İnatçı olmak , Tutarlı Olmak değildir

Çoğumuz bildiğimiz veya bildiğimizi zannettiğimiz birçok konuda davranış biçimini izle çevremize Yansımalar yapar ve bu yansımaların cevabını olumlu veya olumsuz şekilde alırız. Tutarlı olma davranış biçimi de aynen bu şekilde bildiğimiz ve hatta bildiğimizi düşündüğümüz şeylerin dışa vurumu unda bulunduğumuz duruş ve davranış halidir. Fakat bazen inatçılık ile tutarlı olmayı birbirine karıştırmamız Dolayısıyla her türlü iletişimde sorunlar yaşayabiliriz. Sihirli kadın sitesi olarak bugün tutarlı olmakla inatçı olmak arasındaki İnce ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz…

 

Tutarlı Olmak Ne demektir ?

tutarlilikla-inatciligi-birbirine-karistirmayin-2-tutarli

Tutarlı olmak sergilenen davranış biçiminin doğru olduğundan emin olduğunda kişinin bu düşüncesi doğrultusunda davranış biçimi göstermesi anlamına gelmektedir.

Tutarlı olunan konunun veyahut da davranış biçiminin olumlu olması gibi bir durum söz konusu değildir

Olumlu veya Olumsuz bir düşünce ve/veya karar doğrultusunda kişiler bu doğrultuda hareket ederek tutarlı bir davranış biçimi sergilemiş olurlar…

 

İnatçı olmak ne demektir ?

İnatçı olmak genellikle kişinin doğruluğundan Emin olmadığı bir konuda bildiğini düşünerek veya iddia ederek sergilediği davranış biçimine devam etmesidir.

İnatçı olmayı tutarlı olmaktan en belirgin biçimde ayıran konu kişinin Emin olmamasına rağmen sadece söylediği yada davranış biçiminden dolayı karakterinin ezilmemesi için yaptığı söyleme yaptığı davranışın arkasında durma çabasına giriyor olmasıdır.

Dolayısıyla inatçılık bulunulan davranışın kişi tarafından kesin doğruluğuna inanılıyor ya da öyle sanılıyor olduğu değil kişinin de emin olmadığı ve hatta doğru olmadığına emin olduğu durumlarda da savunuyor olmasıdır…

 

İnatçılık Konusunda tutarlı olmak

tutarlilikla-inatciligi-birbirine-karistirmayin-2-inatçı

Söz konusu olan her konuda inatçı karaktere sahip olmak kendi içerisinde bir tutarlılık içermekle beraber karakteristik bir yapı olarak inatçı olarak algılanır.

Sürekli olarak inatçılık söz konusu olduğu için inatçılık konusunda tutarlılık söz konusudur.

Bu tarz İnsanlar genellikle geçimsiz ve kavgacı olarak tanımlanır…

 

Tutarlılıkla inatçılığı neden karıştırıyoruz

Öncelikle belirtmek istiyoruz tutarlı olan insanlar temel yapıları itibariyle inatçı olamazlar. Çünkü tutarlı insanlar her ne olursa olsun yanılma payını kendilerine tanırlar. Ayrıca bildiğimiz bir konuda dirençli olmak inatçılık anlamına gelmez aksine tutarlılığın göstergesi ve bir güç duruş ve güç göstergesidir. Tam da bu noktada inat ile tutarlılık ayırımı devreye girer.

İnatçı olan insanlar sa genellikle yanılma payını kabul etmez veya etmek istemezler Çünkü yanılma payları olduğunu kabul ederlerse karşılarındaki kişi veya kişiler tarafından kazanacaklarını küçük düşeceklerini düşünerek hata yaptıklarını kabul etmem eğilimi gösterirler.

Bu sebepten dolayı çoğunlukla tutarlı görünerek davranışlarına inandıklarını gösterme çabası içerisine girerler.

Hayatı bir deneyim yolculuğu olarak kabul edersek hata diye bir şey olmadığını Yaşanan her şeyin bir deneyim olduğunu görür ve tutumumuz da ve hatta davranışlarımızda inatçı olmadan da karşımızdaki kişiler tarafından kabul bileceğimizi kabul edersek tutarlı bir kişilik olma konusunda önemli bir adım atmış oluruz.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Tutarlı ve mutlu bir ömür dileğiyle

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.