Vertigo Rahatsızlığı olanların Dikkat etmesi gerekenler

Vertigo rahatsızlığı tam olarak tedavi edilemeyen denge bozukluğuna yol açarak yaşam konforunu olumsuz biçimde etkileyen bir rahatsızlıktır. Bugün vertigo rahatsızlığı yaşayan kişiler ne yapmalı ne yapmamalı konuları ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

Reklam

 

Vertigo Hastaları nasıl Yaşamalı

Vertigo rahatsızlığı olan kişiler bu durumun ciddiyetinin farkında olmalı . Vertigo rahatsızlığı dengesizliğe yol açan ciddi bir rahatsızlıktır. Şu ana kadar hastalığın kendisinin verdiği zararlardan çok yarattığı sonuç olan denge bozukluğu nedeni düşme gibi kazalara yol açabilmekte. ve bunun sonucu olarak ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Vertigoyu tedavi edemesek de olumsuz sonuçları olan , baş dönmesi, denge kaybı gibi sonuçlarını en aza yaşam şeklimizi  düzenleyerek başarabilriz.

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız öneriler  vertigo belirtilerini en aza indirmeniz yarımcı olacaktır.

Vertigo rahatsızlığında ne yapmalı ne yapmamalı

vertigo-hastalari-ne-yapmali-ne-yapmamali-2
  • Sağlıklı beslenme

Vertigo rahatsızlığı ile beslenme ilişkisi bilinmese de sağlıklı beslenmek vücudun sağlıklı olması ve güçlü kalabilmesi için bir gerekliliktir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları vertigo rahatsızlığı gibi bir çok farklı rahatsızlığa da yol açabilir.

  • Sağlıklı uyku 

Uyku vücut onarımı için gereklidir ve hem orta kulak hem de beyin işlevlerinin sağlıklı şekilde kalabilmesi için uyku çok önemlidir. Uyku vücudun onarılması için gereklidir  ve uyku düzeni bozuklukları hem beyin hem de diğer organlara zarar verir…

 

  • Hareketlere dikkat

Vertigo orta kulakta meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir ve özellikle ani hareketlerin vertigo rahatsızlığını tetiklediği bilinmektedir. Vertigo ataklarının tetiklenmemesi için ani hareketlerden kaçınılmalıdır.   Yataktan kalkarken yan dönüp kalkmak ve ayağa kalkmadan önce bir süre beklemek gereklidir.

  • Uçak seyahatleri

Vertigo rahatsızlıkları ani basınç değişiklikleri ile tetiklenebilmektedir. Uçak seyahatleri vertigo rahatsızlığı olan kişiilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Vertigo raatsızlığı olan kişilerin uçak seyahatlerinde dikkatli olması ve konu ile ilgili uçuş ekibini bilgilendirmesi gerekir. ..

 

  • Araç Kullanırken dikkat

Vertigo rahatsızlığı aynen uçakta olduğu gibi araç seyahatlerinde de tetiklenebilir. özellikle araç kullanırken fazla sürat yapmamak ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

  • Ruh Sağlığına dikkat 

Bir çok farklı rahatsızlığın olumsuzlukları gibi vertigo rahatsızlığı da strese bağlı olarak tetiklenebilir ve semptomları stres nedeni ile artabilir. Sizleri stres altına alan şeylerden ve yaşamdan uzaklaşmanız gerekir…

  • İlaç Kullanımına dikkat

Denge ile ilgili sorunlar bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir. Denge sorununuz olduğunu belirtmeden uzman hekiminizin ilaç yazmasına izin vermeyin ve mutlaabu sorununuzdan bahsedin.

 

  • Hareketli Sporlardan Uzak durun ( ekstrem sporlar ) 

Heyecanlı sporlar etkinlikler vertigo rahatsızlığının düşmanıdır. Hem heyecan hemde ani değişimler vertigoyu tetikler.

  • Televizyon, akıllı telefon ve tablet

Ani hereketlerin yaygın biçimde görüldüğü televizyon tablet , mobil cihaz kullanımı gibi durumların henüz kesin biçimde etkisi olup olmadığı kesinleşmemiş olsa bile vertigo denge ataklarının bu cihazların uzun süre kullanımı sonucu tetiklendiği düşünülmektedir.

  • Alkol Sigara Kullanımına dikkat

Alkol ve sigara kullanımı zaten orta kulak üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu gibi alışkanlıklarınız hal hazırda vertigo sorunu olanlar için alkol ve sigara kullanımı bu sorunun olumsuz etkilerini daha ada arttırır.

 

Mutlaka doktorunuza danışın

Vertigo ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa arada sırada dengesizlik yaşıyor ,sürekli sebepsiz düşüyorsanız mutlaka bir nöroloğa danışmanızı öneriyoruz. Sorununuz gerçekten vertigo olabilir veya farklı bir rahatsızlık olabilir.

Rahatsızlığını ne olursa olsun bunu bilmeniz ve önlem almanız gerekir. Bir çok farklı rahatsızlıkta olduğu gibi rahatsızlıkların kendilerinin yanı sıra semptomlarının yarattığı hasarlar bizleri üzebilir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim

 

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.