Karpal Tünel Sendromu

Özellikle masa başı bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız bu rahatsızlığı yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Eğer el parmaklarında uyuşma soğukluk hissizlik varsa ve bazı hareketleri yaparken hareket kısıtlılığı yaşıyorsanız ya da elinizde dirseklerinizi de kadar kolunuzda ağrılar oluyorsa karpal tünel rahatsızlığı olabilirsiniz. Kolunuzda meydana gelen ağrı sızı soğuma gibi belirtileri ihmal etmeyin ameliyata kadar gidebiliyor. Kadın sitesi sağlık bölümümüzde  yeni nesil hastalıklardan biri olan “karpal tünel rahatsızlığı” yazımızı  paylaşmak istiyoruz…

 

Karpal tünel sendromu rahatsızlığı nedir?

yeni-nesil-hastalik-karpal-tunel-sendromu-nedir

Karpal tünel sendromu (karpal kanal sendromu) median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır. “Karpal kanal” adı verilen yapı, bilek seviyesinde yer almaktadır ve üst kısmında kalın bir bant şeklinde ki doku ile örtülüdür. Bu kanalın içerisinde parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ile median sinirler  yer almaktadır. Medyan ( Median)  adı verilen sinirler , parmakların (baş parmak, işaret parmağı , orta parmak ve yüzük parmağı) hissetmesini ve parmakları bazı hareketleri yapması işlevi görür .Bu kanalda meydana gelen daralma, medyan sinirin kanal içinde baskı altında kalmasına ve  sinirin görevinde oluşan  bozulmalar el-bilek hastalığına neden olmaktadır…

 

Karpal tünel sendromu hakkında önemli bilgiler

Karpal tünel sendromu neden olur ?

Karpal kanal sendromu genellikle uzun süre bile bası yapan hareketler sergilendiği zaman veya sürekli aynı hareket biçimini yapan el veya kol hareketleri nedeniyle meydana gelmektedir.

Genellikle sürekli aynı hareketlerin sergilendiği Spor dallarında karpal tünel sendromu sorunu yaşanabilmektedir haber sürekli olarak masa başı işi yapan ve bilgisayar kullanan kişilerde de yaygın biçimde karpal tünel sendromu yaşanabilmektedir. Genellikle klavye ve bilgisayar mouse’u kullanan kişilerin el bilekleri üzerine sürekli olarak bası yapmaları ve aynı hareketi yapıyor olmaları Bu soruna neden olmaktadır.

Karpal tünel sendromu rahatsızımdaki artışların nedeni masa başında sürekli olarak çalışan yazı işleri ile uğraşan ve bilgisayar başında çalışan insanların sürekli aynı hareketleri yapması nedeniyledir…

 

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir ?

Karpal tünel sendromu rahatsızlığın ne kadar ilerlediği ile ilgili farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Eğer sinirler çok fazla hasar görmüş ve Sinir uçları artık yeteneğini yitirmiş ise bu neredeyse parça bulunduğu anlamına gelmektedir ve genellikle sinirlerin birleştirilmesi işlemi yapılan operasyon gerektirmektedir.

Kimi durumlarda ise sinirler çok fazla hasar görmemiştir ve atel adı verilen el ve kolun belli bir pozisyonda tutmaya yarayan sert bir malzeme ile Aylin sabit duruşu sağlanır ve kendiliğinden sinir uçlarının Tedavi olması beklenir. Bununla ilgili doktorun verdiği takviye edici bağ dokularını ve sinir dokularını Onaran ilaçlarda kullanılabilmektedir.

Bu konuyla ilgili problem yaşıyorsanız vakit kaybetmeden karpal tünel rahatsızlığı ile ilgili doktorunuza danışmanız ı öneriyoruz. Eğer karpal tünel sendromu tedavi edilmezse elde başlayan ufak işsizlik bir süre sonra kolun kullanılamayacağı hale gelmesi şeklinde felç durumuna yol çekilmektedir…

 

Karpal tünel sendromu olmamak için ne yapmalı ?

Karpal tünel sendromu rahatsızlığını yaşamamak için yapılması önerilen bazı basit çözümler vardır.

  • Birliğimizi ve Kolunuzu sert yerlere sürekli temas ettirmekten vazgeçin. Yumuşak yastıkları bir mouse pad almanız ve masanızın üzerine Bilgisayarınızı koyduğunuz alana yumuşak dokulu Bir tümen benzeri bez koymanız faydalı olacaktır.
  • Sürekli olarak tekrarlayarak yaptığınız iş Her neyse diğer elinizle değiştirerek yapın. Sağ elinizle Mouse kullanıyor ve sol elinizle bilgisayarda yazı yazıyor sanız bu işlemi belirli sürelerde tersine çevirmeyi deneyin Böylece sürekli tekrarlayarak yaptığınız el kombinasyonu hareketi değişiklik gösterecek ve bu da sinir sıkışması ihtimalini en aza indirecektir.
  • Sık sık dinlenin. Eğer spor faaliyeti yapıyorsanız veya sürekli masa başı işi yapıyorsanız sürekli aynı bedensel davranışı sergiliyorsunuz demektir. Belirli aralıklarla bu işte Ne yaptınız el ve kollarımızı bilgilendirmeniz gerekir Aksi takdirde sürekli aynı hareketi yapan babası altında olan karpal tünel ezilecek ve sinirleriniz Eninde sonunda zarar görecektir.
  • Düzenli el egzersizleri yapın. Düzenli olarak el ve kol egzersizleri yapmanız karpal kanalların etrafını saran dokuların güçlenmesine karpal tünel içerisinden geçen sinirlerin sürekli sinyaller göndererek sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.