YÜKSEK ÖKÇELERİ (TOPUKLU AYAKKABILARI) KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER :

İlk defa orta çağ Fransa’sında hem erkek hem de kadın aristokratlar tarafından giyilmeye başlanan yüksek ökçeli ayakkabı, günümüzde sosyal statü simgesi olmasından ziyade kadın güzelliğine alım katan bir moda unsuru olarak görülüyor. Ancak ayakkabı seçerken ayak sağlığını göz ardı etmemek gerekiyor,  çünkü ayak problemlerinin önemli bölümü, yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Örneğin 8 cm. den yüksek topuğu olan bir ayakkabı postür adı verilen bu fizyolojik duruşu bozarak dizlerin ve kalçanın hafif bükülmesine, belin öne doğru kamburlaşmasına ve belin normal olan çukurluğunun artmasına neden olur. Belde, kalçada, dizde, bacak kaslarında, ayak bileğinde ve ayağın ön kısmında postür bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise çeşitli hastalıklara yol açar.

Yüksek topuklu ayakkabı Kullanırken yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir ?

Yüksek Ökçeler Varis Problemine Davetiye!

Kadınların ‘mor kâbusu’ varislere  yüksek ökçeli ayakkabıların sebep olduğunu belirten uzmanlar, kadınlarda şıklığın bir aksesuarı olarak kullanılan topuklu ayakkabıların varislerin ve yaygın derin toplardamar hastalığının gelişmesine davetiye çıkardığını da vurguluyorlar. Varislerin ilk görüldüğü anda hekime estetik kaygılarla müracaat eden hastalarda bile derin toplardamarlarda venöz yetersizlik adı verilen hastalık başlamış olabiliyor.

Bacaklardan kanın akciğere ve dolayısı ile kalbe geri dönüşünü sağlayan mekanizma yürüyüş hareketi ile oluşan bacak adalelerinin düzenli kasılma hareketidir. Buna adale pompası adı verilir ve özellikle ayak bileği ve diz arasında yer alan baldır kaslarının kasılmaları ile çalışır. Topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak bileği tamamen sabitlenerek bu adale pompası devreden çıktığı için uzun süren bu hareket kısıtlılığı toplardamarlar içindeki kanın göllenmesine, akım hızının azalmasına sebep olur. Bacak adale pompasının yaptığı toplardamar içi kan taşıma görevinin devre dışı bırakılması neticesinde varis hastalığına ve üzücü sonuçlarına davetiye çıkarılır. Ailevi yatkınlığı bulunanlarda yeni varisler oluşur, var olanlar artar, venöz yetersizlik gelişir. Uzun müddet topuklu ayakkabı giyme, susuz kalma, hareketsizlik ve uzun yolculuklar gibi kötü şartlar bir araya geldiğinde, damar içi pıhtılaşmalar ve ölümcül olabilen akciğer embolileri görülebilir. Yani siz siz olun yüksek ökçelerinizden vazgeçemiyorsanız bile en azından uzun süre giymemeye dikkat edin. Diğer yandan anormal yüklenme yerlerinde kas kısalmaları olur. Örnek olarak; bel çukurluğu artınca belin arka kasları; kalçanın yükü arttığı için ise kalçayı büken kaslar, en önemlisi de bacak kasları kısalır. Bu kısalma eklem hareketlerinin fizyolojik genişliğini azaltır. Eklem esnekliğinin azalması eklem kıkırdağına anormal yük bindirerek kireçlenmeye neden olur. Özellikle bacak kaslarının kısalarak ayak bileği eklemine yük bindirmesi ayak tabanında bulunan zarı kısaltır, topuk ağrılarına yol açar.

Parmak Deformasyonuna Sebep Oluyor

Uzmanlar ayrıca toplumda en yaygın görülen ayak problemlerinin başında parmak deformitesinin geldiğini, özellikle başparmağın deformitesinin yaygın olduğunu belirtiyorlar. Özellikle yüksek topuk ve sivri burunlu ayakkabı tercih eden bayanların ayak başparmağı dışa doğru yönelir, ayağın iç yan kenarında da kemik çıkıntısı oluşur. Halluk Valgus denilen bu sorun ayakkabı tercihleri nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 5 kat fazla görülmektedir. Hastalar hekime ağrılı iç ayak çıkıntısı, ikinci parmağın ayakkabının tavanına sürtmesi, ayak tabanında ağrılı nasır bulunması, ayakkabı sorunları, bazen de tamamen kozmetik nedenlerle gelirler. İlerleyen durumlarda başparmak ekleminde kireçlenme görülür. Yürüme çok olumsuz etkilenir. Hastalığın derecesine göre parmak arası makara, gece atelleri, metatarsal petler, uygun ayakkabılar ve çeşitli ameliyatlar (yumuşak doku-kemik) söz konusudur.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ayakkabı seçerken model ve renkten önce ayakkabının rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmeli. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar birçok sağlık problemlerine davetiye çıkartmaktadır ayrıca  ayakkabı seçerken kişinin çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Ayakkabılarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde rahatsız etmez. Ayakkabı ayakta üzerine basarak denenmelidir. Çünkü yük bindiğinde ayak genişler ve uzar. Ayakkabı alırken her iki ayakkabı da denenmeli, çoğu kişide, iki ayağın boy ve genişliği aynı değildir. Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçının.

Yüksek Ökçeli Ayakkabı Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

  • Sağlık açısından en ideal ayakkabı yaklaşık 5 cm yüksekliğinde topuğu olandır. Ayakkabıyı, topuk yüksekliğinin yanı sıra ideal yapan özelliği ön kısmının parmakların rahat edebileceği genişlikte olmasıdır. Böyle bir ayakkabı spor ayakkabısı kadar sağlıklıdır. 8 cm. den uzun topuklu, sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur.
  • Haftanın dinlenme günlerinde normal topuklu olarak tanımlanan 5 cm yüksekliğinde topuk ve önü geniş ayakkabı ya da muadili olan spor ayakkabısı giyilerek ayaklar dinlendirilmeli, yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapılmalıdır. Egzersizin içine mutlaka bacak arkası kaslarının gerilmesi dahil edilmelidir. Bu germe egzersizi için oturmalı, bacaklarınızı uzatmalı, dizleri düzleştirilmeli, ayak bileklerinizi kendinize doğru çekmeli ve dizinizi yukarı kaldırmadan ayak ucuna değmeye çalışmalısınız. Bu basit önlemlerle yüksek topuklu ayakkabınızı sağlıklı bir şekilde uzun yıllar giyebilirsiniz.
  • Yüksek topuklu ayakkabılarınızı sadece çok yürümeyeceğiniz ya da çok ayakta kalmayacağınız zamanlarda giyin. Yüksek topuklu ayakkabılar için en uygun yerler özel davet ve organizasyonlardır.

Yüksek topuklu ayakkabı nasıl seçilir yazımızı okumayı unutmayın 

ve

DİĞER KADIN MODA BİLGİLERİNİ OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Güzel güner dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.