Dengeniz Bozuluyorsa Vertigo Olabilirsiniz

Kimi zaman yorgunluk , beslenme eksikliği gibi bir çok farklı nedenden dolayı baş dönmesi denge kaybı gibi sorunlar yaşayabiliriz. Sürekli olarak baş dönmesi sorunu ise Vertigo adı verilen hastalığın göstergesi olabilir.Sihirli kadın sitesi olarak önemli bir sağlık sorunu olan Vertigo Rahatsızlığı nedir ? Vertigo belirtileri nelerdir ?  Vertigo tedavisi nedir ? konularında sizi bilgilendirmek istiyoruz…

Reklam

 

Vertigo Nedir ?

vertigo-rahatsizligi-nedir-2-vertigo-nedir

Kişi hareketsizken ve çevresinde ki cisimler hareketsiz olmasına rağmen sanki hareket ediyormuş gibi algılaması durumuna” Vertigo Hastalığı “ denir. Bu kulak içirisinde bulunan kristal adı verilen fizyolojik yapı, kulak sıvısı, iç kulak elemanlarınlarında meydana gelen bir sorun veya sorunlar bütünlüğü  nedeni ile Vertigo Rahatsızlığına ve semptomlarına  sebep olabilir…

 

Vertigo Hastalığının belirtileri nelerdir ?

Vertigo rahatsızlığı yaşayan kişi kafasını hareket ettirildiğinde, genellikle hastalığın belirtileri artar baş daha fazla döner yer daha fazla sallanır, bulantı gibi sorunlar yaşanabilir. . Halk arasında buna sıklıkla baş dönmesi de denmektedir.

Vertigo Hastalığı belirtileri rahatsızlığı hisseden kişiler tarafından  genellikle:

  • yerin ayak altından kayması ,
  • baş dönmesi
  • sallanma ,  gibi tarif edilir.

Yukarıdaki belirtilerin yanında

  • Kusma ,
  • bulantı,
  • yürüme güçlüğü
  • terleme gibi bulgular da  Vertigo Hastalığı belirtilerine eşlik edebilir.

Denge Nedir , Vücut Dengeyi Nasıl Sağlar?

vertigo-rahatsizligi-nedir-3-kulak-yapisi

Vücut dengesi insanların çevreyle ilgili uyumumuzun sağlandığı, vücut pozisyonunun belirlendiği ve vücudun buna karşı tepkiler verdiği durumların tümüdür. Dengede durmayı sağlayan bazı organlar vardır.

Reklam

Denge merkezi olarak adlandırılan İç kulak , iç kulak yollarından beyin sapına ulaşan sinirler, beyin sapındaki denge çekirdekleri ve beyincik kısmı. Bunla bağlantılı olarak da göz ve kasları. Denge ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde , bu denge merkezleri sinirler aracılığı ile  uyarılır. Buna bağlı çeşitli kas reaksiyon ve refleksleri  ortaya çıkar ya da gözlerde normal dışı  anormal olarak nitelendirilen hareketlilik durumları ortaya çıkar. Denge konusundaki sorunlarda gözler üzerinde yapılan testlerle denge ve baş dönmesi nedenine yönelik sorunlar saptanmaya çalışılır…

 

Vertigo Rahatsızlığı, Neden Olur?

En sık vertigo nedenleri, benign paroksismal pozisyonel vertigo, Ménière hastalığı ve labirentittir. Daha seyrek görülen nedenlere gelince inme, beyin tümörleri, beyin hasarı, multipl skleroz ve migrendir. Karbonmonoksit, alkol veya aspirin gibi maddelerle ortaya çıkan zehirlenme durumlarında da Vertigo Hastalığı Belirtileri ortaya çıkabilir. Fizyolojik vertigo, uzun süreli gemi üzerinde seyahatlerde  iken veya  sonrası yada gözler kapalıyken uzun süre döndükten sonra ortaya çıkabilir. Vertigo, genellikle iç kulakta yer alan vestibüler sisteme ait olan bir rahatsızlıktır…

 

Vertigo Tanısı Nasıl koyuluyor ?

Baş dönmesi bazen farklı ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Baş dönmesine neden olan vücuttaki hastalığın erken teşhisinin konulması da çok önemlidir.

Bu hastaların ayrı ayrı tanısını yapmak gerçekten zordur ve hangi hastalığın baş dönmesine neden olduğunu anlayabilmek için  çeşitli tıbbi testler ve tahliller yapılması gerekmektedir.

Denge sorunları ile ilgili olarak yaygın biçimde refleks veren gözler takip edilmekte ve gerekli görüntüleme tetkikleri kullanılmakta Bunların sonucunda hastalığın tanısını koymak için çeşitli denemelerde bululmaktadır.

 

Vertigo Tehlikeleri nelerdir? 

Vertigo rahatsızlığının kendisi ölümcül değildir. Fakat denge kaybının sonucu olarak meydana gelebilecek refleks hareketlerin dengesizliği nedeni ile kazalari, düşme, baş ve vücut travmaları nedeni ile yaşamsal risk yaratan sorunlara neden olabilir.

Vertigo iyileşir mi ? 

Vertigo kimi zaman iyileşmekte kimi zamansa sürekli olarak devam etmektedir. Kişinin rahatsızlığı fark etmesi sonrası Mutlaka acil olarak bir doktora danışması gerekmektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.