Tiroit de Sorun olduğunu gösteren Belirtiler

Yaşam kalitemizde bozulmalar hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Yaşam kalitesinin bozulması kimi zaman uyku sorunları kimi zaman kilo sorunları gibi sorunlar ile kendisini gösterir. Bu sorunların nedeni bir çok farklı bedensel rahatsızlık olabileceği gibi en yaygın biçimde  Tiroit bezlerinin sağlıklı çalışmaması nedeni ile gerçekleşir. Bugün sizlerle tiroit  dengesinin bozulduğunu gösteren belirtiler başlıklı yazımızı paylaşmak istiyoruz…

 

Tiroit Rahatsızlıklarının belirtileri Nelerdir?

tiroit-rahatsizliklarinin-belirtileri-2-nelerdir

Tiroit,  genetik , yaşam tarzı ve beslenme ile ilgili bir çok farklı nedenden dolayı dengesini kaybedebilir.

Tiroit İşlevlerinin hormon dengelenmesi ve çalışması açısından doğrudan  yüksek etkisi olması  nedeni ile doğru şekilde çalışıyor olması hayati önem taşımaktadır.

Tiroidin doğru çalışmaması zehirli tiroit, Hipotiroit , Haşimoto gibi türüne göre değişen bir çok farklı şekilde adlandırılmaktadır.

Tiroit sorunları genellikle tiroidin az çalışması nedeni le meydana gelmektedir. Tiroit az çalıştığı zaman bir çok farklı belirti gösterir. Ve az Çalışan tiroit farklı rahatsızlıkları tetikleyerek hem yaşam kalitemizi düşürür hem de sağlıklı yaşam sınırlarından çıkmamıza neden olur…

 

Tiroit sorunu belirtileri

 • Kulak Burun Boğaz Sorunları

Boyun bölgesinde şişme boyunda kalınlaşma, sete incelme yada boğuklaşma horlama gibi sorunlar tiroit sorunları nedeni ile meydana gelebilir.

 • Kas, Kemik sorunları

Eklemlerde nedensiz ağrı şişmeler , Nedensiz kas ağrıları, tendonit rahatsızlığı ve hatalı harekete bağlı olmayan karpal tünel sendromu gibi kemik ve kas rahatsızlıkları tiroit bezi çalışma sorunu nedeni ile meydana gelebilir.

 • Vücut Isı dengeleme sorunları

Vücut ısının dengelenmesi beden sağlığı açısından çok önemlidir. Ve bu sorunlar vücutta doğru gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir. Sürekli üşüme ,eller ve ayakların hava şartlarına bağlı olmadan devamlı soğuk olması , vücut ısısında düşüklük tiroit bezi sorunu kaynaklı olabilir.

 • Kilo Problemleri

Genellikle kilo verememe olarak görülen problemlerin bir çoğu tiroit bezlerinin dengesiz çalışması nedeni ile meydana gelmektedir. Ne kadar spor yada bedensel etkinlik yaparsanız yapın ve ne kadar sağlıklı gıdalarla beslenip diyetinize dikkat ederseniz edin eğer kilo veremiyorsanız bu tiroit bezlerinizin yavaş çalışmasından dolayı meydana geliyor olabilir.

Aynı şekilde olması gereken kilonun çok altındaysanız ve ne yaparsanız yapın bir türlü kilo alamıyorsanız bu durum da tiroit bezlerinizin doğru şekilde çalışmamasından az yada çok çalışmasından dolayı olabilir…

 

 • Sindirim sistemi sorunları

Tiroit çalışmasında azalma olduğunu gösteren en belirgin belirtilerden biri kabızlık sorunudur. Sağlıklı bir insan günde 1-2 defa dışkılama gereçekleştirir. Eğer bu periyot 1 günden fazla ve dışkılama işlemi gerçekleşirken sert dışkı nedeni le zorlanma gibi sorunlar varsa bu tiroit sorununun göstergesi olabilir.

