Enerjiyi Arttıran Yiyecekler 

Enerji veren gıdalar sağlığınız için faydalıdır, sizi daha güçlü ve daha enerjik yaparlar, ayrıca herhangi bir hastalığa karşı da korunmanıza yardım ederler. İyi beslenmek, vücudunuzu zinde tutmanın yanı sıra zihninizin de keskinleşmesine yardımcı olur. Kadın sitesi form ve beslenme bölümünde  “vücuda enerji veren yiyecekler”  yazımızı paylaşıyoruz…

 

Enerji veren diyet yapmadan önce sağlık

enerjiyi arttıran gıdalar
yorgunluga-karsi-enerji-veren-yiyecekler-2

Düzenli bir diyet elbette iyi bir enerji düzeyi için katkıda bulunur ama probleme bir de yaşamının her alanını göz önünde bulundurarak yaklaşmalısınız. Yorgunluğun sebebi tiroid gibi hormon düzeyinden, fazla stresten dolayı duygusal, gece düzenli uyku saatleri gibi hayat tarzınızdan dolayı olabilir. Bundan dolayı, diyetle alakalı düzenleme yaparken aşağıdakileri de göz önünde bulundurmakta fayda var. Dolayısı ile öncelikle sürekli düşük enerji sorunu yaşıyor sürekli halsizlik yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızı öneriyoruz…

 

Enerji arttıran besin maddeleri  ve gıda takviyeleri)

Kısa süre enerji veren gıdalara ihtiyacınız varsa size kurabiyeler, fırın yemekleri, çikolata ve şekerler, soda ve meyve sularını öneririz. Ayrıca basitçe şekerle doldurulmuş bu gıdalar enerjinizi kısa süreliğine yükseltse de, ensülin seviyenizi yükselteceği için enerjiniz kısa süre sonra yine tükenecektir.

Kafein:

Her ne kadar bazıları için kısa sürede sonuç veren bir gıda olsa da yan etkileri de olabilir. Eğer kafein bağımlısı olduysanız, bu alışkanlığınızdan yavaş yavaş kurtulun. Böylece doğal enerjiye kavuşabilirsiniz. Kafeinin bir diğer olumsuz yanı ise kısa süreli etkisi nedeni ile sürekli belli dozlarda almak zorunluluğudur.

Kırmızı biber (Kapsaisin):

Aktif bir hayatınız varsa, vücudunuzun da enerjik olmasını istersiniz. Kırmızıbiberde bulunan kapsaisin doğal ağrı kesicidir ve dolaşımı düzenlemeye yardım eder. Gerçekten de kanınızı mukus ve toksinlerden temizleyen kırmızıbiber, oksijenin hücrelerinize ulaşmasını kolaylaştırır. Kırmızıbiberin mide hastalığına yol açtığı inancının aksine, kırmızıbiber ülserle savaşmaya yardım ediyor. Zayıf bir mideniz ve stres dolu bir yaşamınız varsa, acı veren mide problemlerinden korunmak için beslenmenize kırmızıbiberi ekleyin.

Fasulye (Lif ve protein):

Yüksek oranda lif içeren fasulyeler birçok nedenden dolayı sağlık için yararlıdır. Lif sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Sindirim sisteminde kolay ve hızlı bir şekilde hareket eden lifler sindirim sistemini temizler ve sistemin fonksiyonunu yerine getirmesini sağlar. Düzenli olarak lifli gıdalar tüketmenin asabi bağırsak sendromu ve kolon kanseri gibi belirli sindirim sistemi hastalıklarından koruduğu belirtiliyor. Fasulyedeki lifler, kilo vermeye de yardım ediyor. Çünkü bol lifli gıdalar, düşük glisemik indekse sahiptir. Ayrıca az kaloriye sahip olan fasulye sizi tok tutar ve yüksek kalorili yiyeceklere karşı kendinize hakim olmanızı sağlar. Yemekte tükettiğiniz fasulye, kan şekeri seviyenizi daha sabit tutacağı için diyet yapanlar için de mükemmel bir seçimdir. Fasulye de ayrıca cilt dokusu, saç, kemik, tırnak, kas ve kan için yapı taşı olan proteinden bol miktarda bulunuyor. Protein ihtiyacını fasulye, kolesterol ve yağ olmaksızın karşılıyor. Fasulyeye alternatif olarak ise bezelye veya mercimek tüketebilirsiniz…

