Oturma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Oturma odası yada salon insanın en fazla zaman geçirdiği yaşam alanlarından biridir. Günümüzde yaşam alanlarının psikolojik etkileri ile ilgili yapılan araştırmalar ve yeni moda dekorasyon trendleri ile bu yaşam alanlarını çok daha güzel ve rahatlatıcı yaşam alanları hale getirebiliriz. Kadın sitesi dekorasyon modası bölümünde “Yeni oturma odası trendleri yazımızı paylaşıyoruz…

 

Yaşam alanınızı yeniden düzenleyin

Hepimiz yaşam alanlarımızın güzel ve huzurlu olmasını arzu ederiz . Nihayetin bir insanın yaşam alanı olan evi o insanın mabedidir. Bunun için onca emekler harcayarak kazandığımız para ile alışverişe çıkar ve yaşam alanımızı güzelleştirmek isterizFakat Evimizin dekorasyonumuzu yenilerken bazı  dekorasyon temellerini bilmeden sadece duygularımıza odaklanmamız, her zaman beklentilerimizi karşılamayabilir. Ve bu durum hem yaşam alanımızda mutlu olamamamıza hem de bütçemizi boşuna yıpratmamıza neden olabilir

Biz Sihirli Kadın Olarak evinizi dekore ederken sizlere ışık tutabilecek birkaç küçük bilgi paylaşarak, modern bir salon tasarımında olması gereken ve yapılan en yaygın hataları ve olması gerekenleri sizler için derledik.

Bazı küçük kullanışlı dekorasyon  tüyoları:

 • Yatak odası – bir yatak odasında yatak her zaman pencerelere daha yakın olmalı, çünkü uyku alanı doğal olarak girişten daha uzakta olmalıdır.
 • Mutfak – Mutfağı dilediğiniz gibi kullanışlı biçimde dekore edebilirsiniz, bununla birlikte mutfak tezgahının kullanılan alanını bol ışıkla rahat pişirme için pencereye daha yakın olması tavsiye ederiz.
 • Oturma odası ve yemek odası – iki alanda eşya seçiminiz oda boyutuna göre olmalıdır odanın en fazla yarısını kaplayacak kadar eşya yoğunluğu olmalıdır. Aksi takdirde huzursuz bir yaşam alanı olacaktır.
 • Çalışma alanı – Çalışma alanınız küçük bir köşe alabilir. Önemli olan bu alana pencereler haricinde ve oda bütünlüğünden ayrı başka bir ışık kaynağı eklemektir.

 

 

Salon Tasarımı nasıl olmalı ?

 Salonunuzu yalnızca üst ışıklandırma ile aydınlatmayın. Zemin lambaları da kullanın !

oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-1

Aydınlatma yaşadığınız yerin atmosferini yaratır. Aydınlatmanı ruh halinizi etkilediğini unutmamalısınız, bu nedenle salonun ortasında sadece bir avize ile aydınlatma yapmamalısınız.

Kendi aydınlatma sisteminizi oluşturun ,okuma, duvar lambaları, zemin lambaları, farklı tavan lambaları ile farklı noktalardan odanızı aydınlatın

 

 1. Halı kullanmaya ve doğru boyutta halı seçin !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-2

Küçük boyuttaki halılar kullanıldığı odaya dengesizlik getirir, bu nedenle oturma odanızda doğru halı boyutunu seçtiğinizden emin olmalısınız. Fazla geniş bir halı, alanı görsel olarak uzatır ve iç mekanı tamamlanmış hissettirir.

 

 1. Televizyon doğru yerde doğru boyutta olmalı !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-3

TV için en iyi yer boş bir duvardır. TV’yi bir pencerenin önüne veya yakınına yerleştirmeyin, Pencere veya bir ışık kaynağının önüne koyduğunuz televizyon hem gözleriniz için zararlıdır hem de  görüntüyü net bir şekilde görmenizi engellemektedir. TV ve izleyeceğiniz kanepenin arasındaki mesafe ekran boyutuna bağlıdır: mesafe ortalama 4 köşegenle ( televizyonun alt köşesi ile üst köşesi çapraz boyutu ) eşit olmalıdır. Yeni bir TV satın alırken bunu göz önünde bulundurun. Unutmayın televizyonunuzun boyutu içinde bulunduğunuz odada televizyon izleyeceğiniz mesafeye uygun olmalıdır.