 • Ruhsal Sorunlar

Önü alınamayan ve düzensiz ruh hali dalgalanmaları nedensiz şiddetli depresyon ve anksiyete gibi sorunlar tiroidin az çalışması nedeni ile olabilir.

 • Hafıza Sorunları

Bir şeyleri hatırlamakta zorlanıyorsanız bildiğiniz kelimeleri unutuyorsanız, Bir şeylere odaklanmakta sorun yaşıyorsanız yani konsantrasyon sorununuz varsa, Yaşadığınız bazı şeylerden emin olamıyorsanız bu tiroit bezleriniz ile ilgili sorununuz olduğunu gösteriyor olabilir.

 • Sürekli halsizlik, yorgunluk

Yeterli uyku uyumanıza rağmen sürekli olarak yorgun uykusuz ve halsiz hisediyorsanız bu tiroid bezlerinizin yavaş çalışması nedeni ile olabilir…

 

 • Cilt Sorunları

Çatlayan kuru cilt yapısı tiroit dengesizliği nedeni ile olabilir.

 • Tırnak Sorunları

Eğer tırnaklarda doğru bakım ve yaşam şekline rağmen zayıf kolay deforme olan yapıya sahipse bu tiroidin az çalışması nedeni ile olabilir.

 • Aşırı Saç dökülmesi

Saç kaybının genetik ve yanlış ürün kullanımı gibi bir çok farklı nedeni olabilir. Fakat aşırı saç dökülmesi sorununun genellikle nedeni tiroit bezinin doğru şekilde çalışmamasıdır.

 • Cinsel Sağlık Sorunları

Kısırlık olarak adlandırılan doğurganlık sorunları, Cinsel isteksizlik, PMS , Adet dönemi düzensizlikleri ve sorunları, cinsel güç azalması gibi bir çok cinsel sağlık sorunu tiroit az çalışma sorunu nedeni ile olabilir.

 

Bu sorunları yaşıyorsanız Doktorunuza danışın

tiroit-rahatsizliklarinin-belirtileri-3-hekime-danisin

Tiroit sorunlarının bir çoğu  kontrol edilebilir sorunlardır. Fakat tiroit problemini kontrol altına almak yani tiroidinizin doğru çalışmasını sağlayabilmek için problemin ne olduğunu anlamak gerekmektedir

Yukarıdaki sorunları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Ciddiye alınmayan Tiroit çalışma problemleri yaşam kalitesini , estetik sorunları beraberinde getirebileceği gibi bir çok farklı rahatsızlığa neden olarak hayati risk yaratan durumların temelini atabilmektedir.

Tiroit sorunlarının bir çoğu  doktor kontrolü ve tavsiyesi ardından beslenme , hareketlilik gibi yaşam şekli değişiklikleri, ilaç tedavileri ve/veya  düzenli ilaç kullanımı , cerrahi operasyon gibi çözümler ile sağlıklı çalışır hale getirilerek çözümlenebilmektedir. Tabi bunun için erken tanı,ve tedavi çok önemlidir…

 

Tiroit testleri Nelerdir ?

Tiroit sorununuz olup olmadığının anlaşılması için hekimler genellikle şikayetlerin dinlenmesinin ardından basit  el muayenesinin yanı sıra kan alımı tükürük bezi alımı gibi yollarla gözlemlenen aşağıdaki verileri isterler;

 • TSH  (Değer aralıkları: 1-2 UIU yada daha az )
 • TPOAb  (Tiroid Peroksidaz Anikorlar) ( TPO – TgAb – 4 IU DAN KÜÇÜK YADA NEGATİF )
 • TgAB  ( Tiroglobulin Antikorlar)
 • Serbest t3 ( olması gereken değer : 3,2 pg/ml )
 • Serbest T4 ( olması gereken değer : 1.,1 ng/dL )
 • Ters T3 ( olması gereken değer: RT3:FT3 10/1 ORANDAN KÜÇÜK )

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

 

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.