Yeni Yılda Uğur Totemi

Yılbaşı akşamı kırmızı iç çamaşırı giyilmesi bayanlar arasında bir gelenek. Kimi yeni senenin uğurlu gelmesi için, kimi yeni yılda çok seyahat etmek için kırmızı iç çamaşırı giydiğini söylüyor. Peki neden yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyiliyor?

 

Neden Kırmızı Don ?

Kimileri zengin olmak istediği için yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyer; kimilerinin ise, şans anahtarıdır yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek… Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek, inananın da inanmayanın da gerçekleştirdiği bir uygulama, adet niteliğindedir günümüzde. Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek, bizim toplumumuza Batı’lı ülkelerden gelmiştir. Malum, küreselleşmeden hepimiz nasibimizi alıyoruz… Batı’lı ülkelerde kırmızı iç çamaşırı giymek uğurdan, şanstan yana bir anahtar olarak nitelendirilmektedir. Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek, Türkiye için de aynı anlamı ifade etmektedir; yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymenin, literatürde bile çok fazla yeri bulunmamakta…

 

Kızlar Kırmızı Külodunuzu Hazırlayın

Daha çok bayanlar için geçerli olduğu söylense de erkekler arasında da azımsanmayacak kadar yaygın olduğu söylentileri dolaşır ortalıkta.
Kırmızı renk olmasının özelliği nedir…
Kırmızı; aşkın ve şehvetin rengidir.
Kırmızı rengi seven kadınların neşeli ve hayat dolu oldukları söylenir.
Genelde çabuk öfkelenseler de heyecanlandırmak kolay ve keyifliymiş.
Ayrıca azimli oldukları da bir gerçek deniyor.
Aşkın ve şehvetin rengi olan kırmızı renkteki iç çamaşırı giyenlerin bir sene süreyle aşkta şanslı olacaklarına inanılır.
Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek, giyen kişinin, yeni yılının, muhteşem geçeceğini işaret etmektedir… Yılbaşı meleğinin düşüncesine göre, yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyen kişi, gelecek olan yılda biraz zorluk çekse de, istediği her şeye sahip olacak…
Yılbaşında beyaz iç çamaşırı giymek: Beyaz iç çamaşırı giyen kişinin, yeni yılda, kendisi için yeni bir sayfa açacağını işaret etmekte.

Salık, Şans, Mutluluk Dolu Rengarenk Bir Yıl Diliyoruz Sizlere.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.