Hangi gıdaları gece tüketebiliriz

Yatmadan önce ne yemeli

Öncelikle belirtelim yatmadan hemen önce yemek yemek sağlıklı değildir. Fakat yatmadan yaklaşık 1 saat önce yiyebileceğiniz bazı yiyecekler hem sağlığınızı olumlu şekilde etkileyerek bedeninizin yeniden sağlıklı yapılanmasına yardımcı olur hem de sağlıklı güzel bir uyku uyumanızı sağlar. Kadın sitesi Sağlıklı beslenme bölümünde “en sağlıklı son ara öğün gıdaları” yazımıza yer veriyoruz.

 

Yatmadan önce son yiyecekleri tüketirken dikkat

Yatmadan önce sağlıklı atıştırmalıklar
uyku-oncesi-yenmesi-saglikli-son-yiyecekler-neler-2

Sizi bir konuda uyarmak istiyoruz. genellikle gece yemekleri sağlıksızdır .

Bunun nedeni seçilen gıdanın sağlıklı bir gıda olmaması , gece tüketmeye uygun olmaması ve yenilen möiktarın olması gerekenden fazla olmasıdır.

Eğer makul miktarda doğru gıdayı tüketirseniz bu zarar değil bedeniniz için yararlı olacaktır.

 

Akşam Hangi gıdaları yemek sağlıklıdır

Gece gıdalarını tüketirken bu gıdaların sağlıklı organik üretimle üretilmiş içinde bulunduğunuz mevsim gıdaları olması çok önemlidir.

 • Sıcak süt

Süt, yatmadan önce yediğiniz en iyi gıdalardan biri olduğu için uzun zamandır daha iyi uykuya yardımcı olarak önerilmektedir. Sütün melatonin ve triptofan gibi özellikleri sayesinde hem uyku hem de rahatlama sağlar. Melatonin doğal olarak uyku süresinden iki saat önce ekstrakte edilir. Sistem için doğal bir alarmdır. Şu anda süt içmek uykuyu iyileştirir. Triptophan, doğal olarak üretilemeyen bir amino asittir. Bu amino asit en çok uykuyu tetiklemesiyle bilinir. Şeker içermeyen bir fincan ( yarım bardak ) ılık süt içebilir.

 • Yumurta

Yumurtalar en iyi aşağı kilo kontrolü diyetleri ve yatmadan önceki en iyi besinlerden biridir. Yumurtalar doğal bir yatıştırıcı etki gösteren triptofan içerir. Yumurta gibi basit bir protein, pasta ve şeker gibi yüksek şeker içeren karbonhidratların yerine geçer. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, haşlanmış yumurta gibi yüksek proteinli atıştırmalıkları mutlaka yatmadan önce yemeyi unutmayın. Yumurtalar ya tamamen pişmiş ya da yarı pişmiş ya da kızartılmış olabilir ve bunu kepekli ekmekle yiyebilirsiniz. EN fazla 1 yumurta tüketilmelidir.

 • Yoğurt

Yoğurt en popüler uyku maddesi olan triptofan içerir ve kolayca sindirilebilir. Tüm yoğurt çeşitlerinin etkin uyku içermediği unutulmamalıdır. Yatmadan önce daha az şekerli olanı yemeli ya da sadece normal versiyonu yemelisiniz. Gerçekten şekersiz yoğurt yiyemiyorsanız, meyve gibi doğal tatlandırıcıları kullanmayı deneyin. Yoğurta karbonhidrat ilave edildiğinde amino asitleri arındırır ve triptofana yer açar. Yoğurta granola veya keten tohumu ekleyin veya bir ince dilim tam tahıllı ekmek ile yiyin. Yarım kase yeterli miktardır.

 • Kiraz

Kiraz melatonin bakımından zengin bir meyvedir, bu da iyi bir uyku tetikleyicisidir. Ayrıca prosiyanidler ve uykuyu engelleyen anti-enflamatuar özelliklere sahip antosiyaninler de içerir. Yatmadan önce vişne suyu içenler, depresyondaki hastalarda uyku bozuklukları ile ilişkilendirilen düşük seviyeli knurenin göstermiştir. Kiraz, meyve suyunun içine sıkılırsa en iyi etkidir. Çok fazla şeker içerdiğinden ve diyabet hastaları için sorun olabileceğinden, yatma zamanında sınırlı miktarda vişne suyu alınmalıdır. En fazla yarım bardak Tüketilmelidir. 

 • Kabak Çekirdeği 

Kabak çekirdeği süper bir uyku ilecıdır. ayrıca vücut için gerekli bir çok faydalı mikro besin içeriri. akşam yemek sonrası öğününüze yatma saatine yakın 10 adet kabak çekirdeği tüketmeniz harika bir uyku uyutacaktır.

 

 • Papatya çayı

Papatya çayı, rahatlatıcı ve uyku tetikleyici özellikleriyle bilinen papatya tipi bir bitkiden elde edilir. Normal çay içerisinde ki kafein ve tein ile uyku kaçırıcı özelliğe sahiptir. . Papatya yaygın olarak hafif bir uyku tetikleyicisi olarak bilinir. Reçeteli ilaçlar içinde papatya en popüler ilaç bileşenlerinden  biridir. Anksiyete önleyici etkiler yaratan özelliklere sahiptir. Papatya, sıcak suyla elde edilebilir. Bir küçük fincan yeterlidir.

