Tiyatro Adabı Nedir

Nesillerin değişmesi ile birlikte hayatın birçok alanında kültür anneanne ve ahlak kuralları değişikliğe uğruyor. Bu değişiklikler her ne kadar makul hale gelmeye başlasa bile bazı alanlarda Bazı kurallar hiçbir zaman değişmez ve değişmemelidir. Bu değişmemesi gereken alanlardan önde gelenleri tiyatro Opera ve sinema gibi etkinliklerdir…

Tiyatro Adabı Nedir
Tiyatro Adabı Nedir

Bu kurallara neden ihtiyacımız var

Öncelikle bilmemiz gerekiyor bu kurallar insanların özgürlüklerini kısıtlamak için değildir.Tam aksine Hem bu tarz etkinlikleri icra eden insanların yaptıkları işe karşı duyduğumuz saygı hem de onları izlemeye gelen diğer insanlar Yani aslında kendimiz katıldığımız bu etkinliklerden en büyük verimi alabilmemiz için uymamız gereken kurallardır.

Hafta sonu sihirli kadın ekibi ile gittiğimiz Güzel bir tiyatro gösterisinde yaşadığımız durum sonucunda bu kuralları yeniden paylaşmak istedik.

Yaşadığımız durum aslında konsantre bir biçimde yani Birden fazla uygunsuz davranışı eş zamanlı olarak içermesi Dolayısıyla bunu bir sosyal sorumluluk bilinci Haline getirme ihtiyacı duyduk.

Sunum izleme kuralları nelerdir ?

Temel olarak tiyatro sinema opera stand up konser gibi katılınan aktivitelerin tümüne sunum adı veriyoruz ve bunların temel kurallarını kısaca şöyle sıralıyoruz.

tiyatro-adabi-nedir-kendi-sirana-otur
  • Eğer koltuklar numaralı ise Mutlaka kendi numaranıza oturun.

Ne yazık ki bu durum çok yaygın bir biçimde suistimal edilmekte Eğer sıra numarası olan bir organizasyona katılıyorsunuz mutlaka biletinizin üzerinde veyahut da telefon aplikasyonunu da belirtilen size ait olan yere oturun. Bu konuda boş olduğu için farklı bir yere oturmanın yerin sahibi geldiğinde sürekli olarak ya yapacağınız yer değişikliğinden ya da yerin esas sahibinin yeri dolu olması dolayısıyla başkasının yerine oturacak olması dolayısıyla gereğinden çok daha fazla hareketlilik olacak. Aynı zamanda bir organizasyona istediğiniz yerden bilet bulamadıysanız ya da almadıysanız o organizasyonda sizin beğenmediğiniz yere başka bir insanı oturtmaya mahkum etmeye hakkınız yok. Ya o organizasyona gitmeyin paranız da cebinizde kalsın ya da size ait olan bir yere oturun. Hatta daha da doğru davranmak gerekirse bütün salon boş ve sadece siz bile olsanız size ait olan yere oturmalısınız.

tiyatro-adabi-nedir-sesli-yiyecek-yeme
  • Organizasyon alanına yiyecek sokmak yasaksa lütfen yiyecekle girmeyin.

Sinema gibi birçok etkinlikte içeriye yiyecek sokmak serbesttir Hatta alanların içerisinde satılır Ve Organizasyon sırasında tüketilebilir.

Eğer organizasyona yiyecek sokuyorsa bu yiyecekleri tüketmenin bir şekli vardır. Gıda larınızı sessiz tüketin. Cips çıtırtısı poşet hışırtısı gibi çok fazla ses çıkartıyor olmanız sizi rahatsız etmiyor olsa bile etrafınızdaki insanlara rahatsızlık verebilir.

Eğer organizasyon içerisinde yiyecek sokmak yasaksa zaten söylememize gerek yok orada Gıda tüketmelisiniz. Ayrıca sesli bir şekilde cikletle çiğnemelisiniz…

 

tiyatro-adabi-nedir-telefonu-kapat
  • Cep telefonu adabı filan yok kapat !

Tiyatroda sinemada ve operada cep telefonu kullanımı çok önemlidir daha doğrusu cep telefonu kullanmamak çok önemlidir.

