14- 16 MART 2012 TÜRKİYE 1. ZEYTİNYAĞI ÇALIŞTAYI.

Reklam

Kültür ve Turizm bakanlığının himayesinde ülkemizin zeytin ve zeytinyağı varlığının tanıtımı amacıyla 14-16 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen 1. Zeytinyağı Çalıştayına ANTGIDA A.Ş. sponsor oldu.

Zeytinyağı Çalıştayı’nın açılışı, 14 Mart günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile gerçekleşti. Tüm gün süren çalıştay, 15 Mart 2012 Perşembe günü ise Edremit ve Ayvalık’ta, 16 Mart 2012 Cuma günü de İzmir’de devam etti.

Etkinlik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul Günay’ın katılımıyla gerçekleştirilen panellere ANTGIDA A.Ş. adına Genel Müdürü Sn. Muammer Güngör konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik programında yer alan ‘Zeytin Koridoru Gezisi’ dâhilinde fabrika Türkiye’deki modern zeytin işleme tesisi olarak yerli ve yabancı gazetecilere tanıtıldı.

Türkiye’nin yöresel kültür mirası olan zeytin gibi bir ürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen çalıştaya katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Ertuğrul Günay, zeytini dinler tarafından kutsanmış bir ürün olarak niteledi. Bereket ve sağlığın temsilcisi olan zeytinin, diğer dinler tarafından kutsanan incir, üzüm gibi meyvelerin yanında farklı bir özellik kazandığını anlatarak konuşmasını sürdüren Bakan Ertuğrul Günay, şunları söyledi:

“Binlerce yıl yaşayan başka hangi ağaç var bilmiyorum. İzmir’de Teos bölgesini gezerken, antik şehirde binlerce yıllık zeytin ağaçları gördüm.  Bütünüyle, ağacıyla meyvesiyle bir bereket kaynağı olan önemli bir ağaçtır. Bizim coğrafyamız da bunun vatanı. Bizim hayatımızda da, önemli bir yer taşıyor. Zeytin kültürünü, ulusal ve uluslararası alanda tanıtarak, alternatif pek çok alanda kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. İnsanoğlunun zeytinden faydalanması önemlidir”

Toplantıya Uluslararası Zeytin Konseyi yetkililerinin yanı sıra, Kanada, Çin, Japonya, Rusya, ABD ve Brezilya gibi ülkelerden de çok sayıda konuk ile TUROB Başkanı Timur Bayındır’ın da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

ANTGIDA A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ MUAMMER GÜNGÖR,

ZEYTİN SEKTÖRÜ SORUNLARININ DİLE GETİRİLMESİ KONUSUNDA MEDYAYA ÇAĞRIDA BULUNDU.

Reklam

 

ANTGIDA A.Ş. Genel Müdürü Muammer Güngör, Zeytin sektörü sorunlarının dile getirilmesi konusunda medya mensuplarına çağrıda bulundu.

 

İş Bankası iştiraki olan ANTGIDA A.Ş. nin Genel Müdürü Sayın Güngör, ülkemizde zeytinciliğin durumuna dikkat çekilmesi gerektiğini, zeytin konusunda kamuoyunda eksik ve yanlış bilgilerin yer aldığını vurguladı.

 

Bu konuda medya mensubu kişilerin de, halkımızın bilinçlendirilmesi amacıyla katkı sağlayabileceklerini ifade etti. Bu hususta sektör sorunlarına ilgi çekmek üzere yaptığı açıklamasında; ülkemizde sofralık zeytin üretiminin %75 gibi çok büyük bir oranının dökme olarak satılmakta olduğunu ve çoğunlukla merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı imalathanelerde üretildiğini belirtti. Bu ürünlerin nerede, hangi koşullarda ve kimin tarafından üretildiğinin bilinemediğini ve tüketicilerin bu hususta mağdur edildiğini ekledi. Açıklamasında zeytin sektörü sorunları ile çözümlerine ilişkin öneriler de sunan Muammer Güngör, medyanın katkıları ile bu sorunların kamuoyu gündemine gelmesiyle birlikte halkımızın bilinçleneceğini belirtti.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.