vegan-yogurt

Vegan Yoğurt nedir, Evde vegan yoğurdu yapımı tarifi nasıldır?

Veganlar için laktozsuz, hayvansal katkı maddesi içermeyen probiyotik bir yoğurt olup, veganizm ilkelerine uyanlar yani kesinlikle hiçbir hayvansal gıda ile beslenmeyeneler ve laktoz alerjisi olanlar için üretilen bir yoğurt çeşididir. Dolayısıyle katı bir vejetaryenlik olan veganzim üyesi vegan kişiler için ideal bir besindir.

Daha önce Türkiye’de üretimi olmayan vegan yoğurtlar artık ülkemizde Anti Gluten tarafından üretilmeye başlanmıştır.  Bio soya sütü ile yapılan vegan yoğurdun mayalama işlemi sırasında ya da herhangi bir üretim aşamasında asla hayvansal kaynaklı madde bulunmayan yoğurttur. Türkiye’de A-Gluten online mağazasında satışı yapılan GO Vegan Yoğurt aynı zamanda %100 glutensiz bir gıdadır. (400 gram kavanoz fiyatı 12 TL)

go-vegan-yogurt-400gr
go-vegan-yogurt-400gr

Vegan yoğurt yapımında kullanılan soya sütü genellikle laktoz intoleransı sebebiyle inek sütü içemeyenler, inek sütüne alerjisi olanlar (bebek ve çocuklar dahil) için en iyi alternatif olup, proteini yüksek lifli bir içecek olduğu gibi içinde bulunan İzoflavon maddesinin kadınlarda meme kanseri ve bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağladığı, kalp hastalıkları riskini azalttığı da düşünülüyor.

Soya sütü yağsız bir süt değildir. Hatta inek sütünden %2 oranında daha fazla yağ bulunsa da avantajı kötü kolesterol içemeyen bir süt olmasındandır. Üstelik protein de içermesi onun avantajıdır (1 bardak soya sütünde yaklaşık 7-10 gr. protein bulunur). Bu açıdan hem süt alerjisi olanlar hem de kötü kolesterol almadan protein beslenmesi yapmak isteyenler için harika bir içecektir.

Evde vegan yoğurt nasıl yapılır?

En kolayı doğal olarak yoğurt makinesi ile yapılsa da elde de yapılabilir. Fakat maya için mutlaka vegan yoğur gereklidir. Yani mayalama işlemi için ister yukarıdaki adresten ister yurtdışından temin ettiğiniz vegan yoğurda ihtiyacınız olacaktır. İşte size vegan yoğurt tarifi ;

Malzemeler:

  • 1 litre soya sütü
  • 250 gram vegan yoğurt

Yapılışı:

  • Vegan yoğurt ve 1 litrelik soya sütü bir kap içinde karıştırılarak yoğurt makinesine dökülür.
  • Mayalanan sütü kaba hafif yukarıdan dökerseniz üstü köpüklü kaymak olur. 7 saat sonra vegan yoğurt hazır hale gelir.
  • Buzdolabına koymadan önce 4-5 saat dışarıda (oda şartlarında) dinlendirilmesi gereklidir.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.