Kilo Vermek için Tüp Mide Ameliyatı Kesin Çözüm mü ?

Engel olamadığımız kilo alımları karşısında birçok farklı kilo verme yönünde cerrahi operasyon vardır.

Reklam

Bunların bazıları direk sonuç olan kilonun nedeni yağları almak doğrultusunda yöntemler iken bazıları direkt olarak bazı organlara müdahale ederek zaman içerisinde kilo vermeye yardımcı olur.

Bu yöntemlerden biri tüp mide ameliyatı ile kilo verme yöntemidir. Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle tüp mide ameliyatı konusunda bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz…

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ?

tup-mide-ameliyati-ile-kilo-verme-nedir

Tüp mide ameliyatı herhangi bir mani görülmediği takdirde laparoskopik yani vücudun gerekli olan bölgelerine küçük delikler açılarak midenin belli bir bölümünün kesilip alınması ve vücuttan çıkartılması şeklinde uygulanan cerrehi operasyona verilen addır.

Tüp mide operasyonunda herhangi bir şekilde kiloya neden olunan yağlar vücuttan çıkartılmaz sadece midenin bir bölümü genellikle laparoskopik çok nadiren açık ameliyat yöntemi ile alınarak midenin tüp şeklini alması ve küçültülmesi sağlanır.

Bu operasyon sonucunda küçülen mide daha az gıda ile doyma hissi yaratarak kişinin daha az miktarda yiyecek ve içecek tüketerek doyması sağlanır. Hedef zaman içerisinde kişinin daha az gıda tüketmesi ve dolayısıyla daha az yağ yapan gıdanın vücuda girerek vücut içerisindeki yağların kullanımı sağlanması ve Bu doğrultuda kilo verilmesidir…

 

Tüp mide operasyonu kimlere uygulanabilir

Tüp mide operasyonunun yapılabilmesi için öncelikle bu operasyona gerçekten ihtiyaç duyulacak boyutta bir obezite sorununun yani aşırı kilo durumunun olması gerekmektedir.

Bunun için belli gerekli veliler vardır.

 • %35 üzerinde vücut kitle endeksi olanlar tüp mide ameliyatı olabilir.
 • Uyku apnesi sorunu yaşayanlar tüp mide ameliyatı olabilir
 • Yüksek kolesterol sorunu yaşayanlar tüp mide ameliyatı olabilir
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar ve kilodan muzdarip olanlar tüp mide ameliyatı olabilir.
 • Obezite sorunu ile karşı karşıya olan Kalp hastaları tüp mide ameliyatı olabilir.
 • Obezite problemi yaşayan Tip 2 diyabet hastaları tüp mide ameliyatı olabilir…

 

Tüp mide ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatı diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi riskler taşımaktadır.

Kişinin Ameliyat öncesi yapılması gerekenleri uygulaması hem kendi yaşamı hem de operasyonun kolaylığı açısından çok önemlidir.

Her operasyonda olduğu gibi tüp mide operasyonunda da cerrahi müdahale sırasında gerçekleşebilecek olumsuzlukların olması ihtimali söz konusudur. Safra kesesi ameliyatı ile denk riskleri taşır…

 

Tüp mide ameliyatı obezite konusunda kesin çözüm müdür ?

tup-mide-ameliyati-ile-kilo-verme-kesin-çözüm-mü

Birçok insan obezite ile ilgili gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı gibi operasyonlardan sonra kilo probleminden tamamı ile kurtulduğu ya da kurtulacağı düşüncesine sahiptir. Bu düşünce kişinin uyması gereken ameliyat sonrası gerekliliklerini yerine getirmemesi durumunda ne yazık ki kesin çözüme ulaşılamamaktadır.

Tüp mide ameliyatlarında uzun vadeli dönemlerde iki üç yıl içerisinde yüzde seksen oranında kilo verme konusunda başarıya ulaşılmaktadır. Fakat mide olumsuz beslenme alışkanlıklarına karşı yani fazla gıda tüketimine bağlı olarak zaman içerisinde hacmi büyüyen bir organdır ve beslenme kurallarına uyulmadığı taktirde kilo alımı yeniden baş gösterebilir.

Sağlıklı biçimde kilo vermek için gerekli olan diyet egzersiz gibi doktorunuzun önereceği yaşamsal davranışları sergileme halinde tüp mide ameliyatı başarılı ve sağlıklı biçimde kilo verme konusunda özen gösterilmesi durumlarda uygulanan sağlıklı bir cerrahi operasyon ve sonrası süreçtir.

Obezite çoğunlukla psikolojik nedenlerle kimi zaman da farklı sağlık problemleri nedeni ve olumsuz hormonal durumlar nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Kişilerin tüp mide ameliyatı geçirdikten sonra Doktorun verdiği yönergeleri uyması ve Yeme alışkanlığını düzenlemesi obezite hastalığından kurtulması doğrultusunda başarılı sonuca ulaşması için çok önemlidir…

 

Tüp mide ameliyatının olumlu sonuçları nelerdir ?

