VİRÜSTEN KORUNMANIN EN ETKİLİ YÖNTEMİ

Günümüzde özellikle birkaç aydır dünya çapında yayılan viral enfeksiyona yol açarak çok sayıda ölüme yol açan Corona virüsü ile ilgili salgın haberler günden güne tedirgin etmeye devam ediyor. Dün Devlet kanadından yapılan açıklama bu virüsün Türkiye sınırları içerisine de girdiğini gösteriyor ve tedirginiğimiz virüsün yayılma hızı ile birlikte artıyor.  Virüse yakalandıktan sonra ise alınacak önlemler tedavi süreçleri olarak adlandırılırken virüse yakalanmamak için alınacak önlemler bizleri koruyor. Bugün sizlerle genel anlamda ve Corona virüsüne karşı alınacak etkili önlemler yazımızı paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Corona virüsü nasıl bulaşıyor Belirtileri Neler ?

Öncelikle hem diğer virüslerin hem de Corona Virüsünün nasıl bir kişiden diğer kişiye geçtiği konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Tüm insandan insana bulaşan virüsler gibi Corona virüsü de öncelikle temas yolu ile kişiden kişiye geçiyor. En yaygın virüs bulaşma şekilleri öpüşmek tokalaşmak, cansız cisimlere sıralı temas gibi yöntemlerle yayılmakta.

Dolayısı ile Corona virüsü veya diğer sağlığı tehdit eden virüsten korunabilmek için bazı basit ama etkili önlemleri uygulamak virüse karşı kolayca korunmamızı sağlayacaktır.

Corona Virüsü Belirtileri Neler ?

Corona virüsünün en belirgin belirtisi Kronik öksürük adı verilen öksürük krizleri şiddetli halsizlik ve yüksek ateştir Bu etkilerin görülmesi veya birinin görülmesi halinde bir sağlık kuruluşuna gidilmesi erken teşhis ve tedavi açısından ve yakındaki diğer insanların sağlığı açısından çok önemlidir…

 

Corona Virüse Yakalanmamak için en etkili yöntemler nelerdir ?

Sizlerle aşağıda ki önlemleri paylaşırken paranoya yapmadan sadece basit bir mantığı aklınızdan çıkarmadan davranmanızı öneriyoruz. Bilmiyoruz ama temas ettiğimiz her insanda ve her cisimde hatta bizde bile corona virüsü olabilir düşüncesini yerleştirmenizi öneriyoruz.

Reklam
  • AĞIZ MASKESİ

Ağzı ve burnu kapatan medikal maskelerin kullanımının etkili olduğu veya etkisiz olduğunu söyleyen bir çok uzman ve yetkili mevcut .

Eğer etkili bir yöntemse bile unutmayın en yaygın biçimde elimizi yüzümüze götürmekten dolayı virüsler vücudumuza girmekte.

Yani taktığınız maske etkili bile olsa maske üzerine yapışan virüsü yüzümüzden çıkardıktan sonra elimizi yüzümüze götürerek veya ağzımıza temas ile yine vücudumuza sokabiliriz.

  • KİŞİSEL TEMİZLİK

Düzenli olarak elleri normal sabunla yıkamak tuzlu su ile gargara yapmak ağı ve diş sağlığına özen göstermek en başta gelen virüsten korunma yöntemlerinden biridir.

Bu işlemleri arınma kurallarına uygun bicinde gerçekleştirmek çok önemlidir. Yani eller olabildiğince ayrıntılı en az 1.5-2 dakika yüz aynı şekilde iyice sabunlanmalı. Mikrop öldüren tuz veya gargaralar günde en az 2-3 defa gargara yapılmalı ve en az her gün en az 3 defa 2 dakika dişler fırçalanmalıdır. Bu hem bizleri temiz tutarak bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar hem de olası virüs bulaşması durumunda virüsü etkisiz hale getirir.

  • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMALISINIZ

Sağlıklı beslenme , yeterli su tüketimi ,  kötü alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli ve sağlıklı uyku gibi SAĞLIKLI YAŞAM ŞARTLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLÜ KILAR. Bu şekilde olası virüs kapma durumunda bedenimizin savunma mekanizmalarının doğru ve güçlü çalışmasına yardımcı oluruz…

 

  • ÖPÜŞMEK VE EL SIKIŞMAKTAN UZAK DURUN

Özellikle grip türevi corona virüsü gibi virüsler yakın sosyal ilişkileri olan Türkiye gibi coğrafyalarda çok daha büyük bir hızla yayılır.

