Yüksek Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Etmelisiniz

Ayakkabı kadınların vazgeçemediği ve güzelliğin en önemli parçalarından biri olan aksesuarlardır. Günümüzde bir çok ayakkabı seçeneği mevcut ve her an kolaylıkla istediğimiz ayakkabıyı bulabilmemiz mümkün. Fakat bir ayakkabı modeli var ki bu ayakkabıyı her yerden her şekilde almak sağlıklı değil; Yüksek Topuklu ayakkabı diğer adıyla Stiletto. Yüksek topuklu ayakkabı kullanırken kadınların giyimlerini tamamlayan harika bir model. Fakat bu ayakkabıyı doğru şekilde seçememek kadınlara eziyet eden ve hatta ayak , bacak ve hatta hatta bel sağlığını tehdit edebilen bir ayakkabı modelidir. Bugün sizlerle Stiletto seçerken nelere dikkat etmeliyiz adlı yazımızı paylaşarak hem güzelliğinizi korumanıza hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak konforlu biçimde ayakkabınızı alıp rahatça giyebilmeniz için sizlere bazı tüyolar vermek istiyoruz…

 

Stiletto seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

yuksek-topuklu-ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2-tam-numara

Yüksek topuklu ayakkabıların zararlarından korunmak için  ayakkabıyı seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusu ile ilgili sizinle ey önemli 6 maddeyi paylaşmak istiyoruz:

 • Yüksek topuklu ayakkabıyı Tam Beden seçmelisiniz

Stiletto seçiminde en önemli şeylerden biri tam ayak numaranıza uygun olanı seçmektir.

Farklı ayakkabılarda rahat olması veya daha küçük ayakkabılarla daha güzel olmak için yarım numara büyük veya küçük ayakkabı seçimi yaptığımız mutlaka oluyordur. Fakat stiletto topuk tarafından yüksek olması nedeni ile diğer ayakkabılardan farklı daha konforsuz bir modeldir.

Ayak topuğunuz yukarıda olması nedeni ile Yüksek topukları olan bir stiletto seçimi yaptığınızda eğer ayakkabı küçükse yada büyükse ayaklarınıza çok fazla baskı yapar ve çok kısa zamanda hem yürümenizi zorlaştırarak o anınızı mahveder hem de ayak sağlığınızı bozarak ayaklar , bacaklar ve hatta belinizde ağrılara neden olabilir.  Ayrıca büyük ayakkabı giyip de annesinin ayakkabısını giyen kız çocukları gibi komik görünmek istemezsiniz 🙂  Lütfen satıcıların sıkan ayakkabıyı satmaya çalışırken derisi açılır diyerek ayağınıza uygun olmayan modelleri satmaya çalışmasına kanmayın. Yakkabı modelini ne kadar beğenirseniz beğenin küçük yada büyük numarada olanını almayın. Emin olun dünyadaki çok seçenek nedeni ile beğendiğiniz ayakkabıyı kolayca bulacaksınız …

 

 • Stiletto Tabanı Çok önemli

  yuksek-topuklu-ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3-ortopedi

Düz bir ayakkabı giydiğiniz zaman bile eğer tabanı doğru şekilde ortopedik yapıya uygun olarak yapılmamışsa kısa sürede ayakların ağrımasına neden olur.

Bu Stiletto tarzı yüksek topukları olan ayakkabılarda çok daha şiddetli biçimde gerçekleşir. Hele ayağınızda ortopedik bir problem varsa bu tam bir eziyettir.  Hem yürürken estetik bozukluğa neden olur hem de çok ciddi ortopedik sorunlara yol açabilir.

Ayakkabıyı ayağınıza giydiğinizde tam numara olmasından sonra dikkat edeceğiniz en önemli şeylerden biri tabanının ayak yapınıza uygun olmasıdır. Eğer ayak tabanınızda sorun varsa ve tabanlık kullanıyorsanız mutlaka tabanlıklarınızla denemelisiniz. Bu hem ayağınızın alacağınız ayakkabıda nasıl hissedeceğiniz konusunda size fikir verir hem de tabanın yükseltmesinden dolayı ayağınızı sıkıyor mu yoksa tam mı geliyor görmenize yardımcı olur…

 

 • Yüksek Topuklu ayakkabıda Topuk Çok önemlidir.

  yuksek-topuklu-ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-4-topuk

Stiletto ayakkabılarda topuğun yapısı hayati önem taşır. Topuğun yapısı hem ayağınızın konforu hem de dengeli yürüyüş işin çok önemlidir.

