Annelerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Bir çok kadın gibi  kadınlar gibi siz de anne olmak istiyorsunuz yada anne olma yolundasınız , yada yeni anne oldunuz. Fakat etrafınızda bir çok doğru olup olmadığına emin olamadığınız bilgi mevcut ve kafanız karışmaya başladı. Kulaktan dolma bilgiler ile kafanızda oluşan karmaşa günden güne artmakta ve sizi endişe duygusuna sürüklemekte.Bugün kadın sitesi anne Bebek bölümümüzde sizinle “Bebek Büyütürken Mutlaka Bilmeniz gereken hayati bilgiler ” yazısını paylaşıyoruz

 

Bebek büyütürken Bilinmesi gerekenler ;

bebek-sahibi-olan-annenin-bilmesi-gerekenler-kulaktan-dolma-bilgi

Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli şey şu bu yazıda yeni doğan yada doğacak olan bebeğinizi öncelikle sağlıklı biçimde büyütmenize yardımcı olabilmeyi hedeflemekteyiz.

1- Bebek büyütürken her duyduğunuza inanmamanız gerekir 

Bebeğinizi büyütürken aile büyüklerinizden veya etrafınızda her insanı söylediğinden etkilenmemelisiniz. Bu durum aynen türk toplumunda ilaç kullanımı ilkelliği sonucu oluşabilecek hayati sorunlara yol açabilmektedir. Uygulayacağınız her ne ise bunu emin bir kaynaktan öğrenmeye gayret etmelisiniz…

 

2- Bebek ve çocuk ilk yardım

Bebek ve çocuklara uygulanması gereken ilk yardım uygulamalarını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Öğreneceğiniz ilk yardım uygulamaları kulaktan dolma alışkanlık olarak yaptığımız bir çok hatalı uygulama bize muhtaç olan bebeğimize veya çocuğumuza zarar verebilir.

bebek-sahibi-olan-annenin-bilmesi-gerekenler-bebek-ilk-yardim

Buna olumsuz bir örnek vermek gerekirse boğazına herhangi bir şey kaçan bebek veya çocuğun sırtına vurmak boğaza kaçan para gibi bir cismi vurmamızın sonucunda dikey pozisyondan yatay pozisyona getirerek çocuğun nefessiz kalmasına neden olabilir…

 

3- Bebek neden Ağlar 

Bebeğiniz doğal olarak bizim dilimizi henüz öğrenmediğinden bir çok duygusunu ağlayarak ifade etmektedir. Fakat genel yargı bebek ya altını doldurduysa ( kaka veya çiş yaptıysa ), gazı varsa,  acıkmışsa yada hastaysa ağlar kanısıdır. Fakat bebekler sadece bu durumlarda ağlamayabilir. Bir şeyden korktuğunda , anne kokusuna veya yalnız olmamaya ihtiyacı olduğunda da ağlayabilir veya sizinle iletişim kurmaya çalışıyor da olabilir…

 

4- Bebeğin sizi anlamıyor mu ? 

Bebeğin aptal zekası gelişmemiş bir varlık olduğunu düşünmek çok yaygın bir düşünce olmakla beraber çok büyük bir hatadır. Bebeğin zekası yani akıl kapasitesi çok yüksek tir fakat henüz sizin dilinizi bilmiyor olması nedeni ile buna henüz şait olamıyorsunuz demektir. Bir süre sonra bebeklikten çocukluğa geçme döneminde daha ilk kelimeleri ile bu duruma zaten şahit olacaksınız. Unutmamanız gereken en önemli şey onun siz ve babanın genlerinin birleşiminden oluşan muhteşem bir hafızası ve zekası olmasıdır.

 

5- Bebeğin hasta olması 

bebek-sahibi-olan-annenin-bilmesi-gerekenler-hasta-bebek

Bebeğiniz doğal olarak bebek ve çocukluk çağında defalarca kere hasta olacaktır. Bu hastalıkların bazıları çocukluk hastalıkları olacak bir kısmı da dışarıdan edinilen ufak tefek rahatsızlıklar olacaktır. Tabi olumsuz büyük hastalıkları konu dışarısında bırakıyoruz o rahatsızlıklar acil müdahale gerektiren ve doktorlara danışılması gereken durumlardır.

Ufak tefek rahatsızlıklar çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendiir. 

