Şair Ülkü Tamer öldü

81 yaşındaki oyuncu gazeteci çevirmen ve Büyük şair Ülkü Tamer Bodrum’da hayatını kaybetti…

 

ÜLKÜ TAMER KİMDİR ?

Ülkü Tamer’in ölüm haberini Senarist ve şair olan Barış Pirhasan Twitter hesabından duyurdu.

Barış Pirhasan,  Twitter hesabından yayınladığı mesajda” Ülkü tamiri kaybettik şu anda düşürmek konuşmak yazmak gelmiyor içimden” paylaşımımı yaparak hem üzücü haberi verdi hem de duygularını paylaştı.

Ülkü Tamer Hayatını Kaybetti
Ülkü Tamer Hayatını Kaybetti

“Güneş Topla Benim İçin”

Bodrum ilçesine bağlı olan Turgut Reis Mahallesi’nde yaşayan Ülkü Tamer aniden geçirdiği rahatsızlık sonucu evinde hayatını kaybetti.

1937 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer’in çocukluğu ve öğrenim gördüğü yıllar yine Gaziantep’te geçti…

Ortaöğrenimini İstanbul Robert Koleji’nde Gönen Ülkü Tamer 1958 yılında mezun oldu. Şiir ve edebiyata lise yıllarından beri bilgisi olan Ülkü Tamer’in şiirleri edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başlamıştır ilk şiiri 1954 yılında hangi Dökmen Jolie yönettiği kaynak dergisinde yayınlandı şiirin adı “dünyanın bir köşesinden lucia”idi. öğrenimine gazetecilik enstitüsünde devam etti. 1964 ile 1968 yılları arasında oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları’nda Danışman editör olarak çalışan Ülkü Tamer aynı zamanda Yayıncılık ve çevirmenlik yapıyor orada Milliyet’i ait olan Karacan Yayınları’nın etti Milliyet çocuk ve sanat olayı dergilerini çıkarttı…

 

Güneş Topla Benim için – Z Livaneli söz: Ülkü Tamer

Kariyeri bir çok büyük kitabın Çevirisini e oyun Çevirisini yapmanın yanı sıra edit hem altından mitologia çevirisiyle TDK 1965 çeviri ödülü kazandı İçime Çektiğim Hava Değil gökyüzüdür isimli kitabıyla 1967 Yeditepe şiir ödülü’ne 1979 yılında da çevrelerine derinde Macaristan Halk Cumhuriyeti’nin verilen Endre Ady ödülüne hak kazandı. 1991 yılında alleben öyküleri isimli hikaye kitabı ile Yunus Nadi ödülü ne 2014 yılında da bir adın yolculuktu isimli kitabı ile Melih Cevdet Anday şiir ödülü’ne layık görüldü.

Genellikle Zülfü Livaneli’nin sitesinden duymaya alışkın olduğumuz Güneş Topla Benim İçin adlı şarkının söz yazarı olan Ülkü Tamer, 1950’li yıllarda oğan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerindendi. Şiir antolojileri hazırlamanın yanı sıra 70’in üstünde kitabın Çevirisini yaptı…

Cenaze Bugün (02.04.2017 Pazartesi)

Ülkü Tamer’in Cenazesi yarın Bodrum Turgutreis Merkez Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Gümüşlük Mahallesinde bulunan mezarlıkta toprağa verilecek.

Sevenlerine başsağlığı yakınlarına sabırlar diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.