 

 1. Yastıkların gücünü hafife almayın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-4

Koltuk minderleri rahat ve konforlu bir atmosfer yaratır. Onları seçerken, malzemelerinin ve dokusunun kanepenizin ve koltuklarınızın kumaşına uyup uymadığına dikkat etmelisiniz. Salondaki mobilyalar kadife veya benzeri bir yapıdaysa, pamuklu veya keten tekstili yastıklar kullanmayın yine kadife seçmeye çalışın veya tam tersine eğer pamuklu bir kaplaması varsa keten yastık seçin. Küçük mobilyalar için küçük minderler, büyük bir kanepeler için hacimli minderler tercih etmeye gayret edin.

 

 1. Kanepeleri duvara yapıştırmayın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-5

Bu kural, görece geniş odalar veya küçük mobilyalar için geçerlidir. Kanepeyi duvardan uzaklaştırma imkanınız varsa uzaklaştırın. Bu hareket alanı görsel olarak büyütür ve konforlu bir görünüm sağlar. Büyük alanlarda duvarda duran bir kanepeler, bir dans stüdyosu gibi hissettirir ve oradan çabuk kalkma hissi uyandırır. Duvardan uzak kanepeler sıcak bir ortam olarak hissedilir.

 

 1. Alçak tavanlı salonlarda açık renkli mobilyalar kullanın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-6

Düşük tavanlı bir oda için koyu renkli mobilyalar kullanırsanız, daha soğuk ve sıkışık hale getirirsiniz. Yükseltilmiş bacakları olan kompakt kanepeler, sandalyeler ve düz , sade masalar seçin. Işıklandırma renginizin  gün ışığı tonunda olmasına dikkat edin.

 

 1. Sadece tasarıma göre değil, Kişisel konforunuza göre mobilyalar seçin !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-7

Mobilya güzel görünmesi, evinize uyacak anlamına gelmiyor. İlk olarak sizin için rahat olduğundan emin olun, onları deneyin. Bir koltuğa oturun hatta biraz uzanın ya da sevdiğiniz bir oturma grubunun sandalyelerine mutlaka oturun. Aksi takdirde, nadiren bu şeyleri kullanırsınız ve gözünüz bir süre sonra alışınca onlara istemeden katlanmanız gerekecektir ve sadece evde yer kaplayan ve kullanmayı tercih etmediğiniz kocaman objeler olarak canınızı sıkacaktır.

 

 1. Gözden düşen mobilyalarınıza sihirli dokunuşlar yapın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-8

Mobilyanın da bir modası var. Çok hacimli sırtları ve kol dayamalarını içeren hacimli mobilyalar yıllar  önce moda olmaktan çıktı. Düz çizgiler ve keskin siluetlere sahip yastık veya kısa koltuk şalı ile renklendirebilirsiniz. Aykırı farklılık çok modern bir görünüm sağlar.

 

 1. Fotoğrafları doğru şekilde ve doğru yükseklikte konumlandırın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-9

Fotoğraf veya resimleri oda tabanından resmin merkezine = 1 metre 53 cm yüksekliğe asmalısınız. Çok fazla fotoğrafınız varsa, her yere dağınık biçimde yerleştirmeyin bunun yerine uygun bir duvarı bir galeri edasıyla bir arada asmanız çok daha etkileyici bir çözüm olacaktır. Eğer çoklu resim galerisi şeklinde asacaksanız bu görsel bütünlüğün merkezi 153 cm yüksekliğinde olmasını tavsiye ediyoruz.

 

 1. Mobilya Boyutuna dikkat edin !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-10

Mobilya seçiminde  yapılan en yaygın hata, özellikle de kanepeler söz konusu olduğunda, insanların odanın büyüklüğüne uygun olmayan boyutlarda mobilyalar yerleştirmesidir, küçük bir odaya kocaman mobilyalarla doldurulması odanın daha küçük görünmesine neden oluyor. Ancak büyük bir oturma odanız varsa, geniş bir kanepe satın alabilirsin.

