Türkiye’de artan sezeryan doğumlar alarm veriyor

Türkiye’de yapılan doğumların yarısından fazlasının sezeryan ile olması gerçek çocuk doğum ve kadın hastalıkları uzmanları tarafından tehlike olarak görülüyor…

 

Son yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de doğan bebeklerin yaklaşık %53’ünün sezeryan yöntemi ile gerçekleştirildiği belirlendi.

Türkiye’de Gereksiz Sezeryan Alarmı
Türkiye’de Gereksiz Sezeryan Alarmı

Bebek ve kadın sağlığı uzmanları sezeryan doğumlar nedeniyle endişeli

Sezeryan doğumlar doğumun normal yollarla yapılması halinde gerek anne gerekse dünyaya gelmeyi bekleyen bebek açısından ciddi sorunlar yaratması ihtimali doğduğunda tercih edilen bir yardımlı doğum yöntemidir.

Sezeryan doğum yapacak annenin sancılı dönem geçirmesini en aza indiren ve doğum anında meydana gelebilecek bebek ve anne sağlığı konusunu tehdit eden durumlara karşı kadın doğum uzmanları ve bebek sağlığı uzmanları gözetiminde tercih edilen bir cerrahi operasyondur.

Genellikle Epidural anestezi veyahutta tam uyutma anlamına gelen anestezi ile bu ameliyatlar gerçekleştirilirken gerekli olmayan durumlarda sezeryan yapılması anne bedeninin dayanıklılığını azaltırken aynı zamanda sezeryan ile doğum yapan çocukların da  bünyelerinin daha zayıf  olmalarına ve doğal olarak hastalıklara ve iklim değişikliklerine dayanıklılıklarının daha düşük olmasına  neden olabiliyor…

 

Normal doğum hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok değerli

Hem Doktor hem de anne açısından doğum süreci için seçilen Sezeryan doğum yöntemi normal doğuma nazaran çok daha az zahmetli bir doğum yöntemidir.

Bebeğin anne karnında dönmemesi anne adayının çatı darlığı ve buna benzer yapısal veya gebelik süresince meydana gelen mücbir yani beklenmedik olumsuz  durumlar haricinde sezeryan tercih edilmesinin aynı zamanda olumsuz etkileri de yok sayılamayacak ciddiyettedir…

Normal doğumlar neden azalıyor

  1. Anneler doğum süreci sancılarından korkuyor veya çevrelernden duydukları doğum kazalarından etkileniyor.
  2. Anne adaryının estetik kaygısı
  3. Doktorlar 1 günde 10 doğum yaptırmak yerine 2 doğum yaptırarak gelir kaybına uğramaktan kaçınıyor.
  4. Genetik bozukluklar artıyor doğuma uygun annenin fizyolojik şartları gün geçtikçe azalıyor

Dünya genelindeki kadın sağlığı uzmanları ve Çocuk Sağlığı uzmanlarının gerçekleştirmiş olduğu araştırmalar gösteriyor ki normal doğum yapan annelerin fizyolojik değişimleri doğumu doğal yöntemlerle sonlanmaları halinde çok daha Tabii şekilde bedenin yenilenme ve  toparlanma evreleri ile sezeryan operasyonu geçiren annelerin fizyolojik anlamda doğal toparlanma süreçleri arasında göz ardı edilmeyecek şekilde hem fizyolojik hem de psikolojik farklılıklar bulunmakta.

Aynı durum doğum anında bebeğin yaptığı fizyolojik doğal hareketler solunum hareketleri gibi durumlar nedeniyle meydana gelen direnç açısından da çok önemli farklılıklar göstermekte.

Yapılan tüm araştırnalar normal doğumun çocuğun gelişimi açısından çok daha faydalı olduğunu ve annenin fizyolojik yapısının iyileşme sürecinin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini gösteriyor.

Kadınlar Neden normal doğumda kaçıyor

Öncelikle bilinmesi gereken şey sezeryan dopum yönteminin bir seçenek değil zorunlu bir tercih olduğudur fakat Türkiyede sezeryan olma oranının %53 gibi bir oranda olması konu ile ilgili doktorların da sezeryana uygun şartlar oluşmadan bu kararı aldıkları konusunda düşündürmekte. dünyanın ileri gelen  kadın sağlığı uzmanları ise normal doğum konusunda sabırlı olmak gerektiğini ve hem süreci beklemek hem de doğum süreci etkileri en aza indirmek için gerekli bilgiye sahip olarak söz konusu korkuları minimize etmek gerektiği konusunda hemfikir.

iİleri gelen uzmanlar , sezeryan operasyonu  olan annelerin  bedenlerini doğum sürecine 9 ay boyunca hazırladıkları ve doğumu bedenen doğal yollardan değil bir cerrahi operasyonla tamamlamalarının beden özerinde farklı bir travma yarattığını ve beyin anlamında da vücudun doğum yaptığını geç fark etmesi ve bedeni buşekilde yönlendirmesi dolayısı ile ileride bulunacak olan çok farklı endikasyonların söz konusu olabileceği konusunda birleşiyor.

Aynı zamanda normal ilerleyen bir doğum ile sezeryan doğum arasında çocuğun gerek bedenen gerekse psikolojik direncinin farklılıkları da yapılan araştırmalar sonucu gözlemlenmekte.

Kısaca doğum sancılarından korkmak nedeni ile veya doktorların çok daha kısa sürede doğum yaptırarak daha fazla gebeyi kabul edebilmeleri için sezeryan yöntemini seçmemeli. DNormal doğumun insan fizyonomisi açısından hem anne hem de bebek olarak çok daha doğru ve sağlıklı olduğunu bilerek mücbir durumlar haricinde doğumu doğal olan yöntemler ile gerçekleştirmek gerekiyor.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sevgi ile kalın

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.