TÜKENMİŞLİK SENDROMU NEDİR?

Tükenmşlik Sendromu yaşayan bir insan duygusal açıdan çöküş,duyarsızlaşma ve başarma motivasyonu düşüklüğü yaşar.Güç,gayret,azim ,çalışma isteği yavaş,yavaş,azalmaya başlar bu motivasyon düşüklüğü kişide enerji kaybına yetersizlik hissi ve başarısız olma duygusuna kapılmasına yol açar.kendini verimli hissedememe duygusu işten uzaklaşma isteğine yol açabilir.aynı zamanda çalışma arkadaşlarıyla veya iş verenleri ile fikir ayrılıklarına çok sık olarak düşebilmektedir. Tükenmişlik sendromu ruh hali ile karşılan kişiler bir an önce bu duygudan kurtulmalıdır.

TÜKENMİŞLİĞİN GETİRDİĞİ BELİRTİLER NELERDİR?

Tükenmişliğin getirdiği belirtiler arasında kişide öz-güven eksikliği, mutsuzluk, ümitsizlik, yerine getirmesi gereken sorumlulukları getirememek gibi sıralanabilir. Tükenmişlik sendromunda olan kişi, fiziksel olarak da yorgunluk, baş ağrıları, sebepsiz halsizlik, bezginlik , sürekli uyuma isteği  gibi belirtilerin yanı sıra, çalışma isteksizliği durumu ile de yaygın olarak karşılaşılabilmektedir.

Tükenmişlik sendromunun ilk evresinde kişi içinde bulunduğu durumdan bütün gücüyle kurtulmaya çalışır ve işine daha fazla yoğunlaşır umut ve enerji doludur. kendine ayırması gereken zamandan ve enerjiden çalar kendini tamamen işine adapte eder aslında farkında olmadan gücünü kaybetmeye başlamıştır bile.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
Tükenmişlik sendromu ile başa çıkmanın yolları birden fazladır ve kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Buna örnek vermek gerekirse; yaş, cinsiyet, alınan eğitim, karşılaşılan sorunlarla başa çıkabilme yolları, medeni hal, tükenmişliğin etkilerinde farklılıklar gösterebilir.

Çalışılan işe olan ilgi ve sevgi, kişinin kendine ayırdığı kaliteli zamanları arttırmak bu tükenmişlik hissini durdurabilir.Arkadaşlarla, sevilen akrabalarla geçirilen güzel vakitler veya aile ile yapılan pazar kahvaltıları daha önce denenmemiş farklı aktiviteler kişiyi duygusal açıdan çok daha iyi  ve daha güçlü hissettirecektir.

 

Eğer sizler de Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyaysanız iç dünyanızı renklendirmeniz gerekliliğini kabul etmeli ve şu an’ı sıfır noktası olarak görerek hemen dış dünyanız ile birlikte içinde bulunduğunuz durumu değiştirmek için harekete geçmelisiniz.

Okuduğunuz kitapların türünü değiştirerek, farklı sosyal ortamlarda bulunarak, hobiler edinerek,spor yaparak, farklı yerlere küçük tatil kaçamakları düzenleyerek bu durumun kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Burada sizi olumsuz duygulara iterek melankoliye sürükleyen, duygusal ağırlığını sizin ruhunuza yıkan arkadaşlarınızdan biraz uzaklaşmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Unutmayın hayat kısa ve çok değerli , insan oğlu melankoliyi içinde taşımakla beraber kaç yaşında olursa olsun içindeki çocuğu koruyan bir canlıdır.

 

 

 

Zep

Benzer yazılar

Bir yorum var: “TÜKENMİŞLİK DUYGUSU

  1. Ben evinde kocasıyla sürekli kavgalar yüzünden tükenmiş bir kadınım. Psikolog yardım edemedi. Avukat yardımcı olsa da çoğu hukuki açıdan. Yazınız ise bana yeniden hayat verdi, bazı şeyleri daha iyi anlamamı sağladı. Minnetarım size.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.