Yapılan iyilik neden söylenir

Her insan farklı sosyal diyaloglar içerisinde olduğunu Diğer kişilere veya hayvanlar çiçekler gibi farklı canlılara iyilik yapar.Peki insanlar yaptıkları bu iyilikleri  neden diğer insanlara veya iyilik yaptıkları kişilere söyleme ihtiyacı duyar…

Reklam

 

Yapılan İyiliği söylemeli mi?, Yoksa yapılıp denize mi atmalı ?

Yapılan İyilik Neden Konuşulur
Yapılan İyilik Neden Konuşulur

“İyilik yap denize at” birçok insanın kullanmayı ve hissetmeyi Yavaş yavaş unutmaya başladı bir anlam ifade etmekte. İyilik dediğimiz şey aslında amacı kişinin başka bir insan veya başka bir canlının kendisine göre olumsuz olduğuna kanaat getirdi bir durumunu yine kendisine göre bir yöntemle düzeltme eylemine verilen addır…

 

İnsanlar iyilik yaptıklarını neden konuşurlar?

Ne yazık ki insanların yaptıkları iyilikleri konuşma durumu aslında kendilerini eksik hissetme duygularından yada karşılarındaki kişinin canını yakma arzusundan kaynaklanmaktadır.

Aslında 2. Söylediğimiz karşıdaki kişinin Canını yakma arzusu da kişinin kendisini eksik hissedilmesinin bir sonucudur.

İyilik dediğimiz şey kelimenin kökeninde de gayet belirgin bir biçimde olduğu gibi Öncelikle iyi olma Yani herhangi bir olumsuz düşünce ve his barındırmadan hissedilen bir duygunun eyleme dönüşen halidir. Yani çok basit anlamda ifade edersek bir iyilik yapıyorsanız ve bunu Karşınızdaki kişinin canını yakabileceğini onu üzeceğini bilerek veya bu ihtimali hiç göz önünde bulundurmaya rak söylüyorsanız veya size bu şekilde bir yaklaşımda bulunuyorsa konu Aslında özünden tamamı ile kopmuş olur.

Bu duruma “başa kakma, kaz gelen yerden tavuğu esirgememek, kaşığı ile verip sapı ile çıkarmak” gibi farklı atasözleri ve deyimler ile birlikte farklı ifadeler aracılığı ile yerini bulmaktadır…

 

Reklam

İnsan yaptığı iyiliği söylemeye  neden ihtiyaç duyar

Öncelikle bu durumu Psikolojinin en temel hareketlerinden biri olan yeni kardeşi olan bir çocuk örneğiyle değerlendirebiliriz.

Kardeşi ailesine yeni katılan bir çocuk çok doğal olarak bebek olan kardeşe henüz doğmadan önce gördüğü ilgiden ve ihtimam dan biraz da olsa uzaklaşır. Yani Ebeveynler bebek ve yardıma diğerinden daha fazla muhtaç olan çocuğa ilgi verdiklerinden dolayı Artık diğer çocuğun gözünün içine bakıyor her hareketini izliyor ve sevgiyi doğal olarak sadece büyük kardeşe odaklı olarak veremiyorlardır. Bu durumda çağına göre değişmekle birlikte çocuk ilk önce bir tepki şekli yaratır bu şiddet Ağlama ve istenilen her şeye veya Söylenen her şeye hayır demet şeklinde gerçekleşebilir. Kısa bir süre sonra bu hareketlerin karşısında gelen negatif tepki ile birlikte çocuk kardeşine herkesten daha iyi davranır ve bazen ebeveynlerinden bile koruma hareket bütünlüğü içerisinde davranmaya başlar.

Bu durum kendisine kardeşini korunmasından ötürü aldığı takdirler doğrultusunda bir hareket biçimi olarak çocuk tarafından benimsenir. Kısaca başka bir kişiye yaptığı iyilik ile kendisi değer görmeyi hak ettiği duygusu hakim gelmektedir.

Yaptığı iyilikleri sürekli olarak anlatan insan içerisinde olan, ihmal edilmişlik hissi hakim gelmiş , aslında yeteri kadar değerli olmadığına inanan ya da başka bir tabirle inandırılmış olan bir insanın değerli olduğunu gösterme çabasından başka bir şey değildir…

 

 

yapilan-iyilik-neden-konusulur-deger-gorme-ihtiyaci

Her İnsan değer görmeyi hak eder !

Tabii ki her insan değer görmeyi ve sevilmeyi hak eder çünkü Her insanın mutlaka diğer insanlardan daha önde olduğu kendine özgün bir yanı vardır.

Fakat bu durumun kronik geçtiği yani kişinin yaptığı her iyiliği konuşuyor ve bundan takdir bekliyor olması durumu bazen dengesini şaşırarak karşısındaki insanı incitici ve yaptığı şeyin aslında iyilik olmaktan ziyade beslendiği hastalıklı bir durum haline gelmesi gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Anlatılan her iyilik kişinin farklı bir menfaatine mi hizmet eder?

Hayır, anlatılan yapılmış olan her iyilik kişinin sevilme beğenilme değer görme duygusuna ya da bu duyguların uzantısı olarak karşısındaki insanın canını yakma duygusuna hizmet etmez.

İnsanlar bazen karşılarındaki insanları da yapılması gerekenlere uyandırabilmek için diğer insanlara farklı yöntemler ile yaptıkları iyi hareketi söyleyerek aktarma yolunu seçebilirler. Bunlara örnek olarak ağaç dikmek, sokak hayvanlarına yardım etmek ihtiyacı olan insanlara el uzatmak, okul açmak veya bunun gibi bir çok farklı iyilik türüne örnek gösterebiliriz.

Fakat bu durumlarda bile durumu çok fazla dile getirmek karşındaki insana bu durumu yapmadığı için üstü kapalı biçimde yargılama alanına getirebilmektedir…

 

Kötülük özensiz iyilik ise narindir bir alandır

Yapılan iyilik cezasız kalmaz lafı bizce iyilikle ilgili olan bir kelime veya bir atasözü değildir. Nedeni ise yapılan iyiliğin bir mükafat beklemesi duygusu sonucu buna Er işememesi aksine bir ceza ile karşılaşma durumundan duyulan Hayal kırıklığını ifade eder…

Halbuki İyilik her zaman tek taraflı bir eylemdir ve eğer bir hareket biçimi gerçekten iyilik olarak yapılıyorsa bunda hassas davranmak kişinin tabiatında olan bir durumdur ve kişi tabiatın da olan hiçbir durum karşısında ne negatif ve pozitif Duygu uyandıracak bir eylem beklentisi içerisinde değildir. Kısaca kişi kurumakta olan çiçekleri suladığı için devlet nişanı kahramanlık ünvanı beklemediği gibi suladığı Çiçek içerisinde yetişen bir böceğin onu sokmasını da yapmış olduğu iyilik ile birbirine bağlamaz.

Kişisel gelişim ile ilgili diğer yazılarımızı OKUMAK İÇİN …

Sevgiyle Kalın

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Yapılan İyilik Neden Konuşulur

  1. İyilik kime göre ve neye göre. İnsanların çıkarı olmadan menfaati olmadan sevdikleri yalnız hayvan ve bitkiler. Çünkü insanlar onlardan bir karşılık beklemezler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.