Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Reklam

Türkiye, topraklarının genişliği ve iklimsel farklılıklara o kadar elverişli bir yer ki, neredeyse dilediğiniz her bölgede istediğiniz faaliyette bulunabiliyorsunuz. Bu cümlenin kanıtlanabilirliği açısından sizlere bir örnek verecek olursak, Türkiye’nin en batısında ve en doğusunda benzer şartlar altında kurulmuş kayak merkezleri bulunur, ki bu örnek bile ülkemizin hemen hemen tüm faaliyetlere açık olduğunu gösteriyor.

Ülkemiz de yavaş yavaş kış turizmi ve kış tatili kavramları yerine oturmaya başlıyor. Hem ülkenin bu alana biraz daha yatırım yapması, hem de insanların farklı ve daha ilginç aktivite arayışları bu alanın da gelişmeye başlamasında ki en büyük etken.

İşte size gidilebilecek tüm kayak merkezleri listesi :

Bursa – Uludağ:

Uludağ kayak merkezi Alp usulü kayak ve kayak turları için son derece elverişli bir yer. Dünyaca ünlü bu kayak merkezi Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinin üzerine kurulmuştur. 2543 metre yüksekliğe sahiptir. ortalama 4 saat süren yolculukla varılabilen Uludağ, Istanbul’a 220, Bursa’ya 30 km uzaklıkta bulunuyor. amu niteliğinde ve özel sektöre ait toplamda 25 otel var. Zengin lift ve pist ağına sahip. Birbirine yakın 2 farklı bölgeden oluşuyor.

Erzurum – Palandöken:

Geçmişi Hititler’e kadar uzanan doğunun en büyük şehri Erzurum’a, tarihi zenginlikleriyle birlikte, doğa da oldukça cömert davranmıştır Erzurum’un güneyini bir yay gibi kuşatan Palandöken Dağları, uzun ve doğal kayak pistleriyle bir süredir dikkatleri üzerine çekiyor. 3185 m. zirveye sahip Palandöken, Dedeman Kayak Evi’nin hizmete girmesiyle kayak dünyasında yerini aldı. Erzurum şehir merkezine sadece 10km uzaklıkta olan kayak merkezi kış sezonunun sert ve uzun geçmesinden dolayı yılın yedi ayı karlarla kaplı. 5 yıldızlı bir otelin yanı sıra 4 yıldızlı iki otel ve misafirhanelerin olmasına rağmen yabancı turistlerin, özellikle Rus ve Iran’lıların yoğun talebi yüzünden otellerde fiyatlar yüksek yer bulmak oldukça güç. Birçok kişiye göre Türkiye’nin en iyi pistlerinin yeraldığı bölge her seviyeye hitap ediyor. Erzurum’ da tatili tadını çıkarırken İç Kale, Çifte Minareler, Çobandede, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camii, Rüstempaşa Bedesteni, Üç Kümbetler, Tortum Şelalesi, Ulu camii ve tarihi kongre binasını ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bolu – Kartalkaya:

Köroğlu Milli Parkı içinde yer alan Kartalkaya, Bolu’dan 50 km Ankara’dan 180 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köroğlu dağında 2000 metre yükseklikte yer alan kayak merkezinde bir çok otel müşteriler için shuttle servis organize etmektedir. Her düzeydeki kayakçılara uygun olan ve merkezinde bulunan on üç pistin en uzunu bin dört yüz metre. Yeni başlayanlar için baby liftlerin de bulunduğu bölgede ortalama kar kalınlığı 2m. Bölgede konaklamak için 3 otel bulunuyor. Snowboard’a yeni başlayanlar için Resuldede pisti öneriliyor. Doğal güzelliklerin konforla birleştiği Kartalkaya, İstanbul ve Ankara’ya yalnızca 3 saatlik mesafede bulunmasından dolayı en çok burada yaşayanlar tarafından tercih edilen bir kayak merkezidir.

Sarıkamış – Kars:

Kars, doğası ve mimarisi ile yaşam kültürünü günümüze taşıyan şirin ve görece minik Anadolu kentlerimizden biri. Kayak sezonunun en uzun sürdüğü Sarıkamış’ta, Sarıçam ormanlarının içinden geçen pistlerden kayarken duyacağınız heyecan ve beyazın yeşil ile uyumunu görecek, bu tabiat güzellikleri arasında sessizliğin sesini dinleme fırsatı bulacaksınız. 2800m. Kars’a 60 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış, Kars havaalanına 45 dk, Erzurum havaalanına 3 saat mesafededir. Benzeri sadece Alplerde bulunan kristal kar yapısı, kayak/snowboard sporu için oldukça elverişlidir. Boardcuların çıkabileceği en yüksek noktası 2700 m yüksekliğindeki Cıbıltepe’de, tüm boarderlar için uygun zorluk derecelerinde 5 pistin bulunduğu 2 istasyon yer alıyor

Kayseri – Erciyes:

Geniş bir alana sahip kayak merkezi şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır. Bu alanda 3 adet mekanik tesis bulunuyor.Bunların 2 adedi teleski tesisi olup birincisi 1450 metre uzunluğunda ve 900 kişiliktir. Diğeri ise 1250 metre uzunluğunda ve 800 kişilik kapasitesindedir. Telesiej tesisi ise, 2250 metre uzunluğunda ve 370 kişilik kapasiteye sahiptir.

