Türkiyenin 5 te 1 i Obezite rahatsızlığı ile mücadele ediyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye nüfusunun %20 si şişmanlık rahatsızlığına sahip. Obezite rahatsızlığına sahip olan insanların mide küçültme yağ aldırma gibi tıbbi müdahalelerle mücadele etmek için harcadığı rakam ise yaklaşık olarak 20 Milyar Türk Lirası…

 

Kilo vermek için yaklaşık 20 milyar lira harcanmasına rağmen estetik operasyon geçirenlerin 5 te 4 ü yeniden kilo alıyor.

OBEZİTE İLE MÜCADELE HAREKETİ BAŞLIYOR !

turkiyenin-yuzde-20-si-obezite-rahatsizligi-ile-mucadele-ediyor-ne-yapmali

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılması planlanan Obezite ile mücadele çalışmaları doğrultusunda yapılan araştırmanın sonucunun bu vahim durumu gözler önüne sermesi ardından kılavuz bölgelerde açılacak olan “Obezite Merkezleri” kısa üsre içerisinde 81 ile yayılarak  aktif  biçimde çalışmalar yapılması planlanıyor.

Pilot bölge olarak Kahramanmaraş’da , Şanlı Urfa’da, Gaziantep’de,Adana’da ve  İstanbul’da Samatya ve Bağcılar da obezite merkezleri açıldı. Bir yıl boyunca 6 modül şeklinde hastalara uygulamalar yapılacak. Uygulanacak olan modüllerde sağlık görevlileri, psikologlar, diyetisyenler, halkla ilişkiler uzmanları görev alacak.

BKE ( Beden kitle endeksi)  30 ve üzeri olan herkese hizmet verecek sırasıyla BKE’si 40 olanlar hastanelere sevk edilecek ve BKE’ si 50 nin üzerinde olanlar  ise yatarak tedavi görme ve obeziteden kurtulma imkanı bulacak…

 

Obezitenin zararları nedir ?

Obezite vücudun fazla yağ stoklaması olarak bilinen bir hastalıktır. .

Hastalık olmasının nedeni bücudun her organının bir bütün olarak görülmesi ve her vücudun tüm elementlerinin birbiri ile etkileşim halinde olması ve olumlu yada olumsuz ger gelişim sürecinin diğer organlar üzerinde yine olumlu ve olumsuz etkilere sahip olması.

“obezite ömrü 7 yıl kısaltıyor”

Yağlanan karaciğerin rahatsızlanması kalbin zayıflaması kalp damar rahatsızlıkları tansiyon problemleri tiroid bezleri rahatsızlıkları bir çok rahatsızlık obezite sorunu nedeni ile ortaya çıkabildiği gibi aynı şekilde halihazırda mevcut olan bu rahatsızlıkların tetiklenmesi de obezite rahatsızlığının olumsuz etkilerinden biridir.

Obezite rahatsızlığının insan ömrünü ortalama olarak 7 yıl kısalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda…

 

Obezitenin Nedenleri nelerdir ?

turkiyenin-yuzde-20-si-obezite-rahatsizligi-ile-mucadele-ediyor-televizyon-ve-teknolojik-aliskanliklar

Obezitenin nedenleri tek bir sebebe bağlı olarak gerçekleşebilmekle birlikte birden fazl şartın bir araya gelmesi de fazla kilo sorununa neden olabilmekte.

Obezitenin en yaygın bilinen nedenleri;

  • Genetik yapısal nedenler ile obezite

Genetik olarak ebeveynlerden geçiş sağlayan vücut yapısı olarak obzeite yaygın olarak görülmekle birlikte, kısmen de olsa bu sorun ile mücadele yaşam alışkanlıklarını değiştirmek ile mümkün.