 

Vücudun Enerjisini arttırmak  için Yapılması Gereken diğer şeyler 

  • Yeterince düzenli  demir içeren gıdalar tüketin . Birçok kadın sürekli enerji ihtiyacı hisseder çünkü diyetlerinde demir eksiktir. Hala üretken döneminizdeyseniz ve düzenli regl oluyorsanız, her ay demir kaybedersiniz. Bunu diyetinizle veya diğer ek ürünlerle tamamlamazsanız demir eksikliğinden kaynaklanan anemi veya kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklarınız olur. Şu anda eğer demir eksikliğini giderici bir gıda almıyorsanız, almalısınız.
    Bitkilerden enerji alın Bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da enerji verici etkileri göklere çıkarılmış olan en önemli bitkiler jinseng ve ginko bilobadır. Belki de bunlardan yapılmış bir çay işe yarayabilir.
  • Doğal olanı tercih edin. Doğal, minimum işlenmiş tüm gıdalar sadece sağlıklı yaşam için değil aynı zamanda enerji düzeyinizi maksimuma çıkarmak için de önemlidir. Gıda pir amitindeki her düzeydeki ihtiyacınızı karşılayan dengeli bir beslenme düzeniniz olmasına dikkat edin.
  • Düzenli egzersiz yapın. Enerjinizi öğle sonunda zirvede tutmak ve metabolizmanızı çalıştırmak için öğle tatilinde egzersiz yapmak genelde işe yarar. Programınızı öğle tatilinde egzersiz yapmaya uygun hale getirirseniz işinize yarayabilir.
  • Şekerleme yapın. Öğlen uykusu isteği doğal bioritim alışkanlıkların sonucu olabilir ve genellikle elinizdeyse bunu yapmanız en doğrusudur. Bir iki saat onunla savaşmak yerine 15-20 dakikalık uyku ve sonrasında yenilenmiş olarak devam etmek daha doğrudur. Öğle uykuları her geçen gün daha popüler olmakta, hatta bazı işyerlerinde uyumak için odalar hazırlanmakta ve çalışanların kısa bir uykudan sonra daha etkili ve verimli çalışacakları kabul edilmektedir.

Hangi Gıdalar Uyuşukluğa Sebep Oluyor?

İlk sırada tabii ki karbonhidratlar bulunuyor. Karbonhidratlar beyninizdeki serotonin düzeyini değiştirerek sakinlik ve rahatlama hissi verirler. Bu uyku öncesi çok iyi gelse de gün ortasında o kadar da istenmez. Öğle yemeğinde saf protein almak uyku isteğinizi alt etmede faydalı bir yol olabilir. Çünkü Proteinler sindirim esnasında amino asitlere yakılırlar. Bu esnada bir amino asit olan tirozin fiziksel veya zihinsel stres esnasında üretilen kimyasallara benzeyen enerji ve dikkat seviyesini yükselten kimyasallar üretir. Karbonhidratlar bu etkiyi azaltacağından maksimum etki için sadece protein alın. Izgarada balık ve biraz sebze, kereviz çubuklarına sarılmış dilimlenmiş tavuk göğsü, çok kaynatılmış bir yumurta ve tonbalığı salatası, asıl öğün geçtikten sonra da gün boyunca karbonhidratlar alabilirsiniz.

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN ! 🙂

Güzellik dolu günler dilerim.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.