Eşinizin çocuğuna nasıl davranmalı ?

Bir şekilde insanlar bir evlilik yaparak bu evlilikten bir çocuk sahibi olup ardından boşanarak hayatlarına ayrı şekilde devam edebiliyorlar.Bu durumda anne baba ünvanlar devam eden Ebeveynler Bir şekilde başka insanlarla birlikte olma ve evlenme yolunu tercih edebiliyorlar…

Reklam

Bu tarz durumlarda hem çocuğun öz ebeveyne hem de Hayatına yeni giren kan bağı olmayan üvey ebeveyni yani başka bir deyişle üvey babası veyahutta üvey annesi ile olan iletişimi bu yeni ilişki veyahutta evlilik açısından Hayati önem taşıyor.Öyle ki sağlıklı biçimde kurulmayacak olan bireyler arası iletişim bir süre sonra ilişki veyahutta evliliğin dinamiklerini Temel’den sarsarak bitmesine yol açabiliyor…

Bugün sihirli kadın sitesi yazarları olarak sizler için araştırdığınız üvey cocuk iletişimi konusunu paylaşmak istiyoruz.

Üvay çocukla iletişim önerileri

uvey-cocuga-nasil-davranmali-cocuk-bireydir-unutma
  • Üvey iletişimi konusunda mutlaka Psikolojik destek alın

Öncelikle sizlerle tavsiyelerinizi paylaşmadan önce en doğru olanın bir Pediatri ve psikolog aracılığı ile üvey anne baba durumu ile karşılaşma ihtimali olan üvey çocuk iletişimi konusunda bir pedagog veya bir psikologdan tavsiye almanız olacaktır.

  • Kimse yanlış bir şey yapmadı.

Yetişkin olmayan ayrı anne babaların çocuklarının anne veya babalarının diğer bir 3. Kişiyle birlikte olmaları Ne o çocuk açısından ne de büyükler açısından yanlış bir şey yapıldığı intibası uyandırmamalıdır.

Genellikle çocuklara Bu duygu Öz ebeveynlerinden veya 1 büyüklerden yani anneanne Dede gibi büyüklerin söylemlerinden yerleşmiş olabilir.

Bu Duygu’ya Sizler de ister istemez katılabilirsiniz fakat ortada ne çocuğun varlığı ne de sizin hayatınızı birleştirmek istediğiniz sevdiğimiz insanla birlikte olma isteğiniz kötü bir şey değildir.

Dolayısıyla Öncelikle kendinizi rahatlat manız gerekmektedir…

 

  • Kimsenin annesi veya babası olmak zorunda değilsiniz
uvey-cocuga-nasil-davranmali-tartisma-olabilir-bu-dogal

Bir insanla Hayat kurdunuz ve onun çocuğu da sizlerle birlikte yaşamaya başladı bu durumda genellikle insanlar ebeveyn olma duygusuna bürünebilir. Fakat karşınızdaki üvey çocuk bu duruma hazırlıklı olmayabilir.

Ayrıca Aslında Siz de böyle bir şey istemiyor olabilirsiniz. Öncelikle karşınızdaki küçük insanın düşünceleri ve duyguları olduğunu bilin. Sadece sizin kararınız la düşünce ve isteklerimizin kabul görmeme ihtimalini sakın göz ardı etmeyin.

Böyle bir durumda birlikte yaşam kurallarının birlikte korunması ve özel hayvanlara saygı duyulması olası sorunları en aza indirecektir.

Tabii ki tartışmalar çatışmalar olabilir bu durum nihayetinde Öz aile fertleri için de geçerli bir durumdur…

 

  • Evin ortak yaşam kurallarını birlikte koyun

Yeni evlendiniz eşiniz çocuğu ve siz bir araya gelerek evin temel kurallarını mutlaka bir arada koyun.

Bu kurallara aksatmadan riayet etmeye dikkat edin. Nihayetinde karşınızdaki çocuktur bazı aksamalar olabilir mümkün olduğunca Eşinizin kendisini uyarmasına izin verin.

Ama bir şeyi asla unutmayın baştan bir karar verdiniz ve bir evi birlikte paylaşacaksınız bu eşiniz için geçerli olduğu gibi birlikte yaşayacağınız Çocuk için de geçerli bir durumdur…

 

  • Çocuğun asla Size “anne” veya “baba” demesine zorlamayın

Genelde aynı yaşayan anne ve babaların çocukları kimde kalıyorsa diğer tarafa bir özlem duyar.

