Kadınlar ilerleyen Yaşlarda Düşmeye Karşı Önlem Almalı

İlerleyen yaşlarda meydana gelen düşme kazaları özellikle kadınların sağlık durumlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum ile ilgili sorunların başlıcaları kırılan kemikler gibi görünse de problem sadece bundan ibaret değil…

Reklam

 

Kadınlarda ilerleyen yaşlarda,  Düşme kazaları  sadece kırılma sorunu yaratmıyor

Bir çok ev kazası özellikle kadınların yaşamları içerisinde bulunan olumsuz sağlık sorunlarına yol açan durumlardır. Genç yaşlarda sıkıntılı bir süreç yaratmasının yanı sıra ilerleyen yaşlarda düşmeye bağlı olarak daha ciddi sorunlar meydana gelebilmekte ve bu sağlık sorunlarının telafisi  ne yazık ki genç yaşlarda ki kadar kolay olamamakta.

Özellikle ilerleyen yaşlarda menopoz sonrası dönemlerde meydana gelen kemik erimesi adı verilen kemiklerin yavaş yavaş daha zor tamir olma direncinin azalması durumu aynı zamanda bu kemiklerin sağlıklı bir şekilde durmasını sağlayan kaslara da etkide bulunmakta. Öyle ki kemik erimseini en aza indirebilmek için o kemiklerin doğru bir iskelet yapısında durmasını ve erimenin olumsuz yönde ilerlemesini yavaşlatan kasların sürekli olarak kullanımı çok önemli.

İlerleyen yaşlarda kadınlarda meydana gelen kırıklar sonucunda uzun süre yatmak veya sabit kalmak zorunda kalınması durumu bu kaslarda da hızla güçsüzleşme zayıflamaya yol açabilmekte ve bu da kadınların hızla direncini kaybetmesine omur ilik eğilmelerine yol açabilmekte. Ayrıca uzun süre yatmaya bağlı olarak böbrek, kalp karaciğer gibi organlar hızla fonksiyon kaybına uğrayarak organ yetmezliği gibi istenmeyen sağlık sorunlarına da neden olabilmekte ve kırık oluşmadan önceki kondisyona kavuşulması çok zor olmaktadır…

 

Kırıklar iyileşir,  ama…

Kırık gerekli müdahale ve istirahat ardından mutlaka er yada geç iyileşiyor. İlerleyen yaşlarda ise özellikle tedavi süreci sırasında bazı alışkanlıkların kaybolması kasların zayıflaması gibi sorunlara yol açarak çok daha erken yaşlanmaya neden olabiliyor. Bunun için yaş almaya başlayınca kadınların yaşam alanlarını yeniden düzenlemeleri veya çevrelerindeki yakınlarının artık durumu farkına vararak yaşam alanı düzenlemesinde bu yaş almış güzel büyüklerimize yardımcı olması gerekmektedir.

Tabi ki kazaların bazen önüne geçemeyiz fakat bazı önlemler alarak kaza ihtimalini en aza indirgeyebiliriz.

 

Ev kazaları sonucu kırıklara nasıl önlem alırız

yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat-duş-oturagi-gereçleri-alin

Öncelikle belirtmek istiyoruz. Evinizin güzelliği ve başkaları tarafından beğeniliyor olması sizin sağlığınızdan daha önemli değildir. Sizin sağlığınız sizi seven insanlar için en önemli olan şeydir Bunun için lütfen estetik kaygılar yerine yaşam kalitenize özen gösterin.

 

 • Banyo yardımcı araçlarını edinin

Ev kazaları arasında en yaygın biçimde düşme ve kırıklara neden olanları banyo kazalarıdır. Banyo içerisinde klozet yanına ve banyo içerisine tutunmak için korkuluklar, kollar yaptırılması destek alarak kalkma ve kaymaya karşı tutunabilmek için çok önemlidir.

Ayrıca artık banyoda ayakta değil her hangi bir olumsuzluğa karşı oturarak yıkanılmasını öneriyoruz. Bu olası bir tansiyon oynaması yada sıcaktan olumsuz etkilenme durumunda ayaktan düşmenize engel olacaktır.

 • Yatak yanı korkuluk

  yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat–yatak-yani-gereçleri-alin

İlerleyen yaşlarda en yaygın görülen kalça kırığı durumları yataktan düşmeler sonucu meydana gelmektedir.

Gayet masum biçimde dönerken veya yataktan kalkarken 1 anlık dikkatsizlik veya denge kaybı düşmelere ve bu nedenle kırıklara neden olabilmektedir.