Bunun birkaç nedeni vardır Birincisi yapılmış olan icranın yasal sunum ve kayıt hakları nedeniyle durum herhangi bir yayın durumu sonucunda hukuki bir suç haline dönüşebilmektedir. Bu konu ile ilgili dahil olduğumuz organizasyonun girişinde ve yatta organizasyon alanında ya anons yapılır ya da görsel uyarıcılar mevcuttur.

Ayrıca genelde neredeyse tam anlamı ile karanlık olan bu organizasyonlarda ön tarafa neredeyse hiç rahatsızlık verilmezken arka tarafa fotoğraf çekimimiz veyahut da video çekimi sırasında doğal olarak telefonun ışığı ulaşmakta ve kişinin organizasyona konsantrasyonunu bozmaktadır.

Telefonun çalması ve telefonla konuşmak gibi bir konuyu herhalde burada yazmamıza gerek yok Zaten bunu düşünemeyecek olan insanların bu tarz organizasyonları katılmaları kanun aracılığı ile yasaklanması gerekmektedir…

 

  • Etrafınızdaki insanlarla konuşmak fısıldaşmak

Herhangi bir fikriniz veyahut da çok en iyi biçimde aklımıza gelen bir şey olabilir unutmaktan korkup etrafınızdaki insanlarla paylaşmanın heyecanını da duyuyor olabilirsiniz. Ama siz ve yakınlarınız haricinde oraya gelen insanların bu durumu ne bilmelerine ne de sürekli olarak onların dikkatini dağıtan bir ses duymaya ihtiyaçları yoktur.

tiyatro-adabi-nedir-saclarinizi-toplayin
  • Saçlarınızı toplayın

Bazı insanların Ne alaka dediği bu şıkkı üstüne basarak tekrar belirtiyoruz lütfen saçlarınızı toplayın. Eğer Saçlarınız çok uzunsa ya da değilse hiç fark etmez tacınız varsa kısa saçınızı Taç ile toparlayın Eğer uzunsa olabildiğince başınıza yapıştırarak arkadan at kuyruğu yapın.

Organizasyonu arkanızdan takip eden insanlar koltuk seçimi yaparken önündeki kişinin boyunun ve o gün o organizasyona hangi saç modelini Bilemezler ve sunum sırasında sizin arkanızda olan kişi saçınızın modelinden dolayı zor durumda kalabilir ve bunu çözmek isterken zincirleme olarak onun arkasındaki kişi de ve onun arkasındaki kişilerin Hepsi de bu durumdan etkilenebilir…

 

  • Müzikli organizasyonda yemek yenir mi?

Bu konu bizim için çok önemli bir durum olmakla beraber taverna kültürü ve yeni jenerasyon müzik kültüründe ne yazık ki var olan bir durumdur.

Çok basit bir dille açıklayalım siz sinema veya tiyatro gibi görsel bir sunumda önümüzden bir sürü insan geçtiğini hayal edin sunumun başından sonuna kadar da bu böyle devam ediyor.

O Sonuma neden gittiğinizi sorgular sınız değil mi ?

Canlı müzik olan organizasyonlarda müzik ile eş zamanlı olarak yemek kesinlikle yenilmemelidir çünkü kullandığınız çatal bıçak bardak sesleri ve diğer gülme gülüşme sohbet ortamları müziğin içerisinde dahil olmadığından ve Ahengi ne olduğumdan dolayı hem saygısızlıktır hem de o iş için emek sarf eden insanlara esasında yapılan büyük bir saygısızlıktır…

Tabii o müziği icra eden kişi bu duruma razı Siz de zaten oraya yemek yiyoruz Aman Orada da bir şeyler tıngırdatıyorlar zihniyetiyle gidiyorsanız Bu da sizin seçiminiz

Sizlerin aklına gelen veya gözlemlediğiniz görsel ve sessiz sunumlarda yapılmaması gerekenler veya yapılması gerekenler var ise lütfen bizimle paylaşın…

Sevgi ile kalın…


Benzer yazılar

Bir yorum var: “Tiyatro Adabı Nedir

  1. Asıl tiyatro hayattır. Gündelik yaşamda örf adet ahlak ve hukuk kuralı tanımayan birinin tiyatro adabını anlaması mümkün mü? Alırım çekirdeği yerim çitlerim yerlere atarım, tiyatroda çekirdek yemek ne ki?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.