Yaş almak ölmek demek değildir

Yaşamın varoluş ile birlikte verdiği sorumluluk yok oluştur. Yaşlanan olarak nitelendirdiğimiz Aslında yaş alan insanların sanki bu hayattan Göçüp gitmişler gibi algılanması ise aslında yaşama ihanet etmektir. Eninde sonunda hepimiz yaş alacak ve ihtiyarlayazacağız…

 

Yaş almak ama genç olmak mümkün !

yaslilik-olmus-olmak-demek-degildir-ruhun-yaslanmasi-hastaliktir

Evet ! Çok iddialı bir söz gibi geliyor fakat yaşlanıp genç kalmak mümkün. İnsanların beden gelişimleri 18 ile 21 yaşları arasına kadar gerçekleşip yaklaşık 30-35 yaşlarında varana kadar olduğu hali mümkün olduğunca koruyup ardından 40 lı yaşlarla birlikte neden yavaş yavaş eskimeye eskisi kadar hücre yenilemeye başlar.

Özellikle 40 lı yaşlardan sonra hatalı beslenme Kendini fazla stres altında tutma gibi yaptığımız hataların bedellerini vücudumuzu yavaş yavaş bizlere ödenmeye başlar. İlk başlarda gençlik yıllarımızda kolayca patlattığımız rahatsızlıkları artık daha zor atlatır ve üstüne yenileri gelmeye başlar. Bunların hepsinden önemlisi dünyanın en büyük hastalığına kapılı veririz “yaşlılık duygusu” diğer bir adıyla “İhtiyarlık duygusu”.

İlerleyen yaşlarda ki insanlara diğer insanların bakışı da farklılaşmaya başlar artık yolun sonuna gelindi psikolojisi ve Ha bugün ha yarın bu hayata veda edecek duygusu dışarıdan hissettirir diye gibi kişinin içerisine de ince ince işlenmiş bir dantel gibi örülmeye başlar.

İşte insanları öldüren en ölümcül hastalık bu İhtiyarlık yaşlılık duygusudur.

Yaş alan insanlar henüz ölmedi

İlk başlarda buna dirayetli biçimde direnç gösterir Biz kadınlar Estetik operasyonlara spor salonlarına gidip gençlerin giydiği kıyafetleri giyerek henüz ölmediğimizi ispatlamaya çalışırız. Erkekler hisse saç ektir spor salonlarına gider yine Bizler gibi genç erkek kıyafetleri giyer. Bunu yapmamızın sebebi “bizim işimiz daha bitmedi” mesajını vermek arzusudur.

Bir süre sonra artık içimizdeki gence bedenimizin uyum sağlaması nedeniyle bir şekilde savaş olarak gördüğümüz bu mücadeleyi kaybettiğimizi Kabullenir ve yaşlılık hastalığına teslim olup her geçen günü kar sayarak günlerimizi ihtiyarlamış ruh haliyle devam ettiririz…

 

Yaşlanmak ve ölüm arasındaki fark

yaslilik-olmus-olmak-demek-degildir-sevismek-ruhla-olur

Bu durum çevremiz tarafından da kabullenip artık sayılı günümüz kaldı düşüncesi ile bizlere sanki çocukmuşuz gibi davranmaya söylediklerimizi önemsememeye bizim hakkımızda ki doğruları en iyi kendileri biliyormuş davranış biçimlerini sergilenmeye başlar.

Bunu yapanın bedeni ihtiyarlamış olan aslında Sadece yaş almış olan ve kendi düşüncelerini fikirlerine kararlarına sahip olan Bizler olduğunu unutmamamız gerekir.

Evet belki sevdiğimiz insanla tam anlamıyla cinsel iletişimde bulunmuyor olabiliriz fakat aslında yaşlanınca cinselliğin bittiğini kabul etmek bitirir cinselliği. Çünkü nihayetinde cinsellik sadece kadın cinsel organına erkek cinsel organının zerk olması anlamına gelmemektedir. Sarılmak, öpmek, el ele tutuşmak, kol kola girmek, dokunmak ve hatta yukarıda bahsettiğimiz fiili gerçekleşmeden sevişmek cinsellik demektir.

Belki genç zamanlardaki kadar uzun yollar yürüyüp o kadar hızlı hareket edemiyor olabiliriz Fakat bu ihtiyacımız kadar yol yürü yemeyeceğim iz açık havada gelmeyeceğim iz anlamına gelmez.

Saçlarımız beyazlamış zayıflamış Hatta dökülmüş olabilirler. Bu Saçlarımızı kırmızıya Mora boy atamayacağımız, istediğimiz kıyafeti bedenimize uygun biçimde gençler gibi diyemeyeceğimiz güzelliğimizi öne çıkartacak olan makyajı yapamayacağınız anlamına gelmez.

Ölmek ilk önce bunların hiçbirini yapamayacağına ikna olmak demektir.

Filler ve Çimen filmindeki kanser hastası adama ona bakan hemşirenin söylediği söz gibi:

“Kanser hastası adam: Benimle neden uğraşıyorsun kanserim ve kısa zamanda Eninde sonunda öleceğim.

Hemşire : Eninde sonunda Hepimiz öleceğiz Gerçek olan şu an en az benim kadar hayatta olduğun !”

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Çok mutlu neşeli uzun ve genç bir ömür diliyoruz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.