Küçük oturma odaları için, iki kişilik daha kompakt boyutlarda bir kanepe ve 2 tane tekli koltuk tercih etmenizi öneriyoruz.

 

 1. Odaların Kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-11

Dikdörtgen bir odanız varsa, bir kitaplık veya vitrin yada raf kullanarak şeklini düzeltebilir, kare konumlanma sağlayabilirsiniz. Kare kullanım alanları hem kullanım kolaylığı açısından daha avantajlıdır ve odanın düzen dengesini korumak daha kolaydır.

 

 

 1. Salonunuzun mutlaka değişik bir merkezi olmalı !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-12

Bir oturma odası mutlaka dikkat çekici bir noktaya ihtiyaç duyar. Bu bir şömine, resim, ayna, duvar kağıdı olabilir – dikkat çeken herhangi bir  şey.  Ayrıca, dinlenme alanınınızı odak noktası yapabilir, zıt renkler kullandığınız oturma grupları, veya karmaşık tonlarda eşyaları karıştırarak salon merkezinizi vurgulayabilirsiniz.

 

 1. Büyük çiçeklerden, küçük saksılardan uzak durun !

 

oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-13

Dekoratif amaçlı olarak çiçek kullanıyorsanız mümkün olduğunca küçük saksılar içerisindeki büyük çiçek konseptinden kaçınmalısınız. Tam aksine büyük bir saksı içerisinde küçük birden fazla çiçek yaygın olmayacak şekilde yani bir odada 10 tane olmayacak şekilde kullanmanız hem çok daha modern bir hava katacak hem de alanı çok daha efektif kullanmış olacaksınız.

 

 1. Modası geçmiş mobilyaları değerlendirin
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-14

Moda çok hızlı değişiyor fakat aynı hızda mobilya değiştirmeniz hem maliyetli hem de yorucu olacaktır.

Bunun yerine modası geçmiş olan kanepelerinizin kaplamalarını değiştirerek,  mesela şu anki renk ve desenine aykırı bir renk ve desen kullanarak, veya kaplı mobilya kolçak ve ayaklarını açığa çıkartarak modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Mobilyanızın kasası sağlamsa elinizde çok sağlam ve modern bir salon olabilir. Tabi işinin ehli, doğru bir mobilya ustası ile  çalışmalısınız.

 

 1. Sadece tek stil salon yapmayın !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-15

Belirli tek bir iç mekan stilini ( ekolünü)  tercih ederseniz ve sapma göstermezseniz, odanızın soğuk bir ortama dönüşür ve silikleşir. Favori stilinizi diğer bir stille harmanlayın örnek olarak: eklektik, retro, çatı katı, grunge ve diğer birçok tasarım seçenekleri salonunuzu orijinal haline getirecektir ve en değerli yaşam alanınızdan ayrılmak istemeyeceksiniz!

 

 1. Perdelerinizi doğru seçmeli ve doğru asmalısınız !
oturma-odasi-tasariminda-nasil-olmali-16

Perdeler evin giysisidir. Bu önemli konu genelde hatalı kullanılır. Evlere perdelerin  yanlış asılmasından odayı görsel olarak daha küçük hale gelebilir. Tavanlarınızı daha yüksek ve oturma odanızı daha büyük yapmak için perdeleri mümkün olduğunca yüksek ve geniş olarak asmanız gerekir. Odadaki tekstilden daha parlak ve daha mat bir perde rengi seçmeye gayret  etmelisiniz.

 

Önemli olan huzurlu ve sizlere konfor sunan bir yaşam alanınız olmasıdır. Sağlıklı ve dayanıklı olduğuna emin olduğunuz dekorasyon ürünlerini size mutluluk verecek ve kendinizi ait olduğunuz yerde hissettirecek şekilde seçmelisiniz.

Pratik ev temizliği önerileri için hemen TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Sevgiyle kalın …

 

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Yeni Moda Oturma Odası Tasarımları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.