Endovenöz Lazer ile Varis Sorununa Kesin Çözüm

Varis özellikle biz kadınların yaşam kalitesini ilerledikçe bozan yaygın bir rahatsızlık. Bu rahatsızlık estetik kaygısı yaratmanın yanı sıra ilerleyen süreçlerde aöeliyata varan sonular doğuran ciddi bir rahatsızlık problemine dönüşüyor. Tıp biliminde ki ilerlemeler ise bu soruna kesin çözüm bulmuşa benziyor hem de bir kaç saatte normal hayatınıza dönebileceğiniz konforda…

 

Reklam

Sihirli kadın sitesi olarak sizlerle bugün Endovenöz Lazer tedavisini paylaşacağız …

Varis Nedir?

varis-sorununa-endovenoz-lazer-tedavisi-ile-kesin-cozum-2-varis-nedir

Varis, toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzaması şeklinde gözlemlenen  bir rahatsızlıktır. Varisler çoğu zaman bacak derisinin altında Yeşil- mavimsi renkte değişik enlere sahip olan kıvrıntılı kabarıklık damar görünümleri şeklinde görülür. Çoğu zaman uzun süre estetiği bıozan görünümü dışında varis rahatsızlığı olan kişi herhangi bir şikayette bulunmadan görülebilmektedir.. Ancak ilerleyen varis  vakalarında ayak ve bacaklarda şişme ve bir süre sonra kronik venöz yetmezlik durumu oluşabilir.

Varis ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için okuyabiliriniz…

Veris Belirtileri Nelerdir

 • Varis belirtileri Nelerdir ?
 • Gözle görülür bacak ve bileklerde kıvrımlı yeşil-mavi damar görünümü,
 • Bacakta ve-veya ayaklarda ağrı,
 • Şiddetli kaşınma,
 • Yanma Hissi , Gece krampları ve
 • Sürekli bir ağırlık şeklinde hissedilen rahatsızlık hissi başlıca görülen şikayetlerdir…

 

Varis Tanısı Nasıl koyulur ?

Varis genellikle tipik olarak bacaklarda damarların belirgin olağan dışı şekilde görülmesi  ile anlaşılmaktadır. Uzmanlar varisin nedeninin bulunabilmesi için renkli doppler ultrasonografi görüntüleme tekniğine yönlendirir.

Varis Sorununu ihmal etmeyin

Bir çok hastalık ile aynı şekilde varis sorunu ihmal edildikçe büyüyen ve bu sorunun çözümü daha da zor olan bir rahatsızlıktır dolayısı ile ihmal edilmemesi gerekir.

Erken Hareket etmek çok önemlidir. Tedavi edilmeyen varis ilk başlarda çok fazla rahatsızlık vermiyor gibi görünse de zamanla kötüleşir ve hasta için önemli bir sağlık sorunu haline gelir. Girişim yapılmadan uygulanan ilaç tedavisi, varis çorapları ve günlük yaşamla ilgili bir takım öneriler sadece şikayetlerin semptomlarını hafiflemesine yardımcı olur tedavi etmez. İlerleyen Varislerin kesin tedavisi ise çoğu kez varisli damarların ortadan kaldırılmasıdır bu da cerrahi operasyon gerektiren bir durumdur.

Endovenöz Lazer Tedavisi nedir ?

varis-sorununa-endovenoz-lazer-tedavisi-ile-kesin-cozum-3-endovenoz-lazer-tedavisi- nedir

Günümüzde tüm dünyada en ileri varis tedavi yöntemi, “Endovenöz Lazer” ( Endovenous Laser ) yöntemidir.

Endovenöz Lazer tedavisi ile  varisler kesi yapılmadan içten lazer ışını atışları ile ile kapatılır.

Endovenöz lazer varis tedavisinin, hasta için çok önemli ayrıcalıkları vardır. İşlem lokal anestezi altında yapılmakta, ortalama 30 dakika ile 2  saat varisin durumuna göre sürmektedir , hasta 1-2 saat dinlenmesi ardından doktorun kontrolü ardından uygun bulması durumund evine gidebilmektedir. Hastanın işlem sonrası normal yaşamda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır hayatına normal şekilde devam edebilir.. Tedavide başarı, safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe %93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Başarı için iyi hasta seçimi çok önemlidir.

“Endovenöz Lazer Varis tedavisinin avantajları nelerdir ?

 1. Bölgesel uyuşturma yöntemi olan Lokal anestezi ile yapılabilir.
 2. Çok Daha az ağrılı olan  sorunu gideren, safen toplardamardan kaldırılır.
 3. Bacakta herhangi bir kesi gerektirmez.
 4. Endovenöz lazer Varis tedavisi uygulanan Bacakta iz kalmaz.
 5. Endovenöz lazer Varis tedavisi ardından şişik ve morarma  çok az olur.
 6. Lazer ile varis tedavisinde hastanede yatış gerekmez.1-2 saatte taburcu olmak mümkündür.
 7. Hasta kısa sürede iyileşir.
 8. Sadece işlem sonrası hastalara bir süre ağır egzersizler yapmamaları önerilir.
 9. Yan etkiler yok denecek kadar azdır

ÊNdovenoz Tedavisinin Yan etkileri Nelerdir ?

Lazer ile varis tedavisi sonrası yan etkiler ender olarak görülür ve bu etkilere yan etki demek yerine işlem sonrası süreç olarak değerlendirmek daha doğrudur.

İşlem sonrası bazen tedavi edilen hat boyunca kızarıklıktan ve deri altında oluşan hafif ağrılı bir sertlik olabilir bu durum birsüre sonra kendiliğinden geçer

Yine çok ender olarak lazer uygulanan toplardamar üzerindeki deride uyuşukluk hissi oluşabilir durum da kısa bir süre sonra kendiliğinden düzelir.

İşlem sonrası hastalara bir süre ağır egzersizler yapılmaması gerekir. İşlem durumu kontrol edilip doktor onayı alınması adından egzersizler yapılabilmektedir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.