Yumurta taze mi ? Bayat mı ?

birkaç sene öncesine kadar sağlıksız olduğu öne sürülen yumurta günümüzde günde 2 tane yenilmesi önerilen önemli bir gıda haline geldi.

Reklam

Yumurtanın sağlıklı olabilmesi için doğru şartlarda yetiştirilmiş tavukların yumurtaları olması kadar taze olması da çok önemli.

Yumurta hangi tazelikte ?

yumurta-taze-mi-testi-1-2-yumurta-tazelik-testi

Yumurtanın hangi tazelikte olduğunu hangi tarihteki yumurtanın nasıl yenilmesi gerektiğini veya yenilmemesi gerektiğini nasıl anlarız ?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit İki farklı test ile kolayca anlaşılabilir.

1. Yumurta kırma testi.

Yumurta kırma tesisi ne yapmamız gereken şey çok basittir yumurta içiyor olarak alırsınız nazikçe kabuğunu kırarsınız yumurtayı bir kaba koyarsanız Eğer yumurtanın sarısı bir kaba koyarsanız Yumurta sarısı dağılıyorsa yumurta Bayat demektir. Yumurta göz şeklinde duruyorsa taze demektir.

Bu yöntemde yumurtalı Taze mi bayat mı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz Fakat eğer yumurtayı kaynatarak yemek istiyorsanız yani yumurta haşlama yapmak istiyorsanız yumurtayı kırmıyor olmamız gerekir.

Sorun değil Yumurtanın taze olup olmadığını kırmadan anlamanızın çok kolay yöntemi var O da bardak içinde su testi.

2. Su dolu bardakta yumurta testi

Işleminiz çok basit yumurtanın tamamıyla içine bakabileceği ve yan olarak dönebileceği bir bardak içine su koyup yumurtayı içine bırakın.

 • Taze yumurta Nasıl Anlaşılır  :
  yumurta-taze-mi-testi-2-yumurta-taze

  Yumurta yalnız diyette suyun dibine çöküyor sa taze demektir. Haşlayarak yemek için idealdir isterseniz kızartma da yapabilirsiniz.

 • Yenebilir yumurta Nasıl Anlaşılır:
  yumurta-taze-mi-testi-3-yenebilir

  Eğer yumurta suyun ortasında yataydan dikeye doğru çapraz veya dik duruyorsa çapraz ise 6- 8 günlük dik duruyor ise 8 yada 10 günlük demektir. Yumurta haşlama zaman yumurta haşlama zamanı geçmiş kırılarak tavada yapılmaya daha uygundur.

 • Bayat yumurta Nasıl Anlaşılır:
  yumurta-taze-mi-testi-4-yumurta-bayat

  Yumurta tamamı ile suyun üzerinde gidiyor ve hatta bir kısmı Suyun dışına çıkıyorsa yumurta Bayat demektir. Ne kadar zamandır Bayat olduğunu yemeden anlayamayacağımız için bu yumurtayı yemeğinizi önermiyoruz.

Yumurta ne kadar kaynatılırsa hangi kıvamda olur ?

Yumurta yemek isteyenlerin aynı kıvamında yumurta aynı kıvamında yumurta yemekten zevk almaz Kimisi rafadan Kimisi kayısı Kimisi katı yumurta sever.

Doğal olarak yumurta kıvamını belirleyen kaynatma suresidir. En basit tarifi ile ne kadar kısa süre kaynatırsanız yumurta o kadar Sıvı ne kadar uzun süre kaynatırsanız yumurta o kadar katı olur.

1- Rafadan yumurta kaynatma suresi ne kadar ? (Az Pişmiş Yumurta ) 

Rafadan yumurta yani sarısı sulu beyazı yumuşak veya sıvı olmasını istiyorsanız yumurtayı kaynamaya başladıktan 80 ile 100 saniye sonra alın ve soğuk suya tutun. Soğuk suya koyman lazım ya da soğuk suya koyma nedeniniz yumurtanın sıcakken pişmeye devam ediyor olmasıdır. Bu yüzden yumurtayı su ile soğutmanız gerekir.

2-Kayısı yumurta kaynama süresi ne kadar ? (Orta Pişmiş Yumurta )

Kayısı yumurta Yumurtanın beyazı pişmiş sarısı tam olarak pişmemiş ne sert ne sıvı olan yumurta kıvamıdır.

Bugün mut’ta yapabilmek için ne az pişirmek ne de çok fazla pişirme gerekmektedir. Yaklaşık 220 saniye ile 300 saniye aralığında yani 3 buçuk 4 dakikada kayısı kıvamında yumurta olur. Yumurtaları yine soğuk suya bırakmanız gerekir aksi halde katılaşır .

3- Katı yumurta kaç dakikada pişer ? (Lop yumurta pişme süresi )

Katı yumurta yaklaşık olarak yumurtayı koyduğunuz suyun kaynamaya başlamasının ardından 6 dakika sonra olur.

Yumurta haşlamak için bir çok zamanlayıcı ve farklı şekillerde kullanılan alet vardır.

Bunlar arasında en etkili olanlardan biri yumurta ile birlikte kaynama kabına atılan ürndür. Kolaylıkla ucuzculardan veya internetten bir çok farklı ürün bulabilirsiniz.

Güzel günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.