Yaşlanmanın etkisini en aza indiren besinler Nelerdir ?

Hepimizin aklındaki ortak sorulardan biri, “Yaşlanmayı nasıl yavaşlatabilirim?” Ne de olsa  sağlıklı ve uzun yaşlanmak istiyoruz. Bunun için kimyasal bazı yolları denemek yerine doğal besinlere başvurmanızı tavsiye ediyoruz…

 

Yaşlanmayı yavaşlatan gıdalar

Eat for youth
yaslanmayi-yavaslatan-besinler-2

Yediğimiz besinler içerdikleri antioksidanlan ve yapı malzemeleri ile, kırışıklık azaltmadan kanserli hücrelerini öldürmeye kadar pek çok etkisi olduğunu biliyoruz. Şimdi Sihirlikadin.com bu etkilerinden dolayı baş tacı etmemiz gereken, yaşlanma etkilerini azaltıcı gıdaları sıralıyoruz. Şimdiden afiyet olsun!

 

Reyhan Bitkisi

Reyhan Bitkinsiin en önemli tıbbi özelliklerinden biri antioksidan olan öjenolden gelmekte. Yapılan laboratuvar çalışmalarında, bu bileşenin rahim ağzı kanser hücrelerinde kendi kendine yok etmesini sağlayan kanser önleyici ( antikarsinojenik) hücreleri daha yoğun harekete geçirdiği saptanmıştır.

Domates

Domatesin içerisinde likopen bulunmaktadır, bu özelliği dolayısı ile domates, akciğer kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türüne karşı korunmada çok etkilidir.

Likopen; “Serbest Radikal” olarak da isimlendirilen, sağlıklı hücrelere zarar vermekte olan, bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren moleküllerle mücadele etme işini üstlenen bir antioksidan türüdür.

Kıvırcık Lahana

Bu yeşil sebze, K vitamini kaynağı olarak (bir kap pişmiş kıvırcık lahana günlük önerilen değerin hemen hemen 12 katı kadar K vitamini içerir) kalp hastalığını ve osteoporozu (kemik erimesi) önler. Kıvırcık lahana, K vitaminin yanı sıra tansiyonu ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardım eden yüksek miktarda lif içerir.

Kırmızı Biber

Bağışıklık sisteminin en değerli arkadaişı olan Kırmızı Biber, mikrop ve bakterilerle savaşan akyuvarların yapımını tetikleyen C vitaminini, yeşilbibere göre yaklaşık iki kat daha fazla içermektedir.

Kırmızıbiber aynı zamanda genç görünme konusunda yardımcıdır. Yapılan araştırmalar, beslenme düzeninde yüksek miktarda C vitamini tüketen insanlar, kırışıklık oluşumlarına daha az yatkın oluyorlar, çünkü bu besin maddesi KOLAJEN oluşumunu destekliyor.

Brüksel Lahanası

İnsan hücreleri yapısı gereği tümör önleyici genlerle donatılmıştır.

Brüksel Lahanası içinde bulundurduğu Sülfür bileşimi ile, bu genlere, tümör oluşumuna yol açan enzimlerin engellenmesi konusunda yardımcı olmakta. Yapılan araştırmalar, bu sülfür bileşimlerinin, inflamasyon’u azaltarak ve kıkırdak koruyucu proteinleri harekete geçirerek romatizma,  kireçlenmenin tedavisinde kilit rol oynayabildiği ortaya çıkarmıştır.

 

 

Böğürtlen 
Kanamalara karşı kullanılmakta olan ve hayat kurtaran,  flavonoid adlı madde, lezzetli meyvelerden biri olan Böğürtlenin içerisinde yüksek oranda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara  göre, flavonoid, kan pıhtılaşmasının oluşumu ile bağlantılı bir enzimi bloke etmekte ve bunun yanında inme riski ve kalp krizi ihtimalini azaltıyor.

Patlıcan
Patlıcana koyu mor rengini veren nasunin maddesi yüksek oranda anti-aging ( yaşlanma karşıtı ) etkisine sahiptir.

Bu besin maddesi, yayılmaya yol açan kan akımını keserek kanser hücrelerinin yayılmasına engel olmada etkili. Patlıcan ile ilgili yapılan araştırmalar patlıcanın içindeki nasunin maddesinin, aynı zamanda, sinir hücrelerine zarar vermekte olan serbest radikalleride önleyerek Alzheimer gibi hafıza rahatsızlıklarının ilerlemesinin yavaşlamasında etkili olduğunu göstermekte.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı, mutlu günler ve bir ömür dilerim.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.