Tüp mide ameliyatı görece olarak en sağlıklı zayıflama operasyonlarından biridir.  Bunun nedeni ani olarak kişinin vücudundan yağ emilimi gibi operasyonlarda meydana gelen deri sarkmaları ve deformasyon daha az gözlenir. Kişi yavaş yavaş kilo verir kilo verme süreci geniş zamana yayıldığından dolayı daha az sarkma ve cilt deformasyonları olur.

Diğer zayıflama için uygulanan cerrahi metotlarının bir çoğunda ani kilo verme karşısında fazladan estetik operasyona ihtiyaç duyulmasına neden olan cilt deformasyonları, sarkmalar meydana gelme olasılığı daha fazladır.

Bu durum aynı zamanda her ne kadar estetik dikiş teknikleri gelişse de farklı bir estetik sorunu olan kesik izleri gibi durumlara yol açabilir.

 

Tüp mide ameliyatının olumsuz sonuçları nelerdir ?

Tüp mide ameliyatı olumlu şekilde operasyonu gerçekleştiği taktirde hayati bir risk içermemektedir. Genellikle Tüp Mide ameliyatı ardından meydana gelen sorunlar kişinin ameliyat sonrası gerekliliklerine uymaması kaynaklıdır.

 • Tüp mide ameliyatı ameliyat sonrası gözle görülür bir zayıflama durumu gözetmez. Dolayısı ile kişinin kesilen iştah ile birlikte zaman içerisinde kilo vermesi hedeflidir. Bu süreçte kişinin eski yeme alışkanlıklarına devam etme konusunda direnç göstermesi midenin yeniden büyümesine neden olarak bir süre kilo verme ardından yeniden kilo alımına neden olarak çabaları boşa çıkartabilir.
 • Belli bir süre sürekli olarak yüksek miktarda gıda almaya alışkın olan vücut yeterli derecede beslenememesi durumu karşısında çabuk yorulabilir. Bu da kişinin sürekli yorulma uyku haline neden olabilir. Ama bu doğal bir süreçtir.
 • Tüp mide ameliyatlarında başarılı zayıflamalar ardından kişinin eski yeme alışkanlıklarına meyil etme ihtimali çok yüksektir bunun nedeni ise çoğunlukla obeziteye neden olan yeme alışkanlıklarının psikolojik olmasıdır. Bu sorun tüp mide ameliyatı ile çözümlenmemiştir. Dolayısı ile eğer obezite sorunu fazla yeme alışkanlığına bağlı bir durumsa kişinin psikolojik destek alması gerekmektedir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası ameliyat olan kişi diyete uygun şekilde beslenmek yerine daha hızlı kilo verebilmek amacı ile daha güçsüz bir diyet uygular veya aynı şekilde kendisine verilen egzersiz programı dışında kontrolsüz biçimde ağır bir bedensel aktivite içeren egzersiz uygularsa bu durum hayati riskler taşıyan olumsuz sonuçlara yol açabilir veya ani kilo verme nedeni ile vücutta sarkmalar kas yanmaları gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir…

 

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olmamalı

“TÜP MİDE AMELİYATI, HAYATİ ANLAMDA OBEZİTE PROBLEMİNİN BÜYÜK RİSK OLUŞTURDUĞU DURUMLARDA UYGULANMALIDIR”

Vücut kitle endeksi %35’in altında olmayan herhangi bir şekilde obezite problemi yaşamayan kişilerin kanser hastalığı ile mücadele eden kişilerin ileri derecede diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilerin, ileri yaşta olanların, ameliyat konusunda yüksek risk taşıyan kalp hastalarının ve sadece estetik kaygılar ile ihtiyacı olmadan tüp mide ameliyatı geçirmek isteyen kişilerin doktorun Elzem biçimde gerek görmediği hallerde tüp mide ameliyatı geçirmeleri önerilmemektedir.

Bu tarz durumlarda Doktor kontrolünde önerilen diyet uygulamaları ve egzersiz yöntemleri uygulanmaktadır…

GÜZELLİK KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYI TIKLAYIN

veya

SAĞLIK KONUSUNDAKİ YAZILARIMIZ HİÇİN HEMEN BURAYI ZİYARET EDİN

 

Sağlıklı günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Tüp Mide Ameliyatı ile Kilo Verme

 1. Mide küçültme ve mideye kelepçe ameliyatları tam bir fiyasko ile sonuçlandı. yapılan araştırmalar mideye kelepçe operasyonlarının geçici olarak işe yaradığını uzun zaman sonra işe yaramayıp, lüzumsuz ameliyatlar olduğunu kanıtladı. Üstelik pahalı fiyatları ve oluşturdukları hayati riskleri de görünce doktorlar yavaşça bu ameilyatlardan sakınmaya başladı. Ucuz fiyatlı çözüm mü istiyorsunuz? Diyetisyen yahu… diyet mübarek ül bilmmem ne.. nasıl anlatayım daha.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.