Yatak yanı kolay açılıp kapanır korkuluklar bu tehlikeyi uyurken ve yataktan kalkarken destek alınmasına yardımcı olarak önleyebilmektedir…

 

 • Mutfak düzenini göz seviyesine getirin 

Mutfak gereçleri evde en çok kullanılan gereçlerdir. Göz hizasına yakın olmayan bir mutfak düzeni sürekli eğilip kalma ihtiyacı yukarıya uzanma veya tabure merdiven sandalye gibi şeylerin üzerine çıkma ihtiyacı doğurur.

Bu durumlar en yaygın düşme nedenlerinden biridir. Bu sebepten dolayı ne kadar yıllardır düzeniniz öyle olsa da artık kolay ulaşılabilir yerlere sık kullandığınız gereçleri koymanızı tavsiye ediyoruz.

Böylece eğilip kalkarken baş dönmesi tansiyon oynaması gibi ihtimalleri en aza indirmiş olursunuz.

 • Bir şeyler asmayın, ampül’ü siz değiştirmeyin

  yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat-perdeyi-sen-takma

Artık başkalarını perdeyi değiştirme patlayan lambayı takma tamir etme zamanı. sizin değil !

Haklısınız kendi işinizi kendiniz yapmak kimseye muhtaç olmak istemiyorsunuz fakat olası bir düşme durumunda çok daha ciddi muhtaçlık durumları yaşarsınız. Bırakın perdelerinizi çocuklarınız, apartman görevlisi veya elektrikçiniz taksın, değiştirsin

Böylece sevdiklerinizle yataktan değil oturduğunuz sandalyede sohbet edersiniz…

 

 • Merdiven yerine asansörlü yaşam alanları tercih edin. 

  yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat-merdivenlere-dikkat

Eğer asansörü olmayan bir evde yaşıyor ve merdiven çıkmak inmek zorundaysanız ve imkanınız varsa evi değiştirmenin zamanı geldi demektir. Ya asansörlü bir eve yada düz ayak fazla merdiven inip çıkmayacağınız bir eve taşınmanın zamanı geldi demektir.

Bu aynı zamanda merdiven inip çıkmaktan korkarak evden çıkmama durumunuza engel olacak ve ihtiyacınız olan hareketliliğe sizi kavuşturacaktır.

Eğer merdiven kullanmak zorundaysanız korkuluklara tutunarak veya birinden yardım alarak inip çıkmaya özen gösterin…

 

 •  Düzenli olarak hareket edin hafif egzersizler yapın

  yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat-saglikli-yaslilik-icin

Yukarıda yazdıklarımız sizi istemsiz durumlardan korumak içindir. Asla unutmayın bu sorunlar yaşı genç insanların da başına gelebilir ve aynı tehlikeler onlar içinde hayati riskler oluşturabilir. Fakat yaş alan güzel bayanların iyileşme süreçleri biraz daha zor olabilir.

Sakın korkmayın sadece önleminizi alın istiyoruz. Ayrıca hareketsizlik değil rutin egzersizler belli mesafe yürüyüşler yapmanız kaslarınızın gücünü korumanıza ve olası kırıkların oluşmasına neden olan kemik zorlanmalarına engel olacaktır. Kaslarınızı güçlü tutmanız kemiklerinize binen ağırlığı dengelemenize yardımcı olurken omur ilik ve kalçaya yük binmesini de engelleyecek. Bunlara neden olan fazla kilo alımını da önleyecektir…

 

 •  Gerekiyorsa Hareket yardımcıları kullanın

  yas-alan-kadinlar-dusmeye-karsi-dikkat-saglikli-yaslilik-icin-hareket-yardimcilari

Eğer yürümekte hareket etmekte zorlanıyorsanız “baston” gibi yürüme yardımcıları kullanmaktan lütfen çekinmeyin.

Zaten alımlı ve güzel olduğunuzu biliyoruz ama günümüzde sizi yaşlı göstermek yerine çok güzel, estetik  ve alımlı gösterebilecek bir çok seçenek olduğunu da unutmayın 😉

 

Eğer kırık oluştuysa ne yapmalısınız

Bir şekilde bir kaza sonucu kırık oluştu bir dinlenme dönemi içinde veya operasyon olduysanız mutlaka doktorunuzdan fizik tedavi desteği isteyin.

Size vereceği egzersizler veya önereceği fizik tedavi uzmanı desteği çok önemlidir. Bu eğer yatıyor olsanız bile kaslarınızın gücünü esneklğini korumanıza yardımcı olacak güç kaybı organ yetmezlikleri gibi sorunların oluşumuna engel olacaktır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı bir yaşam kırıksız günler dilerim sevgili güzel hanımlar

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.