VAJİNİSMUS PROBLEMİ “İŞKOLİK KADIN HASTALIĞI” MI?

Cinsel yaşam hayatın çok önemli bir alanını oluştururken, yaşadığımız bazı cinsel rahatsızlıklar hem duygusal hem psikolojik anlamda hayatımızı  olumsuz şekilde etkileyebiliyor. popüler kadın cinsel rahatsızlıklarından biri olan vajinismus da bu tür rahatsızlıkların önde gelenlerinden birisidir.

 

VAJİNİSMUS NEDİR ?

vajinismus-bir-is-hastaligi-mi-2

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadınlardan gerçekleşen istemsiz kasılmalara bağlı olarak tam bir cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur. Ülkemizde de son derece yaygın olan bu sorun kadınları hem psikolojik hem de sosyal açılardan etkilemektedir. Evliliklerde de ciddi sorunlara yol açmaktadır.

VAJİNİSMUS HAKKINDA DOKTORLAR NE DİYOR ?

Konu ile ilgili olarak Jinekologlar, Cinsel Terapistler ve Aile Danışmanları vajinismus ile iş yaşamı arasında ki bağı şöyle açığa kavuşturuyor…

 

Vajinismus en çok kimlerde görülüyor ?

Vajinismus aslında tüm toplumumuzda yaygın olarak görülen ve cinsel problemler içerisinde en sık ‘hekime başvuru nedeni’ olan cinsel sorundur.

Kadınlarda genel hayat ile ilgili tatminsizlik, depresyon, melankoli, gerginliklere neden olurken, evlilik hayatında da boşanmalara kadar yol açabilmektedir. Ayrıca kadınlarda sosyal hayattan uzaklaşma, özgüven eksikliği, kendisini yetersiz – değersiz görme gibi problemlere de yol açabilir.

Tarafımıza başvuran hastaların % 70’inin üniversite olması da ilginç bir tespittir…

 

VAJİNİSMUS VE SOSYAL YAŞAM

Sosyal ortamlardan uzaklaşmayı biraz açalım isterseniz,  kişinin eşiyle birlikte cinsel hayatında başarısız olması kendisini daha fazla işine, kariyerine verme sebebi oluyor.

Aslında bu bir kaçış. Yani kadın kendi başarısızlığını bir şekilde telafi etme yolu olabilir. Diğer taraftan iş yerinde daha uzun bir şekilde çalışması, eve yorgun bir şekilde gelip direkt yatağa uzanıp uyuması da cinselliğini yaşayamamasındaki bir bahane olmuş oluyor.

Tabi ki olayın bir de çocuk yönü var;  “Neden çocuk yapmıyorsunuz” şeklindeki çevresel baskılar çiftleri sosyal ortamlardan iyice uzaklaştırıyor. Çünkü çiftlerin çoğu, böyle bir sorunu yaşadıklarını en yakın çevrelerine bile söyleyemiyorlar…

 

Cinsel hayatın olumsuz olması kadınların işkolik olmasına sebep oluyor mu?

Evet ne yazık ki oluyor. Bu şekilde tarafımıza başvuran hastalarımız da bize benzer şekillerde itiraflarda bulunuyorlar.

Kendilerini bu kadar çok işlerine vermelerini, eve her zaman geç saatlerde ve yorgun şekilde gelmelerini buna dayandırıyorlar.

Yani cinsel dürtü olarak da bilinen ‘libido’ tam olarak karşılanmadığında farklı alanlarda başarı için çare arayışları başlıyor.

En fazla hangi meslek grubu vajinismus sorunu ile yüz yüze?

Tarafımızdan yaptığımız çalışmalara göre en fazla, hatta açık ara ‘öğretmenlerde’ rastlanıyor. Onları finans çalışanları, mühendis, akademisyen, memur ve de sağlık çalışanları izliyor. Hastalarımız arasında doktor ve hemşireler de bulunmakta.

Vajinismus neden öğretmenlerde daha sık olabilir?

İçsel disiplinin yüksek oluşu, yani ‘kendi kendini kontrol mekanizmaları’ belki de öğretmenlerde daha sık görülme nedeni olabilir. Kişinin kendi kendisini küçük yaşlardan itibaren kontrol etmeyi öğrenmiş olması ve bu davranış kalıbının huya dönüşmesi olarak düşünüyorum…

 

VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLDİKTEN SONRA NE OLUR?

Anadolu’da eski bir tabir vardır: “Gelin olmak” diye. Gelin olmak evlenmek anlamında değil, ilk ilişkinin gerçekleşmesini tarif eder. Vajinismus tedavi sonrası kadın artık “gelin olmuştur”, çiftlerin hayatlarındaki en büyük kabusları son bulmuştur.

Evliliklerindeki en büyük engeli aşıldıktan sonra çiftleri bambaşka bir hayat bekler. Öncelikle tedavi sonrası kadınlar kendi kadınlıklarını fark ederler; daha çok makyaj yapmaya, daha iyi giyinmeye, özetle kendilerini artık ‘kadın gibi’ hissetmeye başlarlar. Özgüvenleri yükselir, hayatın renkleri ile tanışırlar, sosyal ortamlara daha rahat girerler, mutlulukları yüzlerinden bile okunur. Hayatlarındaki bu değişim çevreleri tarafından da fark edilmektedir.

Vajinismus tedavisi

Öncelikle problemlerini kabul etmek, bu sorunu bir hastalık olarak görmelerini ve profesyonel destek alınması gerekir.

Çünkü vajinismus problemi ‘ancak tedavi ile çözüme kavuşabilen’ bir cinsel sorundur. Güzel olan yönü ise kişiye uygun şekilde ve doğru tedavi tekniği uygulandığında kesin çözüme kavuşmasıdır.  Günümüzde vajinismus botoksu gibi bir çok farklı tedavi yöntemi vardır.

Hatta vajinismus sorunu, cinsel sorunlar içinde tedavisi en kolay cinsel problemdir .

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve estetik günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.