“Uyku Maskesi” Derin Uykunun Sırrı :

Uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kaliteli bir uyku sonrası daha dinç, daha zinde olduğumuzda kesin. Gece boyu uykumuzu bölen bir sürü tehlikeli etken var. Bunlardan en sık karşılaştığımızda ışığın etkisi. Odanızdaki tüm lambaları söndürmüş olsanız bile, evde sizden başka yaşayanlar varsa, onların ışığı açması, dışarıdan gelen otomobil farları, dijital saat veya sokak lambası gibi ışıklar uykunuzu siz fark etmeden kalitesiz bir hale sokabilir.

REM uykunuzu bölerek melatonin üretimini durdurabilen bu ışıklara karşı alabileceğiniz en iyi önlem uyku maskesi kullanmaktır. Uyku maskesine alışık değilseniz önce yadırgayabilirsiniz. Ancak alıştıktan sonra uyku maskesi ile uyumanın ne kadar dinlendirici olduğunu fark edecek ve vazgeçmek istemeyeceksiniz.

Uyku maskesi sizi rahatsız etmeyecek, sıkmayacak ve kaşındırmayacak yumuşak bir kumaştan yapılmış olmalıdır. Aksi taktirde uykunuz daha fena kaçabilir. Maskenizi taktıktan sonra gözlerinizi açıp ışığın gerçekten içeri girmediğinden emin olmalısınız. Uyku maskelerini gündüz uykusu uyumanız gerektiği ancak karanlık olmadan uykuya dalamadığınız durumlarda da tercih etmelisiniz. Uyku bantları gündüz uykusunda bile kısa sürede uykuya almanızı sağlayacaktır.

Eğer bir uyku maskeniz yoksa, galerimizi inceleyebilir ve beğendiğiniz bir modeli seçip kendi uyku maskenizi kendiniz dikebilirsiniz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.