 • Ceviz

Ceviz, uyku öncesi en iyi besinlerden biri olarak adlandırılmıştır. Bitkisel yağlar yüksektir ve iyi bir B vitamini kaynağıdır. Sağlıklı yağlar ve bitki kimyasalları yüksek içeriği sayesinde beyin stresini azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve uykusuzlukla mücadeleye yardımcı olduğu bilinmektedir. Kan şekerinizi kontrol etmek için de en iyi besinlerden biridir. Ayrıca melotonin içerir. Ceviz tek başına tüketilebilir. 2 ceviz yeterli miktardır.

 • Yulaf

Yulaf ezmesi, yüksek proteinli gıdalardan biridir ve uyku çevrenizi düzenlemeye yardımcı olan iyi bir melatonin kaynağıdır. Ayrıca vücudunuzda serotonini artıran D vitamini içerir; bir başka büyük uyku güçlendirici. B vitamini içeriği ile sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. B3 vitamini, triptofan üretimini artırır. Ayrıca, kaygı ve zihinsel huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olan avenin ve trigonellin içerir. Yulaf ılık sütle tüketilebilir ve serotonin içerdiği için D vitamini zenginleştirmesi önerilir.

 • Bal

Bal, uyku sürecini hızlandıran triptofan gibi uyku hormonlarını harekete geçirir ve yatmadan önce yediğiniz en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. İnsülin seviyelerini artırarak serotanin ve melatonin oluşumuna yol açar. her ikisi de iyi uyku tetikleyicileri. Ayrıca, uykusuzluğu önlediği bilinen magnezyum içerir. Organik ham bal, diğer türlerin işlenmesiyle, arı poleni ve enzimler gibi orijinal özelliklerinin kaybolmasına yol açması nedeniyle tavsiye edilen türdür. 1 Tatlı kaşığı yeterlidir. İsterseniz yarım bardak sütünüze de koyabilirsiniz.

 • Badem

Badem protein, niasin, kalsiyum, magnezyum ve triptofan açısından zengindir. Bademler, içerdikleri besin miktarı nedeniyle genellikle süper gıda olarak adlandırılır. Bademler sadece uyumakla kalmaz, kasları ve doygunluğu yatıştırabilirler. Aynı zamanda insan vücudu için en sağlıklı besinlerden biridir. Protein, sağlıklı uyku için vazgeçilmezdir, çünkü protein eksikliği kan şekerinde bir düşüşe neden olur ve bu da genellikle uyku sırasında uyanmayı kolaylaştırır. Bademler olduğu gibi yenilebilir. 7-8 adet badem yeterlidir.

 

 • Muz

Muzlar, uyku probleminin üstesinden gelebilecek doğal bileşenler olan potasyum, magnezyum, B vitamini ve triptofan gibi özelliklerle mükemmel bir besin kaynağıdır. Spor salonunda bedeninizi çalıştırmayı seven biri iseniz, özellikle kadınlar için en sağlıklı besinlerden biri olan muz sizin için en iyisidir. Magnezyum yetersizliğinin yaygın bir belirtisi de uyku güçlüğü ve sık sık gece kramplarıdır. Potasyum kasları ve sinirleri rahatlatır. Muz olduğu gibi yenilebilir ya da muzlu süt  ya da meyve karışımı şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca buzdolabında tutulabilir ve soğuk olarak yenilebilir. Fakat eğer muz büyükse 2 ye bölmeniz gereklidir. tam muz için anamur muzu tüketebilirsiniz. Fazlası uykunuzu bir süre sonra açar. 

Kendi karışımınızı yapabilirsiniz.

Yukarıda damak tadınıza uygun olan ürünleri miktarlarını azaltarak istediğiniz bir meyveli yoğurt salatası yada sütlü meyve karışımları olarak tüketebilirsiniz.

Fakat miktarı düşürmeniz çok önemlidir. Yani eğer sütlü karışım yapıyorsanız mesela 4 malzemeli bir karışımsa söylediğimiz miktarları 4 te bire düşürerek yapmalısınız . Aksi taktirde sağlıklı değil sağlıksız bir karışım elde edersiniz.

 

Gece kesinlikle Tüketilmemesi gerekenler

Aşağıda sizlerle paylaştığımız gıdaların bir çoğu gece değil hiç bir zaman tüketilmemelidir. Fakat bazıları gece hiç tüketilmemelidir.

 • Gazlı şekerli içecekler.
 • Meyve suları.
 • Şekerli gıdalar, çikolata pasta baklava vb..
 • Çay, kafeinli tüm kahveler.
 • Tuzlu gıdaların tümü….

Bu gıdaların tümü he tansiyon dengesizliğine hem uykusuzluğa hem de insülin dengesini bozma özelliğine sahiptir . Uyku sağlığınızı bozar.

DİĞER FAYDALI BESİNLER VE EN NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı ve zeytinli günler dilerim

Sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.