Türk Kadınlarına Hollanda ve İsveç Kraliyet Ödülleri

Türkiye’de Kadın ve çocuğa karşı istismar ve şiddet olayları gündem oluştururken Dünya Türk kadınlarına ödüller veriyor…

 

TÜRK BİLİM KADININA İSVEÇ KRALİYET ONUR ÖDÜLÜ

turk-kadinlarina-hollanda-ve-isvec-kraliyet-odulleri-isvec-kraliyet-onuru-hatice-zora

İsveç’te yaşayan Türk bilim insanı Dr. Hatice Zora, Nobel Edebiyat ödüllerini veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi: Stockholm Üniversitesinde beyin, dil bilimi ve nöro-fizyoloji alanında yaptığı başarılı araştırmalar dolayısıyla “ İsveç Kraliyet Hanedanı” ödülünü layık gördü.

İsveç Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen törene İsveç Kralı Carl 16. Gustaf, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri , Bo Ralph, Anders Olsson , Tomas Riad ve Horace Engdahl ’ın katıldı . Ödülünü  İsveç Kral ıCarl 16. Gustaf’ın elinden alan Zora’ya, para öldülü olarak da 120.000 İsveç kronu verildi.

Zora, Kral Gustaf’ın 70. yaşı onuruna 3 yıl önce verilmeye başlanan ödülü, bir Türk olarak almaktan gurur ve mutluluk duyduğunu belirtti.

 

HOLLANDA’DA ZEHRA NİNENİN İYİLİĞİ ONURLANDIRILDI

turk-kadinlarina-hollanda-ve-isvec-kraliyet-odulleri-hollanda-kraliyet-kraliyet-odulu-zehra-turker

Hollanda’nın Lahey şehrinde yaşayan Zehra Türker , çok uzun süredir yaptığı gönüllü sosyal sorumluluk faaliyetleri sebebi ile  “Hollanda Kraliyet Nişanı” ile onurlandırıldı.

Lahey’de bulunan Diligentia tiyatro salonunda gerçekleştirilen ödül törende Lahey Belediye Başkanı olan Pauline Krikke,  Zehra Türker’e kraliyet nişanını verdi.

Kırıkkaleli kökenli olan Türker, 1997 senesinden beri, çeşitli bölgelerden topladığı yardımları, Türkiye’de bulunan kimi vakıflar aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyordu.

82 Yaşında ki Zehra Türker, yaptığı açıklamada böyle bir ödül olmayı beklemediğini ancak, iyiliğinin bir gün karşılık bulacağına inandığını belirtti .

Bize Türk kadınının değeri ve gücünü gösteren bu iki güzide Türk Kadınımızı en kalpten teşekkürlerimizi ve tebriklerimizi sunuyoruz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.