Uykusuzluk Probleminden (Insomnia) Kurtulmanın 3 Basit Yolu ;

Günümüzde sıklıkla görünen ve yaşam kalitesini olabildiğince bozan Uyuyamama Sorunu ( INSOMNIA )  başka bir deyişle Uyku bozukluğu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda , ilaç yardımı ve besin yardımı ile uykuya dalmaktan daha etkili ve daha az olumsuz yan etkisi olan 3 kilit yöntem önerilmekte. Kadın sitesi Sağlık Tavsiyeleri bölümünde “uyuyamama sorunu ile başa çıkabileceğiniz 3 önemli yöntem” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Uykusuz kalmama yöntemleri ve Insomnia sorunundan kurtulmanın yolları nelerdir

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız basit yöntemleri uygulayarak siz de bu surundan kurtulabilirsiniz

1- Yatakla Güreşmekten Vazgeçin .

uykusuzluk-probleminden-kurtulmanin-3-yolu-yataktan-cik

Eğer uyuyamıyorsanız yatakta sağa sola dönmekten ve debelenmekten vazgeçin bir an önce yataktan çıkın. Öncelikle şunu aklınızdan çıkartmayın yatakta sağa sola dönerek Beyninize sürekli olarak uyarı sinyalleri göndererek yattığım yer çok rahatsız diyorsunuz ve beyninizde size stress hormonları salgılıyor ve bu durum büyüyerek devam ediyor.

Tavsiyemiz yataktan çıkın ve Hemen başka bir odaya geçerek  sıkıcı bir kitap okuyun yada sıkıcı bir film izleyin ( tabi mümkünse daha önce izlemiş olduğunuz sıkıcı bir Film Çünkü Nihayetinde Daha önce izlemediğiniz bir film gayet sürükleyici olabilir ve sizi içerisine çekerek ters bir tepkiye yol açabilir )…

 

2- Kendi uyku saatinizi bulun.

uykusuzluk-probleminden-kurtulmanin-3-yolu-uyku-saatini-bul

Kendi uyku saatinizi bulun Uyku saati günde toplam uyumanız gereken saatinizi ifade ediyor. Bir çok insan 7-8 Saatin altında uyuduklarını ve uyku düzensizliği problemi olduğunu düşünür. Bu düşünce aslında çokta doğru değildir çünkü bazı insanlar daha az uyuarak daha verimli bir gün daha yüksek bir yaşam kapasitesi yakalayabilmektedir.

Bunun için stresinizin çok yüksek olmadığı bir dönemde ne kadar uyuduğunuzu, yada dinlenmiş ve zinde uyandığınız bir gün kaç saat uyku uymuş olacağınızı bir gözlemleyin size aşağı yukarı bir bilgi verecektir. Ve mümkünse güne başlama saatiniz doğrultusunda yatağa girme saatinizi ayarlayarak , o zaman sürelerine yakın süreler uyumaya gayret edin…

 

3-Kendinizi kısa bir süre Uykusuz Bırakın.

uykusuzluk-probleminden-kurtulmanin-3-yolu-uyutma -kendini

Çılgınca gelebilir ama bir süre ( 4-5 Gün  yeterli olacaktır ) kendinizi uyutmamaya gayret edin . En etkili yöntemlerden biri olan uykusuz kalma yöntemi vücut saatinizi düzenlemenin en etkili yöntemlerinden biri olarak görünmekte. Uykusuzluğun en büyük düşmanı olan bu yöntem tabi kide hiç uyumayın anlamına gelmemekte sadece bir 4-5 gün yata girdiğiniz saati geciktirin ve daha az uyuyun….

 

Yapılan araştırmaların sonuçları doğrultusunda bu 3 basit yöntem en etkin ve büyük oranda uyuyamama ve uykusuzluk problemini bir çok uygulayan tarafından etkili sonuçları gözlemlenmiştir.

Yazıyı beğendiyseniz süper tavsiyeler yazımızı OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ

AYRICA AŞAĞIDAKİ YAZILARIMIZI DA OKUYABİLİRSİNİZ;

Sağlıklı günler güzel uykulu geceler dileriz…

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.