VAJİNAL AKINTI NEDENLERİ, BELİRTİLERİ,TEDAVİSİ

Vajinal akıntı ve kasık ağrısı aynı anda neden olur ?

Birçok kadın hayatı süresince vajinal akıntı problemi ile karşı karşıya kalabilir.Bu kadınların çok yaygın bir biçimde görünen problemlerinden biridir. Fakat kasık ağrısı ile birlikte vajinal akıntı görülmesi ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümümüzde Vajinal Akıntı ve kasık ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Vajinal akıntının nedenleri nedir?

vajinal-akinti-ve-kasik-agrisi-ayni-anda-neden-olur-akinti-normaldir

Vajina içi kıvrımlı bir yapıya sahip kadın cinsel organıdır. Ortalama genişliği 2 ile 4 santim aralığında ve derinliği 7 ila 11 santim civarındadır. Sağlıklı bir kadın vajinası genelde nemli bir yapıya sahiptir. Vajinanın sürekli nemli olması çok normal bir durumdur.

Kadın cinsel organının işlevleri nelerdir ?

Kadın cinsel organının , cinsel ilişki, doğum yapma işlevi doğurganlığın devam ettiğini gösteren adet kanamalarının dışarıya atılması ve idrarın dışarı atılması şeklinde dört temel işlevi vardır.

Adet dönemi sürecini içermeyen ve idrar sorunları söz konusu yokken de vajinada belli dönemlerde kokulu ve kokusuz beyaz beyaz şeffaf akıntılar söz konusu olabilir. Bunun nedeni cinsel ilişki sonrasında meydana gelen veya adet öncesi ve sonrasında meydana gelebilen hormonal değişiklikler den dolayı olabilir. Bunlar vajinal akıntının doğal ve olması da bir anormallik olmayan nedenlerdir….

Reklam

“Sarı, yeşik, parçalı, kanlı, sancılı  vajinal akıntılara dikkat !”

Vajinal akıntı cinsel ilişki sırasında veya sonrasında yeşil beyaz sarı renkli küçük parçalar içeren ve yoğun kokulu ise aynı zamanda cinsel ilişki esnasında rahatsızlık duyuyorsanız Bu çok ciddi sorunların söz konusu olduğu anlamına gelebilir.

Doğal fizyolojik akıntılar

Kadın doğum doktorlarının en sık rastladığı şikayet vajinal akıntı vardır. Bu akıntıların birçoğu normal Olması gereken akıntılardır.

Kadın fizyonomi sinde söz konusu olan doğal akıntılar hem yürüme sırasında birbirine sürtmek da olan vajina duvarlarına tahrişten korumakta hem de cinsel ilişki sırasında olası tahriş ihtimalini ortadan kaldırabilmek için gereklidir.

Çoğunlukla normal olarak gözlemlenen bu akıntıların bazıları bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

 

Patolojik akıntıların ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir? ( parçalı ve veya yeşil ya da Sarı sıvı içeren akıntıların nedenleri nelerdir?)

Normal beyaz veya şeffaf akıntılardan farklı olan patolojik akıntıların nedenleri aşağıdakilerden biri olabilir ;

 • Kadın yumurtalığında söz konusu Olabilecek olan bir iltihaplanma belirtileri olabilir
 • Yumurtalığın yapısında bir bozulma işaret ediyor olabilir.
 • Rahim çeperinde deformasyon veya iltihaplanmayı işaret ediyor olabilir
 • Rahim ağzı deformasyonları mı işaret ediyor olabilir.
 • Rahim ağzı enfeksiyonunu işaret ediyor olabilir.
 • Hamile olabilir ve farkında olmayabilirsiniz
 • İdrar yolları enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz
 • Gaz sancıları ile mantar enfeksiyonları bir arada olduğunda hem sancı hem de normal olmayan akıntılar gözlemlenebilmektedir.
 • Alışıldık olmayan bir hareket sonucu kasıkta yer alan kasların zarar görmesi sonucu kasık ağrıları söz konusu olabilir.

“Mutlaka kadın doktoruna başvurun”

 

Patolojik vajinal akıntıların belirtileri nelerdir?

