O.R.A.C.. nedir ? O.R.A.C.. tablosu nedir ?

O.R.A.C.

Bilim insanları gıdalar üzerinde bir çok araştırma yaparak önce yaşlanmayı durdurma ve ardından da ölümsüzlük yakalamayı arzu ediyorlar. Bu yolda gıdalar üzerinde yapılan yeni bir araştırma var ! Adı :O.R.A.C. . Kadın sitesi Sağlıklı beslenme bölümünde bugün sizleri ” ORAC nedir ? ve ORAC ORANLARI TABLOSU ” yazımızı paylaşıyoruz …

Reklam

 

O.R.A.C NEDİR?

Vücut beslenme sorunları ve olumsuz yaşam biçimi nedeni ile düzenli olarak zehirlenmektedir. Antioksidanlar vücudu zehirlerden arındırır. Aldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya “oksidan” adı verilen moleküller ortaya çıkar. Oksidanlar; kanser, damarlarda yapı bozuklukları ve erken yaşlanmaya sebep olur. Bu oksidanlar’la savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere “antioksidan” adı veriliyor.

Amerika Boston Massachusetts’de bulunan  Tufts Üniversitesi Yaşlanmaya Karşı Beslenme Araştırma Merkezi`ndeki bilim insanları, meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan antioksidan kapasitelerini ölçüp Serbest Radikalleri Emme Yeteneği ( O.R.A.C. (Oxygen Radical Absorbance Capacity-))  Tablosu adını verdikleri bir çizelge hazırladılar.

Bu tabloda, ORAC  a sahip  olan vevücudu yaşlanmaya, kansere, diğer hastalıklara karşı koruma kapasitesi en yüksek olan sebze ve meyveler yer alıyor.Tufts Üniversitesi bilim insanları “Sağlıklı olmak ve uzun yaşayabilmek için her insan günde en az 3000 ORAC birimi mineral ve  vitamin almalıdır. 5000 ORAC birimi ise maksimum koruma sağlar” yorumunda bulundu .

O.R.A.C. Tablosu

 O.R.A.C.. tablosu ?
yaslanmaya-karsi-beslenme-ve-orac-tablosu

Bir çok meyve ve sebze üzerinde yapılan araştırmalara göre sebze ve meyvelerin 100 gramında bulunan ORAC değerleri aşağıda ki gibidir

Salatalık 54

Kereviz 61

Karpuz 104

Armut 134

Şeftali 158

Kayısı 164

Domates 189

Taze fasulye 201

Elma 218

Muz 221

Patlıcan 390

Mısır 400

Taze üzüm 446

Soğan 450

Kivi 602

Kiraz 670

Kırmızı biber 710

Portakal 750

Avokado 782

Brokoli 890

Erik 949

Çilek 1.540

Kıvırcık salata 1.770

Siyah böğürtlen 2.036

Kuru üzüm 2.830

Kuru erik 5.770

Mevsimine uygun kendi ORAC tablosuna uygun diyetinizi hazırlayın

Bu gıdaları mevsiminde tüketeceğiniz ve toplam 3000 ile 5000 ORAC  seviyesine ulaşan  bir beslenme listesi oluşturmanın yaşamı uzatacağına inanılıyor.

SAĞLIK KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILARIMIZI MUTLAKA OKUYUN. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN,

FAYDALI GIDALAR  ve EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

 

Uzun ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.