Unutmamak için yapılması gerekenler nelerdir

Gün geçtikçe hayatımızı dolduran ayrıntılar beynimizde gitgide artarak çok ciddi boyutlarda yer kaplamakta. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren hatırlatıcılar sayesinde birçok şeyi Mobil uygulamalar ( aplikasyon)  uyarıcılar ve sosyal medya kanalları iletileri ile mobil cihazlar üzerinden hatırlatmalar yardımı ile kolaylıkla anımsayabiliyoruz. Fakat bu yardımcılar aynı zamanda beynimizin hafıza bölümünü tembel hale getirerek daha önceden aklımızda tutabildiğim iz birçok şeyi artık hatırlayamamamıza ve gün geçtikçe uyarıcılara daha fazla ihtiyaç duymamıza neden oluyor…

 

Daha kolay hatırlamak için yapmamız gerekenler

Unutmamak için ne yapmalı…
Unutmamak için ne yapmalı…

Bugün sizlerle unutkanlığın üstesinden yapabileceğiniz bazı basit çözümlerle nasıl gelebileceğinizi paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bu önerileri sizlere vermeden önce bir hatırlatma yapmak istiyoruz Beyin ve diğer organlar gibi çalıştıkça potansiyelini arttıran Aynen kaslar gibi işledikçe güçlenen bir organdır. Dolayısıyla sizlere aşağıda önereceğimiz tavsiyeler tamamı ile beyninizin potansiyelini arttırmanız doğrultusundadır…

 

Unutmamak için bunları hatırlayın

  • Dengeli ve doğru gıdalarla beslenin: Unutkanlığın en önemli nedenlerden biri beslenme alışkanlığı bozukluklarıdır. Haftalık yiyecek listenize Zeytinyağ ve Omega-3 kaynağı olan balığı en az 2 gün mutlaka eklemelisiniz. Ayrıca gluten ve şekerden olabildiğince uzak durmanızı öneriyoruz.
  • Not Alın: Kendinize mutlaka notlar yazın. İnsanoğlu bilgisi arttıkça ve yardımcı mobil cihazlar hatırlatıcılar gibi araçları Kullandıkça kendisine daha fazla güvenmek de ve bu güven nedeniyle daha fazla çok daha fazla şeyi unutma durumu ile doğal olarak karşı karşıya kalmakta. Fakat beynin aynı zamanda en önemli özelliklerinden biri kendi yazdığı şeyin fotoğrafını çekerek kendine iki kere daha 1. Yazarken 2. Okurken hatırlatmakta ve kişinin kendi el yazısı ile Yazdığı şeyi fotoğraf hafızasına atarak daha kalıcı olarak işlemektedir. Bu sebepten dolayı dijital cihazlar da değil kendi yazınızla bir kere daha yapmanız gerekenleri mutlaka not almamız en sağlıklı hatırlama yöntemlerinden biridir…

 

  • Egzersiz hem bedeninizi hem beyninizi yeniler: Bedensel aktiviteler çok önemli. Beyin sağlıklı biçimde çalışabilmek için yeterli oksijen ve kan dolaşımına ihtiyaç duyar. Bolu beyine sağlayacak olan kasların doğru biçimde çalışarak Akciğerdeki oksijen oranını artırıp bu oksijeni kalp aracılığı ile beyine götürmelerini sağlamaktadır. Bunun en verimli yöntemi spor aktiviteleridir. İlla ağır sporlar yapmanıza gerek yok. Günde 40 dakika yürüyüş veya eğer imkanınız varsa 20 dakika yüzme yeterli olacaktır. Aynı zamanda uyku sorunu çeken İnsanların bedenlerini yorarak beyni uykuya geçirmeleri çok daha kolaydır.
  • Sağlıklı uyku beyin sağlığınız için çok önemli : Mutlaka çok Sağlıklı uyku uyumalısınız. Uyku tüm organları dinlendirip yenileyen en önemli faktördür. Beyin bütün vücudun organlarını en verimli şekilde çalışması doğrultusunda komut veren ve organize eden organ olmasına rağmen aynı zamanda kendi sağlığı konusunda en ihmalkar organ olarak nitelendirilir. Beyin uyku süresince bile çalışan bir organdır. Fakat uyku sırasında gözün Algıladığı Kulağın duyduğu tüm ilgi dağıtıcılardan uzak olduğu zaman hem kendi hücrelerini Yeniler hem de diğer organlara en doğru dinlenme ve yenilenme komutlarını verir. Dolayısıyla beyin hem diğer organları daha sağlıklı hale getirebilmek için hem de kendisini yenileyebilmek için uykuya ihtiyaç duyar. Dinlenen ve yenilenen beyin daha diri ve daha taze olarak bir sonraki güne uyanır ve çok daha verimli biçimde konsantre olarak hatırlamanız gerekenleri daha doğru biçimde sunar.