Bizim gibi toplumlarda Ebeveynler de bu duruma hassasiyet Duyar ve yeni birlikte eklerindeki kişinin var olmayan kişinin görevlerini üstlenmesi beklentisi ve arzusu içerisine girebilir.

Bu durum doğal olarak ilk etkisini birlikte yaşamaya başlayan üvey çocuğun üvey annesi Beyazıt’ta üvey babasına anne baba dedirtme refleksi gösterebilir.

Bunu asla ama asla yapmayın!

Karşınızdaki çocuğun annesi veyahutta babası sağ olsun veya olmasın kendisi ile ilgilensin veya ilgilenmesini kendisine daha önce iyi veyahutta Kötü davranmış olsun hiç fark etmez bu duyguyu endisi hissetmeden sizin onu Size anne veyahutta Baba dedirtmeye zorlama veyahutta bunu İsteğinizi dile getirme durumunuz Onun gerçek annesi ve babasına saldırıyor olduğunuz duygusunun yanı sıra kendi içerisindeki anne veya baba duygusuna Kendi isteği olmadan saldırıyor olduğunuz algısını uyandırabilir.

Siz kendisine sevgi dolu olsanız ve onu gerçekten kendi evladınız gibi seviyor olmanız hiçbir şeyi değiştirmez kendisi isterse Zaten size öyle hitap eder…

 

  • Bedensel sınırlarınızı asla aşmayın

Bu maddeyi aslında yazmamıza gerek yok nihayetinde Öz çocuğumuz da olsa bedensel sınırlarınızı aşmamanız Zaten her ebeveyn çocuk ilişkisi için geçerli olan bir kuraldır.

Fakat üvey evlat durumu yaşayan aileler de sevgi dolu olan Ebeveynler aynı zamanda karşısındaki çocuğun ebeveyn rolü eksikliğini doldurma refleksi ve o e bebeğim rolünün eksikliğinden dolayı çocuğa duyduğu acıma duygusu bu sınırların aşılmasına neden olabilir.

Ne olursa olsun fiziki davranışlarımızı gereğinden fazla sarılma kucağına oturtma okşamak gibi tamamı ile iyi niyetlş ve şefkatli davranışları Yanınızda kimse olmadığı zamanlar asla uygulamayın. Zeyd çocuğumuz artık Çocuğunuz gibi olup sevgiden patlıyor bile olsanız olması gereken bedensel sınırları siz belirleyin ve uygulayın.

  • Hemcins üvey çocuklar size öfke duyabilir

Özellikle cinsellik olan bir üvey Çocuğunuz varsa size çok doğal bir öfke duyabilir Çünkü nihayetinde babasının veya annesinin yerine kimse beni geçmesine istemiyor veyahutta babasının veyahutta annesinin yerine sorumluluk hissederek kendisine psikolojik anlamda geçirilmiş olabilir.

Bu durumda doğal olarak sizlere düşmanlık beslemesi babası veyahutta annesinin yerine geçiyor olduğunuz duygusuyla annesi veyahutta babasının vasiyinin kendisi olduğu duygusu ile hareket edebilir.

Bu tip durumlarda şunu unutmayın en çok bilen sorumluluğu olan kişidir. Sakinliğimi korumanız çok önemlidir.

Özellikle ergenlik döneminde Az sonra ki Çocuklarda yüksek agresyon fevri davranışlar görülebilir bu tarz davranışlara cevap vermekten veyahutta münakaşanın büyümesinden kaçırnmamanızı öneriyoruz…

 

Eminiz niyetiniz iyi ama yetmez doğru iletişim çok önemli

Eminiz ki bu yazıyı Eğer okuyorsa nasıl Sizlerde bir üvey evlat durumundasınız veyahut da bir yakınınız için araştırma yaptığınız için bu yazıyı okuyorsunuz ve kalbiniz çok temiz sevgi dolusunuz.

Fakat hatırlamanız gereken çok önemli bir şey var kalbiniz ne kadar temiz niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun iletişimin sakat kurulması her konuda olduğu gibi evlat ve üvey evlat konusu içinde olumsuz sonuçlar doğurabilir Lütfen bu konuda dürüst çocuğunuzun evlendiğiniz veya Birlikte olduğunuz ebeveyni ile birlikte istişare ederek ve gerektiği durumlarda Psikolojik destek alarak tutarlı ve en doğru davranış biçimini sergilemeye gayret edin.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.