Fakat çocuk hastalıkları ve çocuğunuzun ufak tefek rahatsızlıkları çok doğaldır. En ufak bir rahatsızlıkta çocuk yada bebeğe sürekli çok vahim bir durumdaymış gibi davranmak hem çocuğumuzun bağışıklık sistemine engel olabilmekte hem de verdiğimiz gereksiz ilaçlara karşı cocuğumuzun bağışıklık sistemine giren virüslerin bağışıklık kazanmasına sebebiyet verebiliyoruz…

 

6- Çocuklarınızın Gelişiminde Tutarlı olmalısınız

Ebeveynlerinizin veya arkadaşlarınızın çocuğunuza verilen gıdalar konusunda sizin doğru gördüklerine uymuyor olması sizin önemli olarak gördüğünüz yapılmaması gerekenleri yapıyor olmasına izin vermemelisiniz.

Çocuklarınızın onları çok sevmesini istemesinden kaynaklı olarak yaptıkları bu hareketler eğer çocuklarınıza zarar verme ihtimali olan şeylerse onlara izin veriyor olmanız çocuklarınızın zarar görmesine siz de katkıda bulunuyorsunuz demektir.

Dik durmaya ve bu tarz davranışlara doğru bir dille anlatarak engel olmanız hem sizin hem de bebeğinizin hayatı için çok önemlidir.

 

7- Çocuk beslenmesi

Çocuğunuzun 6. aya kadar sadece anne sütü ile beslenmesi en doğru olandır. Eğer bu durum söz konusu değilse mecbur olarak çocuğunuzun takviye gıdalar alması zaten kaçınılmaz olandır.

Önemli olan çocuğunuza çok yedirmeniz değil çocuğunuza ne yedirdiğiniz.

Çocuğunuza turfanda gıdalar yerine mevsiminde sebzeler vermeniz en doğru olandır. Ayrıca çocuğunuz daha çok büyüsün daha sağlıklı olsun diye çok fazla yedirmek doğru değildir. Bİr çok ebeveyn çocuğuna kendi yediği kadar gıda vermezse sağlıklı büyümeyeceği gelişiminin geri kalacağı duygusuna sahiptir. Şöyle düşünün siz 55 kg bir annesiniz ve bebeğiniz 10 kg. en basit şekilde sizin yediğinizin 5 te 1 i ile doyacaktır.

Çocuğunuza dışarıda şeker ilaveleri yapmaktan kaçınmaya gayret edin zaten 4-5 yaşını geçtikten sonra bu gıdalarla kendisi tanışacak. Çocuğunuzun yapı taşlarını bebek yaştayken oluşturmaktasınız. Ayrıca bilimin ispat ettiği en önemli sağlık kavramını unutmayın ;

 

8-Bebeğin ve çocuğun Baba ile sağlıklı iletişimi 

Bebeğin en temel ihtiyacı tabi ki siz anne siniz veya olacaksınız. Fakat bebeğin sahibi değilsiniz annesisiniz bunu unutmamalısınız. Bebeğinizin bir de babası vae ve baba ile bebek arasındaki sağlıklı iletişim onun gelecek yaşamı için yetişkinliği için çok önemlidir. Bebeğinizin ve çocuğunuzun baba ile sağlıklı iletişimi konusunda en önemli köprünün siz olduğunuzu farkına varmalısınız ve baba ile aranızdaki sağlıklı iletişiminin bebk tarafından göslenmekte olduğunu ve zihinsel yapılanmasında etkili olduğunu da unutmamaya gayret etmelisiniz.

Bu konuda dışarıdan aile danışmanlarından destek alarak daha doğru biçimde bebeğinizle iletişim kurabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

ŞEKER KANSER HÜCRELERİNİN ÜREMESİNE VE ÇOĞALMASINA YARDIM EDER !

Çocuğunuz için endişelenmekte haklısınız

Anne veya anne adayı olarak bebeğiniz, çocuğunuz konusunda kaygılarınız çok doğal. Fakat unutmayın ilk anne olan siz ilk baba olan da çocuğunuzun babası değil en güzelini en doğrusunu isteme duygusu kadar naif bir duygu yoktur. ama doğru olduğunu düşündüklerimiz ile çocuklarımıza zarar vermek yerine gerçekten onları güvende tutacak en temel doğruları öğrenerek hareket etmeniz hem hayatınızı kolaylaştıracaktır hem de çocuğumuzun bir birey olabilmek için büyümesine daha doğru biçimde destek olabileceğiz.

Çocuğun altını değiştirmek veya onun gelişimine uygun oyuncaklar alabilmeniz sadece okuma yazma bilmeniz kadar kolay olacak fakat bebeği dünyaya adapte etmek ve onun en acil ihtiyaçlarını gidermek ancak bilgili olmanız ile olacaktır.

EŞİNİZ İLE İLİŞKİ DENGELERİNİ,  DOĞUM SAONRASINDA KORUMANIZ İÇİN DOĞUM SONRASI İLİŞKİ PROBLEMLERİ YAZIMIZI OKUMANIZI ÖNERİYORUZ

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Sevgiyle kalın

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.