 

  • Bulmacalar çözerek aklınızı aktif tutun: Her gün mutlaka zihin açan bulmacalar çözün. günümüzde birçok hafıza güçlendirici oyun mevcut. Bunlar arasında Sudoku kelime üretme oyunları gibi bireysel oyunlar yanı sıra Tabu isim şehir gibi oyunlarda beyni güçlendiren ve çalışması konusunda teşvik eden oyunlardır. Kendinize her gün yaklaşık 30 dakika bu keyifli oyunlardan sevdiğiniz birine oynamak için ayırabilirsiniz. Fakat eğer mobil telefonunuzu açtığınızda sizi karşılayan balon patlatma aynı renk kutuları yan yana getirme oyunları sadece görsel hafıza reflekslerimizi geliştiren oyunlardır. Arasındaki farkı zaten bilirsiniz. Zeka geliştiren oyunlar daha hafızaya yönelik oyunlardır.
  • Sizi çok mutlu eden bir şey yapın:  Her gün mutlaka sizi çok mutlu eden bir şey yapmamız gerekir. Bunu Nedeni çok basittir. Günümüzde insanlar mutsuzluktan beslenme güdüsü ile hareket ettirilmek de dolayısıyla tüm gün onların mutlu olmadıkları aktiviteler içerisinde bulunmaları beynin aynı zamanda Mutlu olmadığı şeyi unutma refleksini harekete geçirmektedir. Dolayısıyla insanlar mutsuz oldukları şeylerin yanı sıra yapmaları gereken şeyleri de unutma eğilimi içerisine girerler.

 

  • Dinlenmeyi unutmayın: İş yerinde veya evde ne iş yaparsanız yapın dinlenmeyi asla unutmayın. Günümüzün zor yaşam şartlarında insanların en yaygın biçimde unuttuğu şey dinlemektir. Aralıksız çalışma bir işi bitirmek için en kolay yöntem gibi görünse de aslında birçok şeyi aynı anda organize etmek için aklın karışmasına neden olan ve verimliliği düşünen bir hareket biçimidir. Düşünmeye fırsat vermediğiniz beyin direkt olarak en hızlı biçimde hareket etmeye odaklanır Bu da daha fazla unutkanlığa neden olur.
  • Mutlaka tatil yapın: Aynen dinlenme konusunda olduğu gibi hayatın geniş zaman dilimlerinden biri olan bir yıl süresince mutlaka en az 10 gün tatil yapmalısınız. Tatilin en önemli özelliklerinden biri farklı bir yerde yaşadığınız ortamdan ve çalıştığınız ortamdan uzak bir yer olmasıdır. Bu hem beyninizi farklılıklara adapte ederek normal durumuna dönmesine yardımcı olur hem huzur duygusunu empoze ederek daha mutlu olmanızı sağlar. Mutlu olan beyin hatırlaması gerekenleri unutmaz.

Kişisel gelişim ile ilgili diğer yazılarımızı OKUMAK İÇİN …

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu unutmadınız ve huzurlu bir ömür dileriz.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.