Saklıkent – Antalya:

Akdeniz Bölgesinde Antalya’nın batısında Beydağları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 km. kuzeybatıda yer almaktadır. Ulaşım 50 km.lik Antalya-Saklıkent yolunun 11 km.si (Antalya-Doyura Köyü çıkışı) asfalttır. Şehir merkezinden tesise otobüs, taksi yada otellerin servis araçlarıyla bir saatte ulaşılmaktadır. Coğrafya 2550 m. yükseklikteki dağda kayak alanları 2000 m. – 2400 m. yükseklikler arasındadır. Kayak mevsimi kısadır. Kar kalınlığı kayak mevsiminde 50-100 cm.dir. Karasal iklim hüküm sürmektedir.

Davraz – Isparta:

Davraz Dağı Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biri olup, 2637 m yükseklindedir. Ulaşım Şehir merkezinden kayak tesislerine belediye otobüs seferleri düzenlenmektedir. En yakın hava alanına (Süleyman Demirel Havaalanı) 58 km. uzaklıktadır. 2635m. Isparta şehir merkezi 26, Süleyman Demirel Havaalanı 58, Antalya 154, İzmir 380, Ankara’ya 420, Istanbul’a 600 km mesafede bulunan Davraz Kayak Merkezi, ağaçsız yapısıyla dikkat çekmektedir. 2 adet 300m.lik baby lift dışında 1210m uzunluğunda Telesiyej ve 624m uzunluğunda teleski ile 2100m. yüksekliğe çıkılabiliyor. Toplam pist uzunluğu 5 km. olan Davraz Istanbul’dan trenle 14, otobüsle yaklaşık 10 saat, Ankara’dan otobüsle 7 saat sürüyor.

Kartepe – İzmit:

Kartepe, Kocaeli sınırları içerisinde, Maşukiye belde merkezine 16 km mesafede, Samanlı Dağları’nın Keltepe mevkiinde, Kartepe Turizm A.Ş’ye 49 yıllığına tahsis edilmişİstanbul’a sadece 115 km mesafede olup; bunun 90 km’si TEM gören muhteşem manzarası ile orman içerisinden 1 saat sürüyor. Yapılan meteorolojik çalışmalara göre, Kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak kışın bölgeye yoğun yağış getiren Karayel rüzgarının Marmara bölgesinde ilk karşılaştığı Kartepe’nin 1100 m üstündeki yüksekliklerine yoğun kar yağışı getiriyor.Yapılan meteorolojik çalışmalara göre, Kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak kışın bölgeye yoğun yağış getiren Karayel rüzgarının Marmara bölgesinde ilk karşılaştığı Kartepe’nin 1100 m üstündeki yüksekliklerine yoğun kar yağışı getiriyor.

Ilgaz – Gümüşhane:

Karadeniz Bölgesi’nde Gümüşhane il sınırları içindedir. Zigana geçidinin doğusunda, anayola 500 metre mesafededir. Karadeniz Bölgesi’nde Gümüşhane il sınırları içindedir. Zigana geçidinin doğusunda, anayola 500 metre mesafededir. Bölge ormanlarla kaplıdır. Zemin çimdir. Kayak sezonu aralık-nisan arasıdır. Kar kalınlığı 100-150 cm.dir. Kayak alanları 1900-2500 metre arasındadır. Pist genişliği 100-200 metre, ortalama meyil yüzde 20’dir. Pistleri özellikle snowboard’a yeni başlayacaklar ve orta seviyedekiler için uygun. Orta eğimli bir pisti var. Gece aydınlatılan pisterde kaymanın zevki bambaşka. Çeşitli misafirhanelerin ve üç otelin bulunduğu bölgede aynı zamanda av, trekking, safari gibi çeşitli faaliyetler de yapılıyor.

Erzincan- Bolkar :

Erzincan’a 40 km. mesafede, Bolkar dağlarında kurulu. Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda, 1200 kişilik bir teleski tesisi ile, 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi ve bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1100 metre ve orta-zor düzeyde. Kayak mevsimi Aralık-Nisan arasında. Kar kalınlığı 60-100 cm. Ulaşım yolcu otobüsü veya özel vasıta ile sağlanıyor. Kayak merkezlerinde gündüzler spor yaparak ve kış güneşinden faydalanarak geçiyor. Geceler için azda olsa turistik tesislerde özel eğlenceler düzenleniyor.

Bolu – Gerede – Esentepe

Gerede’de bulunan ve oteli de bulunan Esentepe kayak merkezi de en uygun fiyatlı kayak merkezleri arasında tercih edilebilecek bir seçenek olup, Ankara’da oturanlar için daha yakın bir lokasyona sahiptir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.