Türkiye, 2019 Yerel Seçimleri ve Anadolu Haber Ajansı

Türkiye dün ( 31 Mart 2019 ) yerel seçim sürecini tamamladı. Yerel seçim süresince içerisinde AKP ve MHP partilerinin bulunduğu Cumhur ittifakı ile CHP, İYİ Parti işbirliği olan Millet İttifakı arasında büyük çekişme ile sonuçlandı.

Reklam

 

Haber kuruluşlarını Yanıltan Anadolu ajansı verileri

Haber kanallarının hepsi bir çok ilde verileri seçim yasağı ardından hızla açıklamaya başlarken . Bu Haber kanallarını takip eden Türk halkı ise sanki Türkiye Milli maçı seyrediyormuş gibi televizyonların başına kilitlendi. Televizyon moderatörleri farklı yönlerde siyasi görüşe sahip olarak farklı yorumlarda bulunurken. Bu yorumları ekranlarda görünen Mevcut sonuçlardan daha doğrusu Anadolu ajansı verilerinin yansımalarına dayanarak yapıyorlardı.

Ardından Siyasi liderler ve adaylar teker teker ekranlarda görünmeye başladı ve oy oranları %90 lar seviyesine geldikten sonra farklı açıklamalarda bulunmaya AKP İSTANBUL belediye başkanı adayı Binali Yıldırım Hayırlı olsun kazandık açıklaması yaparken, Diğer yandan  CHP nin İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI Ekrem İmamoğlu ekranlarda göründü ve elindeki imzalı verilerin kendisinin önde gittiğini gösterdiğini ve televizyonlara yansıyan ANADOLU AJANSI verilerinin gerçeği yansıtmadığını bu durumun düzeltilmesi için YSK yani yüksek seçim kurulunu göreve davet etti.

Televizyon kanallarında canlı yayınlarda Belediye Başkan adayları ve Sİyasi Parti başkanları teker teker görünmeye ve açıklamalar yapmaya devam etti.

 

YSK BAŞKANI SADİ GÜVEN ANADOLU AJANSI’NI YALANLADI

Bu sabah (01.04.2019 Pazartesi ) saat 10 sularında Yüksek Seçim Kurulu başkanı Sadi Güven ekran karşısındaydı. Yaptığı açıklamada İstanbul’da televizyon ekranlarında İstanbul Belediye başkanlığı konusunda Ekrem İmam oğlu Yalaşık 27.000 oy ile AKP adayı Binali Yıldırımın önünde olduğu bilgisini ve kalan sandık adedini açıkladı . Anadolu ajansından alınan Görüntü ile  Sadi Güven ‘in açıklamaları farklıydı.

Reklam

Sadi güven bu konuya ilişkin ise çok çarpıcı bir açıklamada bulundu Güven: ” Anadolu ajansı bizim müşterimiz eğil ve verileri bizden almıyor. Televizyonlara yansıyan Anadolu Ajansı verileri %90 ları gösterirken biz sandıkları henüz açmaya başlamıştık. ANadolu ajansı bu verileri nereden alıyor bilmiyoruz. Bizden almıyor ” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu duruma rağmen Anadolu ajansından başka bir haber ajansından bilgi akışı almayan haber kanalları özellikle bilgi akışı durmuş olan Anadolu ajansı verilerini yansıtmaya ve ortak bir dille ” Biz verilerimizi Anadolu ajansından almaya devam ediyoruz” şeklinde açıklamaya devam etti.

 

Anadolu Haber ajansının Güvenilirliği Tartışılıyor

Seçim kesim sonuçları 3 gün içerisinde Açıklanacak ve itirazlar bu 3 gün (72 Saat ) devam edecek ve nühai sonuç bu itirazların sonuca bağlanması ile nihai hale gelecek.

Bu durumun yanı sıra Hatalı verileri henüz sandıklar açılmadan Haber Kanallarına veren Anadolu ajansı kurumuna ise güvensizlik hızla büyüyor. Özellikle haber kanalları üzerinde yansıtılan verilere göre yayınlar yapması ve halkın bu kanallara bakarak durumdan haberdar olması nedeni ile büyük tartışmalar arifesindeyiz gibi görünüyor.

Bir çok ortak görüş özellikle sosyal medya kanallarında uzun süredir Anadolu Ajansı özelinde güvensizlik yansımaları içerirken özellikle 2019 Türkiye yerel Seçimleri genelinde artarak devam ediyor

Mutlu günler dileriz.

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.