Vücudu zehirden arındırmak için Detoks

Farkına varmadan veya sahip olduğumuz alışkanlıklar nedeni ile vücudumuzu zehirliyor olabiliriz. Bu alışkanlıkların zararlarından kurtulabilmek için zehirden arınma diyeti yapmanız gerekmektedir. Kadın sitesi Sağlık ve beslenme bölümünde ” Arınma Detoxu ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Detoksa neden ihtiyacımız var

vucudu-zehirden-arindirmak-icin-detoks-toksik-etkiler

Bedeni zehirleyen yiyecek ve maddeler makalemizde özetle açıkladığımız gibi hava, su, gıdalar, mekanlar, giyim eşyaları, kozmetik ürünleri, yapay tatlandırıcı şekerler bir çok toksik madde içerir.

Toksik maddelerden vücudu arındırma ve güçlendirmenin en güvenilir yolu ise düzenli zaman aralıklarında vücudu toksik maddelerden arındırma diyeti yapmaktır…

Bu diyeti yapmanız gerektiğini vücudunuzun size verdiği bazı sinyallerden anlayabilirsiniz …

 

Detoks ne zaman yapılır, detoksa ihtiyaç olduğunu nasıl anlarız?

Detoks diyetine şu şikayetler ve belirtiler ortaya çıktığı zaman başlamalısınız;

 • Nedensiz kas ağrıları,
 • Hazımsızlık problemlerinin artması,
 • Uykusuzluk ve artan uyku sorunları,
 • Bir hastalığa bağlı olmadığı halde vücutta şişlik,
 • Vücutta nedeni belirlenemeyen ödem oluşumu,
 • Uzun süren kabızlık problemi
 • Artan sivilcelenme sorunları

gibi şikayetler arttıysa detoks diyeti yapmaya ihtiyacınız var demektir (Tabii aşağıda belirttiğimiz gibi başkaca sağlık sorunu yaşamamanıza rağmen bu tip rahatsızlıkların bir veya birkaçını kendinizde görüyorsanız, uzmana danışmak ve onun yönlendirmesi şartıyla…)

Detoks yaparken püf noktası karaciğer detoksudur. Diğer bir anlatım ile sindirim dolayısıyla ortaya çıkan toksik maddeleri karaciğer vücuttan temizler. Bu sebeple karaciğere iyi gelen gıdalar detoks diyetinde öncelikli besinlerdir.

 

Bedeni bu toksik maddelerden arındırma yollarından detoks diyeti listesi

vucudu-zehirden-arindirmak-icin-detoks-diyeti-listesi
 1. Aç kalmak detoks yapmak değildir. Dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Çünkü bilinçsizce yapılan açlık diyetleri vücuda zarar verir.  Hatta tam tersine iyi bir detoks için metobolizmanın bazı gıdalara ihtiyacı vardır. Bu sebeple uzman bir beslenme uzmanı ve diyetisyenden kişiye özel detoks diyeti hazırlamasını istemek çok önemlidir.
 2. Egzersiz yapmak, toksik maddeleri vücuttan atmak için en iyi yöntemlerden biridir. Haftada en az 3 gün, 1 saat süreyle yapılan hafif tempodaki egzersizler, yüzme, yürüyüş veya pilates hem zinde tutar hem de zehirli maddelerin metobolizmadan atılmasına iyi gelir. Bu zamanlanmış egzersizler bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.
 3. Vücuttaki karaciğer, böbrekler, bağırsaklar, cilt, akciğer ve lenf sistemi zehirden arınmada aktif rol üstlenirler. Böbrekler ve ciltteki ter bezleriyle suda eriyen zehirler atılmaya çalışılır. Bu nedenle periyodik olarak sauna ya da buhar banyosu yapmak zehirlerin metabolizmadan atılmasını kolaylaştırır. (Özellikle egzersizden sonra saunaya girmek, 2 kat daha fazla zehirli maddenin vücuttan arındırılmasına destek olur.
 4. Sabahları meditasyon yapmak ve düzenli olarak nefes terapisi yapmak hem pozitif enerji sağlar hem de yenilenmeye yardımcı olur.
 5. Detoks diyeti yaparken her gün en az 3 litre su içmek zararlı maddelerin dışarı atılmasını hızlandırır.  Bolca su içmek ve terlemek vücudu zehirden arındırmak için çok önemlidir.
 6. Detoks diyeti döneminde hayvansal besinler tüketmemelisiniz. Bitkisel gıdalardan ise organik ve doğal sebze ve meyveler yemek, zehirli madde oluşumunu önler ve vücudu temizlemeye yararlı olur.
 7. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri ( lahana, brokoli, roka ve karnıbahar gibi) tercih etmelisiniz. Çünkü koyu yeşil renkli sebzeler karaciğerin detoks faaliyetlerine yardımcı olarak, vücudu zehirden arındırmaya iyi gelir. Damak tadınıza göre eşit oranlı şekilde bu besinleri karıştırarak 2 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.
 8. Koyu kırmızı renkli sebzeler vücudu zehirden arındırır. Kırmızı lahana, kırmızı turp (hatta karaciğere olumlu etkileri nedeniyle siyah turp), domates detoksa yardımcı olur. Mantıken bir sebzenin rengi ne kadar koyu ise karaciğere ve dolayısıyla detoksa o kadar faydalıdır ilkesini benimseyiniz.
 9. Doğal olmayan gıdalardan, donmuş, hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 10. Kabızlık sorununu engellemek için probiyotik yoğurt ile birlikte keten tohumu yemelisiniz.
 11. Kimyasal maddeler içeren kozmetik ürünleri ve mutfakta plastik içeren malzemeler kullanmamalısınız.
 12. Detoks diyeti yaparken kesinlikle sigara içmemeli ve alkol almamalısınız.
 13. Detoks süresince çay ve kahve alımını mümkün olduğunca sınırlandırmalısınız.
 14. Beyaz un yada beyaz şeker içeren besinleri detoks diyeti süresi boyunca tüketmekten kaçınmalısınız.
 15. Yemek pişirirken yiyeceği yüksek ısıya maruz bırakan mikrodalga veya yüksek ısıda pişirme işlemi yerine kısık ateşte yemek pişirmelisiniz.

 

Bizi zehirleyen yiyecek ve maddelerin neler olduğunu OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yorum var: “VÜCUTTAKİ ZEHİRDEN ARINMAK İÇİN DETOKS

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.