Bunun en önde gelen nedenlerinden biri sosyal yakınlığı olması nedeni ile selamlaşma olarak öpüşme ve tokalaşmanın tercih ediliyor olmasıdır.

Özellikle virüsün tespit edildiği ve yaygın olduğu dönemlerde öpüşmek tokalaşmak ,sarılmak gibi selamlaşma ritüellerinden uzak durulması çok önemlidir. Ayrıca sosyal mesafe olarak adlandırılan 1-2 metre uzaktan iletişim kurulması virüsten korunmanın etkili yöntemlerinden biridir.

  • DOKUNDUĞUMUZ YERLERE DOKUNDUĞUMUZ ŞEYLERE DİKKAT

Özellikle Corona virüsü gibi virüsler bu virüsü kapan kişiye temas veya aynı havayı yakından soluma gibi yöntemlerle geçmenin yanı sıra cansız cisimlere sıralı temas yolu ile geçmektedir.

Bu en hızlı yayılma şekillerinden biridir. Virüse yakalanan kişinin temas ettiği toplu taşıma araçları dokunma noktaları,  telefon gibi cisimler üzerinde virüs uzun süre yaşamakta ve diğer bir kişinin teması sonucu ona geçmekte ve hızla yayılmaktadır.

Bu dönemlerde mümkün olduğunca çevreye temas etmemeye gayret etmelidir.

Para: Paraya özel bir başlık açtık çünkü para insanlar arasında en hızlı ve yaygın dolaşımı olan cansız virüs geçişi sağlayan etkenlerden biridir. Bu dönemlerde eğer imkan varsa mümkün olduğunca banka kartı kullanılması ve bu kartlarında her gün dezenfekte edilmesi çok önemli bir önlem şeklidir. Nihayetinde para gibi post makinasına temas eden 1 önce ki kişi de korona virüsü taşıyor olabilir…

 

  • GIDALARINIZI ARINDIRIN

Pazar yada marketlerden aldığınız tüm yiyecekleri nasıl arındıracağınızı öğrenin ve bu işlemleri mutlaka uygulayın.

Nihayetinde o gıdanın nereden geldiğini kimlerin temas ettiğini bilmeniz mümkün değildir.

Corona virüsü gibi virüsler solunum yolları ile insan vücudunda etkili olması nedeni ile ağızımızın içerisinden geçen şeyleri arındırmamız çok önemlidir.

  • HERKESE AÇIK ALANLARDA KENDİ HİJYENİNİZİ SAĞLAYIN

Özellikle herkese açık yani umumi alanlarda kendi hijyeninizi sağlamanız çok önemlidir.

Büyük kalabalıkların yoğun ve sık gittiği yerlere gitmekten imtina etmeniz gereklidir. Bir süre de olsa bunu en azından virüs tehdit süresi dolana kadar uygulamanız sizleri korur.

Eğer kalabalık alanlara gitmek umumi tuvaletlere girmek gibi durumlara mecbur kalırsanız kendi hijyen araçlarınızı almanızı öneriyoruz. Bunlar dezenfekte temizlik bezler eldiven veya diğer hijyen araçları olabilir.

  • GİYSİLERİNİZİ DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİN

İş ve Sosyal yaşamda elle temas etmesek de kıyafetlerimizin her hangi bir yere temas etmemesi neredeyse imkansızdır. Herkes gün içerisinde oturmadan iş yapamaz veya yere basmadan yürüyemez.

Bu konu ile ilgili bir çok farklı yöntemin etkili olduğu söylenmektedir. Dezenfektan malzemeler kullanılabilir. Veya elbiselerinizi düzenli olarak tuzlu sirkeli suya veya sodyum karbonat gibi karışımlar içerisinde 15-20 dakika bekletebilirsiniz…

 

Korunmak Tedavi Kadar önemli

Virüse bağlı hastalıklar ile mücadele edebilmek için tıp dünyası ve farmakoloji uzun yıllardır etkili bir mücadele yürütmekte. Fakat hastalıklardan korunmak onları tedavi etmekten çok daha etkili bir yöntem.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız bilgiler sadece günümüzde tüm dünyayı sararak büyük bir endişeye sürükleyen korona virüsü için değil aynı zamanda tüm bulaşıcı virüslerde korunmak için genel bilgilerdir.

Unutmayın korkmak çözüm değildir. Önlem almak olası olumsuz sonuçları en aza indirir. Bu uygulamaları yaşam tarzı haline getirmeniz hem sizi hem çevrenizdeki insanları korur.

Korona virüsü ile ilgili önemli bilgilere aşağıda paylaştığımız World Health Organization internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.