Normal olmayan kadın cinsel organı akıntılarının belirtilerinin bir veya birkaç tanesini eş zamanlı olarak yaşıyor olabilirsiniz;

vajinal-akinti-ve-kasik-agrisi-ayni-anda-neden-olur-belirtileri-nelerdir
 1. Vajina’dan yeşil renkli kokulu veya kokusuz akıntılar.
 2. Yüksek ve devam eden sürekli kaşıntı.
 3. Kasıklarda akıntı ile birlikte ağrı hissi
 4. Alt karın bölgesinde ağrı hissi.
 5. Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissi
 6. Adet dönemi içerisinde girmeyen zamanlarda hafif veya şiddetli kanama olması.
 7. Cinsel ilişki sonrasında ağrı hissi.
 8. Kasık veya alt karın bölgesinde normal olmayan sertlik veya şişkinlik hissi…

 

Bir an önce kadın doktoruna görünün

Eğer yukarıda belirttiğimiz belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Bir ciddi hastalığın henüz başında olabilirsiniz ve kolaylıkla tedavi olarak sağlığınıza kavuşup hayatınıza sağlıklı bir biçimde devam edebilirsiniz. Erken teşhis hem sizi daha sağlıklı bir yaşama kavuşturabilir hem de hayata bağlar.

İlla kanser olduğunuz veya farklı ciddi bir rahatsızlığa yakalandığınız anlamına gelmez fakat küçük sorunlar da ihmal edildiğinde ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Genellikle gri beyaz beyaz sarı akıntı gibi görünen ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir ağrı yaşamıyorsanız Bu bakteriyel vajinit diğer bir adıyla vajina bölgesinde oluşan bakteriyel Bir enfeksiyon olduğu anlamına geliyor olabilir ve Antibiyotik tedavisi ile tedavi yeterli olabilmektedir. Bakteriyel vajinit tedavisi sırasında genellikle erkeklerin de tedavi sürecine dahil olarak rahatsızlıktan kurtuluna bilmektedir…

 

Bazı akıntıların nedeni ise mantar enfeksiyonu olabilmektedir bunun için anti-mantar ilaçları ile tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Anti mantar ilaçları türüne göre reçetesiz olarak katılabilmektedir Fakat tanıyı kendinizin koyup bir ilaç eşliğinde tedaviyi kendinizin tedaviye başlamanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu konu ile ilgili doğru tanı olabilmesi için mutlaka bir hekime danışmanızı öneriyoruz. Bir uzmana danışmadan uygulayacağınız bir ilaçlı yada ilaçsız bir tedavi yöntemi çok kolay çözümlenecek ciddi bir sağlık sorununa neden olabilir veya farklı önemli bir rahatsızlığa neden olabilir.

Vajinal akıntıların bir başka nedeni de hijyen konusudur. Kadınların enfeksiyon kapma ya en açık bölgelerinden biri olan vajina özellikle ortak tuvalet kullanımı sonucunda enfeksiyon kapmaktadır. Umuma açık yerlerde tuvalet kullanmak durumunda kalıyorsanız mutlaka kendi hijyen şartlarımızı sağlamaya gayret etmeniz gerekmektedir.

Vajina temizleyiniz konusunda bilmeniz gereken ilk Kural herhangi bir enfeksiyon kapma riskine karşı önden arkaya doğru temizlik yapmanız gerekliliğidir. Böylece vajinanıza doğru hareket etmeyerek enfeksiyon kapma riski en aza indirmiş olursunuz.

Mümkün olduğunca parfümlü tuvalet kağıdı sabun ve hijyenik ped kullanmamaya gayret etmelisiniz.

Genital bölgenizi pH dengesini uygun temizleyiciler ve veya Sadece su ile temizlemeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sağlıklı günler diliyoruz ve düzenli olarak bir kadın doktoruna görünmenizi sağlığımız açısından öneriyoruz.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sevgiyle kalın…

 

Reklam

Benzer yazılar

2 yorum var: “Vajinal Akıntı ve Kasık Ağrısı Aynı Anda Neden Olur ?

 1. Kasık ağrısı basit bir kas ağrısı olabileceği gibi ciddi hastalıklarında belirtisi olaibliyor. Bu nedenle 2 günden fazla süren şiddetli kasık ağrılarında kesinlikle doktora görünmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.