Tükenmişlik Sendromunun 8 İşareti

Eğer kendinizi herhangi bir neden yokken zayıf ve yorgun  hissediyorsanız bunun nedeninin tükenmişlik sendromu adı verilen beyninizde yani ruhunuzda oluşan bir problem nedeni ile olabileceğini bilmelisiniz . Günümüzde neredeyse her 5 kişiden bir hatırı sayılır neden olmadan kendini yorgun hissediyor ve maalesef bu yorgunluk süreklilik haline  geliyor. Modern dünyanın hızlı ritmi, sürekli çalışmak, yoğun stres ve  gerginlik, uyku sorunları bunun nedeni olabilir…

 

Bugün Sihirli kadın sitesi olarak dikkatinizi önemsiz gibi görünen, ancak büyük bir rahatsızlık ve sorun haline dönüşebilen Tükenmişlik Sendromu nun en belirgin göstergelerine dikkat çekmek istiyoruz.

Tükenmişlik sendromu  Belirtileri Nelerdir

tukenmislik-sendromunun-8-belirtisi-2

1. Sorun yokmuş gibi davranmak

Acınızı gizlemenin ve  sanki hiç bir problem yokmuş her şey yolundaymış iyi gibi davranmanın iyi bir yol olduğunu düşünmeyin. Bunu yaparsanız, içindeki her şey parçalanırken kendine ve başkalarına gerçek duyguların hakkında yalan söylüyor olursunuz.  İçiniz kan ağlarken, neşe yanılsaması yaratmaya çalışırken gülümsemek ve fazladan enerji harcamak için elinizden geleni yapsanız bir bu duygular ile bu şekilde mücadele etmeye gücünüz yetmeyecektir ve durum daha da kötüye gidecektir. 

2. Sürekli Hayal kurmak ve gerçeklikten kaçma isteği

Gerçeklikten kaçmak istiyorsan ve farklı bir hayat hayal ediyorsan, ruhunuz yorgunluk belirtileri veriyor demektir.  Bu dönemlerde sık sık geçmişteki olumlu şeyler hakkında düşünürsünüz ve gelecekten korkarsınız. Asıl mesele şu anki anı sevmediğiniz ve mümkün olan herhangi bir yoldan kendinizi dikkatinizi dağıtmaya çalışıyor olmanızdır. Fakat bu kaçış size zarar verebilir, çünkü günlük görevlerinize geri dönmeniz önemlidir ve gerçeğin uyuşmazlığı ve hayallerinizdeki uyumsuzluktan dolayı hayatınızdan duyduğunuz memnuniyetsizliğiniz daha da artar…

 

3. Kayıtsızlık ve dikkat eksikliği

Sürekli yorgun hissettiğinizi düşününce, bir şeyler yapma arzusu eksikliği yaşayabilir, çevrenizdeki her şeye kayıtsızlık gösterebilir ve hatta daha önce sevdiklerinize olan ilginizi dahi kaybedebilirsiniz. Yaptıklarınızda hiçbir fayda göremez ve eylemlerinizin sonucuna ilgisiz olabilirsiniz. Bu koşullar büyük bir  gerilim yaratır, çünkü enerjiniz ve özleminiz olmasa bile yaşamsal faaliyetlerinizi  yerine getirmeniz gerekir.

4. Yalnızlık hissi

Tüm öfkenizi ve suçunuzu etrafınızı saran insanlara yönlendirirseniz, tüm sosyal ilişkileriniz doğal olarak  gergin bir hal alır. Kendini iyi hissediyormuş gibi yaptığın zaman, hiç kimse olayların gerçek halini bilmiyor olur ve  bu sizi yalnız hissetmenize ve probleminizle baş başa kalmanıza neden olabilir. Kimsenin sizi anlamadığını, kimsenin sizi kabul etmediğini ve kimsenin yardım edemeyeceğini düşünmeye başlarsınız. Yani her şeyi tek başına ele almaya çalışıyorsun, günden güne daha da kötüye giden bir  durumunla mücadele etmeye çalışıyorsun demektir.

5 Ani Duygu değişimleri

Memnuniyetsizlik, yorgunluk ve ilgisizlik duygularınızı etkileyebilir. Ne sıklıkta sinirlenirsiniz, küçük bir şeye gereğinden fazla tepki veriyorsanız  veya beklenmedik bir şekilde ve sebepsiz yere ağlamaya veya gülmeye başlıyorsanız problem var demektir. Bunun gibi şiddetli ve uçlar arasında değişen  ruh hali düzenli olarak gerçekleşirse, bu tükenmişlik sendromu  işareti olabilir. Bu duygusal dalgalanmalar ile hayat daha da zorlaşır. Ve sizi çevrenizdeki insanlar ile çatışmaya iterek daha da kötü olmanıza neden olabilir…

 

6. Gece sağlıklı bir uyku ardından halen yorgun hissetmek

 Eğer uygun saatlerde ve yeteri kadar uyusanız bile,  yorgunluk hissediyorsanız bu bir işaret olabilir. Fiziksel olarak iyileştin, ama ruhunu uyku ile onarmakta zorlanıyor olabilir. Sonuç olarak, kronik yorgunluk ortaya çıkar ve tüm günü bir şeyler yapmak isteseniz de bedeninizi kaldırmakta zorlanarak geçirirsiniz.

7. Dünyadan kaçma isteği

Etrafınızda ki  insanlardan gizleme isteğiniz varsa, tükenmişlik sendromunun en belirgin işaretlerinden biridir. Kendini başkalarından korumak, hatta yok olmak isteyebilirsiniz. Ancak, kendinizi evinize kilitleyemediğiniz ve insanlarla etkileşimi durduramadığınız için, içinizin istemediği bu  istenmeyen iletişimden olumsuz yönde  etkilenebilirsiniz. Ne olursa olsun etkileşime devam etmeniz ve yalnız kalmak isteseniz bile, diğer insanlara yakın diyalogda olmanız gerekir .

8. Sürekli Olumsuz düşünceler

Yaşadığınız yada çevrenizde yaşanan olaylarda mutlu edici olumlu yanları mı yoksa korku ve olumsuzluk veren yanları mı görüyorsunuz. Eğer mutlu bir olayda bile olumsuz yanları sürekli olarak görüyorsanız bu Tükenmişik sendromunun belirtisi olabilir. Sürekli olumsuz yönde bakış açısına yani pesimist olmanız hem sizi çok yorar hem de çevrenizdeki insanlar ile sosyalleşmeniz dünyaya katılmanız konusunda büyük sorunlar yaratabilir. 

 

Eğer yukarıdaki Belirtilerin bir veya bir kaçı ile mücadele ediyorsanız mutlaka bir psikolojik danışmana başvurmanızı öneriyorum

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.