summer skin care

Yaz tatili için Basit ve etkili Cilt bakımı önerileri

Evlerimize gönüllü hapis olduğumuz ve yasaklarla geçen uzun zorlu bir covit-19 pandemi yasakları yılından sonra tatile gitmek hepimizin arzusu.  Fakat tatile giderken güneşin olumsuz etkilerinden cildimizi korumamız gerekiyor. Bunun için yaz aylarında deri problemleri yaşamamak ve cilt güzelliğimizi arttırmak için yapmamız gereken bazı şeyler var. Kadın sitesi güzellik bölümünde bugün sizlerle “yaz tatili için basit cilt bakımı önerileri” yazımızı paylaşıyoruz.

 

Yaz tatilinde güzel cilt için basit öneriler

yaz-tatili-icin-cilt-bakim-onerileri-2

Yıl boyu hayalini kurduğumuz o beklenen yaz mevsimi geldi . Soğuk geçen kış aylarının ardından pek çok kişinin tercihi de her yıl olduğu gibi güneş, kum ve deniz. Peki, deniz ve güneşin keyfini sürerken aynı zamanda bu güzelliklerin zararlarından cilt sağlığımızı da korumamız mümkün mü?

Çok küçük uygulaması kolay püf noktalarla vaktinizi harcamadan cildinizi güneşin ve denizin zararlı etkilerinden korumak mümkün. Bu basit ama etkili ipuçlarıyla tatilin tadını çıkarırken, cildinize de ışıl ışıl bir görünüm kazandırabilirsiniz. İşte tatil sırasında ve öncesinde kolayca uygulayacağın 7 cilt önerisi….

 

SU TÜKETİMİNİ ARTTIR

Cilt sağlığı cildin neminin yeterli miktarda olması ile mümkündür. Bunun en önemli ihtiyacı sudur. Cilt en fazla içerden dışarıya doğru nem oranını sağlamaktadır. Dolayısı ile cilt sağlığının en önemli destekçisi su tüketimidir.  Su içmeyi ihmal etmeyin özellikle kadınlar için yaz aylarında önerilen su miktarı vücut kitle indeksine bağlı olarak 3-4 litre civarındadır…

ŞAPKA KULLANMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİR

Cildinizi ve boyun bölgenizi, güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılan en geleneksel yöntemlerden biri de şapka kullanımı. Özellikle plaja gittiğinizde şapka takarak hem güneş ışınlarından korunabilir hem de birbirinden farklı renk ve modelde şapkalarla yaz şıklığınızı konuşturabilirsiniz…

 

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAYI İHMAL ETME

Gün boyunca cildimiz uzun süre boyunca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyor. Bu süre uzadıkça ilerleyen süreçte ciltte hasarlar meydana geliyor. Üstelik köşe bucak gölge aramak, şapka kullanmak da cildinizi korumak için çözüm olmaya yetmiyor. İşte bu yüzden uzmanlar yaz kış fark etmeksizin en az 30 SPF faktörlü güneş koruyucu kullanılmasını öneriyor…

 

CİLDİNİ SIK SIK NEMLENDİR

Nasıl ki kış aylarında rüzgar ve soğuk hava cildin nem kaybetmesine neden oluyorsa, yazın da güneş ve deniz tuzu cildin var olan nem dengesinin bozulmasına yol açıyor. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasında, güneş koruyucu krem kullanmak tek başına bir çözüm değil. Bu nedenle uzmanlar, cilde güneş koruyucularla birlikte mutlaka nemlendirici cilt bakım ürünleri uygulanmasını tavsiye ediyor. Bunun yanında sıcak yaz aylarında bol su tüketimi de vücudunuzun nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

CİLT TEMİZLEME ARAÇLARI KULLAN

Yaz aylarında pek çok kadının korkulu rüyası cilt lekeleri. Uzmanlar, leke oluşumuna neden olan en önemli faktörün cildin doğru biçimde temizlenmemesi olduğunu ifade ediyor. Gün boyu cildinizde kalan makyaj kalıntıları, hem gözeneklerinizi tıkayarak cildinizin nefes almasını engelliyor hem de cilt yüzeyindeki bu kir, güneş ışığının da etkisi ile cilt lekelerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Çözümü ise çok basit. Cildinizi temizlerken cilt temizleme aparatları kullanarak derinlemesine temizlenen cildinizle ışıl ışıl bir görünüm kazandırabilirsiniz…

 

ORGANİK KOZMETİK MALZEMELERİ KULLAN

Yaz aylarında güneş etkisi ile cilt hassaslaşır ve zararlı dış etkenlere karşı korumasız hale gelir. Makyaj malzemelerini olabildiğince organik şekilde üretilmiş olanlardan tercih etmeye çalışın. Kimyasal bileşenleri çok , organik olmayan ürünler sizi güzelleştirirken içten içe deri rahatsızlıklarına ve farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca daha güzel güneşlenmek için kullandığımız yağların organik güneşlenme yağları olması da büyük önem taşımaktadır.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ BİR AN OLSUN YANINDAN AYIRMA

Cildin en hassas ve duyarlı bölgesi kuşkusuz göz çevresi. Göz çevresinde meydana gelen hasar, zamanla kırışıklıklara ve göz altı çevresinde renk değişimlerine neden olabilir Bunun önüne geçmek için tatil boyunca güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Bu sayede zararlı UV ışınlarına karşı korunabilirsiniz.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel bronz ve Sağlıklı teniniz olan günler dileriz

Zep
Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.