  • Beslenme alışkanlılları sorunu nedeni ile obezite 

Yemek alışkanlıkları sadece tüketilen Fastfood türebi yemekler nedeni ile dağl aynı zamanda zmaansız yemek yemek , yemek yeme hızı ve  çiğneme alışkanlıkları gibi bir çok faktörde algılanmalıdır. Örnek olarak belli saatlerden sonra yemek yememek bazı gıdaları eş zamanlı tüketmemek , tua ve şeker tüketimine dikkat etmek gibi…

  • Teknolojik alışkanlıklar nedeni ile obezite

Televizyon karşısında fazla vakit geçirmek, mobil cihazlar kile fazla aman geçirmek ve bedensel aktivitelerin olabildiğince azalması en yaygın fazla kilo nedenlerinden biri

  • Ortopedik sorunlar nedeni ile Obezite

Bel rahatsızlıkları omur ilik rahatsızlıkları bacaklarda meydana gelen rahatsılzıkların yanı sıra iş yerlerinde çalışma sırasında veya yine teknolojik elementlerin kullanımı esnasında yaygın biçimde oluşan duruş bozuklukları ( Postür Bozuklukları ) Dengesiz yağlanma göbek ve bel çevresinde yağlanma göğüslerin büyümesi gibi bir çok farklı soruna yol açabilmekte.

  • Uyku problemleri nedeni ile obezite

Uyku insan bedenin temel ihtiyaçlarından biridir ve uyku düzeninde bozukluklar kilo alımına neden olabilmektedir. Uyku problemi sadece Günde 6 ila 10 saat arası gerçekleşen uykuyu ifade etmemektedir. Gece uykusu düzenli uyku ve uyunan yerin asgari şartları da uyku problemi nedeni olabilmektedir.

  • Farklı iç organ rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelen obezite rahatsızlıkları

Karaciğer sorunları tiroit rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar kilo problemi yaşanmasına neden olabilmektedir.

  • Hareket alışkanlıkları nedeni ile Obezite

Yaşam kalitesinin yüksek olması ve beden sağlığının asgari şartlarda olması için insan bedeninin makul biçimde hareket etme zorunluluğu vardır. Ani ve yüksek dozajda spor yapmak bu tip durumlar karşısında seçilen yaygın yöntemlerden biri olsa da aslında bu durum aynen zayıflama operasyonları etkisi gibi etki göstermekte ve yeniden ve hatta daha fazla kilo  alımına neden olabilmektedir. Her insan sağlıklı olabilmek için en azından düzenli yürüyüş yapmalıdır.

  • Alkol vb alışkanlıklar nedeni ile meydana gelen fazla kilo problemleri

Alkol tüketimi makul miktarlarda olduğu zaman sorunyaratmamakla birlikte düzenli ve yüksek miktarlarda alkol tüketimi özellikle alkol ile birlikte tüketilen gıdalarınd aetkisi ile fazla kilo sorununa yol açmaktadır.

  • Psikolojik nedenler ile obezite

Psikolojik rahatsızlıklar yukarıda belirttiğimiz tüm obezite sebeplerinin oluşmasının nedeni olabilir. AYrıca hiç bir şey tüketmeyen ve gerekli beden aktivitelerini yapmasına rağmen psikolojik sorunlar ile mücadele eden bazı kişilerde de obezite sorununa rastlanmaktadır.

Yaygın bir yanılgı insanların beynin bir organ olduğunu göz ardı etmeleri ve psikolojik sağlıklarına gereken önemi vermemeleridir.

 

Obezite ile mücadeleye karar verin ve Harekete geçin !

“Önce fazla kionun  gerçek nedeni bilmelisiniz ”

turkiyenin-yuzde-20-si-obezite-rahatsizligi-ile-mucadele-ediyor-2

Sizlere yemeyin şunu yiyin  bunu yiyin şöyle spor yapın demeyeceğiz. Öncelikli olarak Fazla kilo nun neden meydana geldiğini öğrenmeniz gerekemektedir.

Bunu öğrenebilmeniz için öncelikli olarak iç organlarınızın ( beyin de bunun içerisinde ) sağlıklı olup olmadığını bilmeniz ve olası bir probleme karşı önlem almanız gerekmektedir.

Aksi taktirde kulaktan dolma bilgiler ve sadece Internet sitesinde sizlere önerilenleri yapmanız var olmayan bir soruna neden olabilir veya hali hazırda var olan bir sorunu daha olumsuz biçimde etkileyerek yaşamsal risk oluşturan sorunlara neden olabilir.

Mide Küçültme ve yağ aldırma estetik operasyonlar ve bazı ilaçlı tedaviler geçici zayıflama çözümleri sunmaktadır fakat Fazla kilonun , gerçek nedeni bilmeniz obezite sorununuzu kökten çözmenize imkan tanır.

Sağlıklı bir beden içerisinde uzun bir ömür diliyoruz.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.