yildizli-gokyuzu

Üstümde Yıldızlı Gökyüzü içimde Ahlak Yasası

Bu cümle, havaların ısınması ile içimizin kaynadığı yaz mevsimi ve yaz aşklarının habercisi. Eleştirel felsefenin üstadı Alman filozof Kant’ın mezarının üstünde yazan bu söz ne güzel ifade ediyor aşkı da yalnızlığı da.

Yaz ayları geldi çattı, sıcaklıklar arttı, hormonlar çalışmaya başladı. Bulutlar aralandı, Yıldızlı geceler çoğalmaya başladı. Üzerindeki yıldızlı gökyüzü altında kimi erkek kimi kadın yeni aşklar ararken, kimi ahlak, kimi hormonların etkisiyle hareket edecek, belki muhteşem bir aşk, belki de tarifsiz bir yalnızlık hissedecek, kim bilir?

Yeni bir aşk olması gerekmez, var olan aşk daha da güzeldir yıldızlı akşamlarda. Sevgilinizle, eşinizle yaşayacağınız güzel günleri düşünün yıldızların altında. Yalnız mısınız? O zaman henüz olmayan sevgiliyle yaşayabileceklerinizi düşünün yıldızlı gök kubbenin altında…

Gökyüzü yıldızlıdır, yaldızlı değil !

Yalnız mısınız? Aşk aramak zorunda da değilsiniz aslında. Çünkü yalnızlık bir seçim, bir tercihtir insan benliğinde. Seçimi siz yaparsınız, yalnız kalmak da çift olmak da bir bilinçsel tercihtir iç dünyanızda.

Evrendeki yıldızlar gibi milyonlarca insandan neden sadece bazıları dikkatimizi çeker? Neden tek bir yıldızı beğeniriz? Her şey algılarımız ile, evreni nasıl anladığımız ile ve nasıl gördüğümüz ile ilgili oysa. Yani kendi iç bilincimiz, algımız ve kendi ahlak yasalarımız… İçinde kendin ile bir savaş ve dış dünyada kendi kararların ve onların sonuçları… Birbirinden bağımsız hareket eden, uzlaşmayan ve çatışan iç ve dış dünyan.  İşte bu nedenle kendini yabancı hissedersin dış dünyaya. Toplumsal ahlak kuralları da, sorumluluk da baskısını kurar iç ve dış dünyana…

Sihirli Kadın sitesi olarak, herkese harika bir yaz mevsimi diliyor, olan aşkların pekişmesi, yalnız kalmak istemeyenler ve aşık olmayanların yeni aşklar bulması, seçimini yalnızlıktan yana kullananların ise bu sıcak dönemi kendi iç barışlarını sağlamakla geçirmelerini, akabinde de dış dünyaya açılmalarını diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.