önemli olduğunu biliyoruz. Egzersizler arasında en bilinen ve yaygın olanları ise yürüyüş ve koşmaktır. Kadın sitesi form ve beslenme bölümünde “Koşmak mı yoksa Yürümek mi sağlıklı ” konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Kime ,Hangi egzersiz daha doğru ?

kİM KOŞMALI, KİM YÜRÜMELİ
KOŞMAK MI , YÜRÜMEK Mİ ?

Yaşamımızın oldukça büyük bir bölümünde yürürüz, bununla ilgili olarak yürümek mi koşmak mı sorunu akla geliyor. Günümüzde artık herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki o da sağlık için egzersizin şart olduğu. Bu şekilde yürüyüş de koşma da yapılabilecek en kolay ve rahat egzersizlerdendir. Bir çok uzman hangi egzersizler yapılırsa yapılsın rahat nefes alıp vereceğiniz bir dozda kalmanızın daha sağlıklı olduğu görüşünde birleşiyor. Yapılan bilimsel çalışmalara yürümek zihni rahatlatıyor. Yürüyüş yapmak gibi düşük tempolu faaliyetler ve düzenli yapılan faaliyetler insan vücudundaki Endorfin hormonunu yükseltiyor ve böylece kendimizi daha zinde ve iyi hissediyoruz.

Eğer çok kiloluysanız yapabileceğiniz en yararlı spor yürüyüş. Düzenli yapabileceğiniz bu yürüyüşler kondisyonunuzu artırırken, bir yandan yağ yakım sürecini hızlandıracaktır. Yürümek, kilo verdirmekten ziyade zinde kalmanızı sağlar. Yürümek ve koşmak, kalp, şeker, kemik erimesi, stres ve depresyon gibi hastalıkları ciddi oranda azaltır.

80’li yıllarda ağırlıkla yapılan egzersizlerin sağlık açısından iyi olduğu iddia edilirdi ancak günümüzde bu tarz egzersizlerin kan basıncını yükselttiği ve böylece kilo alma ihtimalini artırdığı ispatlandı. Bu da son zamanlarda insanları yürüyüş, koşu gibi sporlara yönlendiriyor. Eğer bu şekilde düzenli spor yapmak istiyorsanız uygun yöntem yürüyüşe ayırdığınız zamanı her hafta 10 dakika artırmak olabilir. Yürümek ve koşmak Kardiyovasküler egzersizlerdir. Yani bu egzersizler kalp ve dolaşım sistemini hızlandırıp çalıştırır. Dolayısıyla nabzımızı kontrol altında tutmamız gerekir…

Reklam

 

Kalp Sağlığınız İçin Egzersiz Çok Önemli

mUTLAKA EGZERSİZ YAPIN
Düzenli egzersiz çok önemli

Kalbinizin sağlam olması  hayatınızın yalnız kalitesini değil, süresini de derinden etkiler. Kalp kendi kendine “otomatik” çalışan bir organdır. Kendi uyarılarını kendi yaratır. Kendi elektrik devresinden alır. Bedenin ihtiyacına göre kalp, atışlarını hızlandırır ya da yavaşlatır. Eğer heyecanlıysanız ya da hızla yürüyor veya koşuyorsanız, kalp hızı otomatik olarak artar. Yavaşladığınızda veya dinlemeye geçtiğinizde yada uyuyorsanız hız düşer. Bunlar normal fizyolojik ve beklenen değişimleridir. Şeker hastalığı, hipertansiyon gibi bir probleminiz varsa kalp kaslarınız, kalp kapaklarınız ya da kalbin elektrik uyarıları yöneten sinüs düğümü ya da taşıyan sistemi arızalıysa, kalp atışlarınız beklenenden daha hızlı ya da yavaş olabilir. Ayrıca sigara, kafein, alkol alışkanlığı uyku sorunları da kalp hızını değiştiren çok önemli etkenler. Son bulgular, özellikle yoğun egzersiz nedeniyle kalbi zorlamamanın doğru olmadığını düşündürüyor. Ayrıca her ne sebeple meydana gelirse gelsin taşikardi denilen kalp hızlanmalarını ciddiye almamıza işaret ediyor. Kısacası her konuda olduğu gibi aşırı hız kalbimize de iyi gelmediği aşikar.

  • Uzun mesafeli yaptığınız koşular, egzersiz yaparken çok yorulmanız ve çok terlemeniz yağ yaktığınız anlamına gelmez. Tersine kendinizi fazla zorlarsanız kas kaybına yol açabilirsiniz. Uzun mesafeli yapılan bir yürüyüşün belli bir temposunun olmaması yani yürüyüşün antrenman psikolojisinde yapılmaması da yine size maksimum fayda sağlamaz.
  • Uzun mesafe koşularında ve yokuş yukarı yapılan yürüyüşlerde dizlere binen yük artar. Bu da dizimizde sorun varsa iyileşme sürecini uzatır ya da kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Aynı şekilde kalp sorunu olan kişilerin kontrolsüz koşmaları istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
  • Uzun mesafeli tempolu yürüyüşten sonra nabzınızı da kontrol ederek koşuya geçebilirsiniz. Hedefiniz koşmak değilse, yürüyüş temponuzu artırabilir ya da aynı sürede mesafeyi artırmaya çalışabilirsiniz. 45 ya da 50 dakikalık egzersizin ardından nabzınızın tekrar eski haline gelip toparlanması ilk zamanlar daha uzun sürecektir. Ancak çalışmaya düzenli devam etmeniz bu süreyi kısaltır. Bu da kondisyonunuzun yükseldiğini gösterir.

Egzersizin kalbe iyi geldiğinden, düzenli egzersizin yalnız kalbi değil damarların, bütün doku ve organların gücünü arttırdığına artık şüphe yok. Hareketsiz, tembel bir hayat sürmek de, egzersiz yapacağım derken kasları, eklemleri ve genelde bedeni kilolarca ağırlığın altında ezmek ya da tempolu koşular ile üzerlerine daha fazla yüklenmek de doğru değildir.

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

Güzel Günler Dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.