Uyku Getiren 9 Yiyecek

Aktif bir gün sizi bekliyor fakat sürekli uyku ihtiyacı duyuyor ve her ne kadar doktora gitseniz de sağlık anlamında bir sorununuz olmadığını öğreniyorsunuz. Özellikle de yemek yedikten sonra çok ağır bir uyku çökmesi yaşıyor ve bir türlü nedenini anlamıyoruz. Bu sürekli uyuma isteği durumunuzu, uyumayı çok sevmemize ya da iş yerinde zor bir gün geçirmenize bağlıyorsunuz. Yanılıyor olabilirsiniz. Genellikle sürekli uyuma ve önceki uykumuzun yetmemiş olduğu duygusu sadece zor bir iş günü yada uyku sevmenizden kaynaklanıyor olmayabilir. Kadın sitesi sağlıklı beslenme bölümünde Uyku getiren yiyecekler yazısına yer veriyoruz…

Reklam

 

Uyku getiren yiyecekler Nelerdir ?

uyku-getiren-9-yiyecek-2

Sürekli uyuma ihtiyacımızı tetikleyen aynı zamanda her gün tükettiğiniz yiyecekler olabilir.Aşağıda ki gıdaları eğer gün içerisinde tüketirseniz durup dururken uykunuz gelir ve güne verimli devam edemezsiniz ama akşam yemeği esnasında tüketmeniz güzel bir uyku çekmenizi sağlayarak uyuyamama sorununuzu çözer. Dolayısı ile bu gıdaları iyi yada kötü olarak algılamayıp doğru zamanda tüketmeliyiz…

  • Süt Ürünleri
uyku-getiren-9-yiyecek-sut-urunleri

Yoğurt, süt gibi tüm süt ürünleri benzer etkiye farklı oranlarda sahiptir fakat bunların arasında özellikle sert peynirlerin büyük miktarda kalsiyum içerir ve çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Karbonhidratlar içerisinde yer alan triptofan’ın işlevini yoğunlaştırması ne yol açan krakerlerin peynirlere eklenmesi daha güçlü bir uyku hissi uyandıran etki ortaya çıkarırlar. Peynirlerin yanına kraker veya hamurlu ürünler yemezseniz bir anda çökmezsiniz ve uykunuz gelmez.

 

  • Badem ve Fındık
uyku-getiren-9-yiyecek-badem

Badem, genellikle “uyku hormonu” olarak bilinen melatonin hormonunu üreten bir amino asit olan triptofan açısından zengindir. Buna ek olarak, bu fındık da kas gerginliğini kolaylaştıran ve sizi uykulu hissettiren magnezyum ile doludur.

 

  • Muz
uyku-getiren-9-yiyecek-muz

Muz un içerisinde bulunan şeker, potasyum ve magnezyum triptofan hormonunun beyninize kolayca etkili olmasını sağlar ve bir anda çökmüşlük hissi doğurarak uyuma ihtiyacı duyulmasına  sebep olur.

 

  • Ceviz
uyku-getiren-9-yiyecek-ceviz

Ceviz bademden daha az triptofan içerir, fakat kendi melatonin kaynaklarına sahiptirler. Araştırmalar, cevizlerin kandaki bu hormon seviyesini arttırdığını ve ceviz yiyenlere hemen ardından oldukça uykulu hissettirdiğini gösteriyor.

 

  • Vişne ve Kiraz
uyku-getiren-9-yiyecek-kiraz-visne

Yaz meyveleri, özellikle de kiraz ve vişne gibi meyveler, nispeten yüksek bir melatonin içeriğine sahiptirler. Bununla birlikte, bir avuç taze kiraz yemeniz yada 1 bardak vişne suyu içmeniz anında çok uykunuz geldiği duygusunu size hissettirecektir. Eğer uyumak istemiyorsanız vişne suyundan ve kiraz yemekten uzak durun.

 

  • Papatya çayı
uyku-getiren-9-yiyecek-papatyacayi

Papatya, kasları ve sinir sistemini rahatlatan hafif bir sedatif etki gösteren bir amino asit olan glisin maddesi ile doludur. Bir bardak papatya çayı sonrasında, gözlerinizi zar zor açık tutarsınız. Ayrıca odaklanmakta zorluk çekersiniz. Uyumak için papatya suyu idealdir ama hareketli bir gün tasarlıyorsanız papatya çayından uzak durun.

 

  • Kabak çekirdeği
uyku-getiren-9-yiyecek-kabakcekirdegi

İçinde bulunan Triptofan’a ek olarak, kabak çekirdeği çok miktarda çinko ve magnezyum içerir. Bu bileşikler sizi sakinleştirir ve rahatlarlar ve birkaç dakika içinde gözlerinizi kapamak için fırsat kollarsınız. Kısaca 3 gün boyunca koşmuşsunuz gibi uykuya ihtiyaç duyarsınız.

 

  • Beyaz pirinç
uyku-getiren-9-yiyecek-pirinc

Beyaz pirinç, yemek bittikten 3-4 saat sonra uykusuzluğa neden olabilecek yüksek bir glisemi indeksi içerir. Araştırmacılar özellikle yasemin türü  pirincin, diğer pirinç türlerinden daha hızlı uyku isteğine  neden olduğunu belirtmekte. Bu arada sadece pilav olarak düşünmeyin pirinç içeren dolma ve diğer yemek türleri de aynı etkiyi gösterir 🙂 .

 

  • Yağlı Balıklar
uyku-getiren-9-yiyecek-yaglibalik

Somon, ton balığı ve diğer yağ oranı yüksek balıklarda bulunan asitler melatoninin üretimini artırmaktadır. Bu asitler kandaki stres hormonlarını düşürmektedir ve bu balık türlerini yedikten  sonra yapmak istediğiniz tek şey uyumaktır. Hele bu balıkları kızartırsanız sofradan kalkıp yatağa varmakta bile zorlanabilirsiniz.

 

Bu gıdaların hepsi çok önemli ve değerlidir fakat yediğiniz zamanı doğru seçmenizi öneriyoruz eğer uykusuzluk çekiyorsanız yani bir türlü uyuyamıyorsanız makul miktarlarda bu gıdalardan yerseniz rahat bir uyku uyuyabilirsiniz fakat aktif bir gün tasarlıyorsanız mümkün olduğunca bu gıdalardan tüketmemenizi öneriyoruz.

Uyku problemi yaşıyorsanız BU YAZIYI MUTLAKA OKUYUN ,

 

SAĞLIKLI BESLENME VE  NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI ZİYARET EDİN 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Afiyet olsun.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.