Ayakkabı vitrinde yada internet siteleri fotoğraflarında düzgün görünür. Nihayetinde reklamı düzgün yapılması için bir çok fotoğraf tekniği ve güzel görünmesi için vitrin araçları kullanılıyor. Fakat ayağınıza giydiğinizde üzerine binen yük ile doğru gormda olmayan ayakkabılar hem yürüyemeyerek estetik bozukluğa neden olur hem de bileğinizin burkulmasına hatta kırılmasına bile neden olabilir.

Ayakkabıyı almadan önce mutlaka giyip yürüyün ve dengesine bakın topuğunun dik yada eğimli olması ayakkabı üreticisinin yeteneğine göre değişir . Bunu anlamanın en önemli yöntemi ayakkabıyı giymek ve yürümektir. 2 dakika zerinde yürüdüğünüzde ayakkabının topuğunun size uygun bir yapıya sahip olup olmadığını aynada yakıştı mı diye bakarken anlayabilirsiniz…

 

 • Çok Dik topuklu Stiletto alırken neye dikkat etmeliyiz

  yuksek-topuklu-ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-5-zorluyorsa-acik

Stilettol ayakkabıların eğimi ne kadar dik olursa yürürken  sizi o kadar zorlar. Eğimi çok dik topuklu ayakkabı modelleri, eğimi daha az dik olan modellere göre ayağa  daha çok hasar verir ve burkulma gibi risklerde artar.

Eğer ki ayak parmaklarınızda nasır başlangıcı ya da fazla ezilme bükülme gibi rahatsızlık başlangıcı oluyorsa  alacağınız yüksek  topuklu modelin burnunun açık olması daha az rahatsız eder. Ayrıca kalın topukları olan yüksek topuklu ayakkabılar ile daha rahat yürürsünüz.

Yada ayakkabı ayağınıza tam geliyor topuğu dengeli görüntüsünü de sevmenize rağmen genellikle ayağınızın ön tarafında sorun yaşıyorsanız silikon maddeli ayak yastığı adı verilen ürünlerden eczane veya ayakkabıcılardan kolaylıkla alarak kullanabilirsiniz…

 

 • İnternetten Stiletto alırken dikkat edin

E ticaret siteleri ile İnternetten 1 dakikada ayakkabı almak mümkün . Fakat internetten aldığınız ayakkabı elinize ulaşmadan ayağınıza uygun mu yoksa değil mi bilemezsiniz.

Eğer ayakkabı markasının bir mağazası var ve deneme imkanınız varsa deneyip ayağınıza uygun tam numara ve ortopedinize uygun olanı seçip ardından Internetten sipariş verebilirsiniz.

Ayakkabı elinize geldiği gibi deneyin. Eğer bir sorun varsa yada doğru ayakkbı numarası ile gelmediyse hemen iade edin ve doğru numarayı sipariş edin. İdare etmemeye gayret edin çünkü stiletto hem zor giyilen hem de hatalı seçiminde sorun yaratan bir ayakkabı türüdür…

 

 • Yüksek Topuklu ayakkabının kalitesi Önemli  

Yüksek topuklu ayakkabılara farklı markalarda farklı kalite ve fiyatlara bulabilmek mümkün. Bu ayakkabıların kimisi doğru topuk yapısı ortopedi ile üretilseler de bazıları der , kumaş ve taban kalitesi düşük olabiliyor.

Biz kadınlar hep aynı ayakkabıyı giymesek de ve stilettoları çok nadir kullansak da her zaman dolapta derisi yada kumaşı bozulmamış topuğu sağlam biçimde hazırda beklemesini isteriz.

Bütçenize uygun olarak sağlıklı şekilde üretilmiş olan ayakkabıyı almanız uzun dayanmasını ve daha uzun süre kullanmanızı sağlar.  Ayakkabılarınızın uzun süre güzel ve bozulmadan durması için ayakkabı bakımı konusunda sizin de bazı şeyleri doğru şekilde uygulamanız gerekir. Bunu Öğrenmek için ” AYAKKABI BAKIM TÜYOLARI “yazımızı okuyabilirsiniz

DİĞER KADIN MODA BİLGİLERİNİ OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.