Tırnaklarınız Bazı Rahatsızlıkların Sinyallerini Veriyor

Güzelliğine önem verdiğimiz bir çok kozmetik ve bakım ürünü ile kusurlarını gizlediğimiz tırnaklarımızın Sağlığına çok önem veririz. Fakat sürekli olarak gizlemeye ve güzelleştirmeye çalıştığımız bu kusurlar, aslında sağlığımız ile ilgili bizi uyarıyor olabilir…

 

Tırnaklar Ne Anlatıyor

tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-2-hastalik-belirtileri

Tırnaklar el ve ayak parmakları üzerinde bulunan ve bir çok işi yapmamızı kolaylaştıran vücut parçalarından biridir.

Aynı zamanda tırnaklarımız özellikle biz kadınların alımlı görünmesi için güzelliğine ve estetiğine çok önem verdiğimiz parçalarımızdan biridir.

Fakat tırnaklarımızın yapısındaki bazı değişimler estetik olarak değil sağlığımız açısından endişe duymamızı gerektiren sorunları bize anlatıyor olabilir….

 

Tırnaklar Hangi Sağlık Sorunlarının Belirtilerini , Nasıl Gösteriyor

Tırnak Yapısında Bozulmalar

 • Tırnakta dikey çizgiler oluşmasının nedenleri nedir ? 
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-dikine-cizgiler-olusur

  Tırnaklarda dikey çizgiler ,kanallar oluşması genellikle yüzünüzdeki kırışıklıklar gibi normal yaşlanma belirtileridir. Ancak, genç yaşta bu dikey çizgiler oluşuyorsa, bu B12 vitamini eksikliği veya magnezyum eksikliği sorunu yaşadığınız anlamına gelebilir.

 • Tırnak parçalanmasının, çatlaklar oluşmasının nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-kirilgan-olur

  Çabuk kırılan, ve çatlayan ,dökülen tırnaklar genellikle hipotiroid rahatsızlığına  işaret eder. Hiptiroidizm, tiroit bezlerinizin çok yavaş çalıştığı bir durumdur. Kuru ve çok pürüzlü tırnaklar da A Vitamini eksikliği, C vitamini eksikliği ve ayrıca Biotin olarak da bilinen B7 vitamini eksikliğini gösteriyor olabilir. Bu tırnak probleminin bir başka olası nedeni ojeleri çıkarmak için kullanılan aseton gibi kozmetik ürünlerinin çok fazla kullanımı olabilir.

 • Tırnakta yatay çizgiler olmasının nedenleri nedir ?
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-yatay-cizgiler-olusur

  Tırnakta yatay çizgiler (veya Beau çizgileri) tipik olarak tırnağınızdaki doğrudan travmanın sonucudur. Bu durum genellikle tırnak ların genelinde değil tek parmakta gözlemlenir. Bununla birlikte, eğer birden fazla tırnakta bu çizgileri  görüyorsanız, bu durum farklı bir rahatsızlıktan dolayı yaşanan  yüksek ateş sonucu veya pnömoni gibi yüksek ateşe yol açan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilirler.

 • Tırnakta Çukurlar oluşmasının Nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-cukurlar-olusur

  Tırnaklarda kraterlere benzeyen çükürların oluşması, sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıkları nedeni ile olabilir. Ayrıca eklemleri etkileyen bir hastalık olan inflamatuar artrit de dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarının erken bir belirtilerinden dolayı tırnak çukurları  oluşabilir…

 

Tırnakların renk değişimleri

 • Tırnaklarda Sararmanın Nedenleri Nedir ?
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-sararir

  Çoğu durumda, sararan tırnaklar mantar enfeksiyonunun göstergesidir. Zaman içinde tedavi edilmezse, bu durum daha da kötüleşebilir ve tırnaklarınız yeşilimsi bir renge dönüşebilir ve Kolay kırılan , ufalanabilir bir hale gelebilir. Sarı rengin diğer olası nedenleri arasında yaşlanma, sigara içmenin neden olduğu akciğer sorunları ve düşük kaliteli, yada sağlıksız içeriği olan akrilik tırnak ürünlerinin sık şekilde kullanılması yer alır.

 • Tırnak uçlarında Pembeleşmenin Nedenleri Nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-ucu-neden-kizarir-pembelesir

  Tırnak uçlarında  şerit şeklinde pembeleşme veya hafif kızarma olmasının nedeni konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet ve hepatit ya da siroz gibi bazı karaciğer problemlerinin belirtisi olabilir. Bazen tırnaklarda pembe vaya kırmızı şerit oluşumu yaşlanmaya bağlı olan doğal süreç renk değişikliği olabilir.

 • Tırnakların Koyu kırmızı renge dönüşmesinin nedenleri Nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-kirmizilasir

  Tırnakların herhangi bir travmaya yani darbeye yada ezilmeye bağlı olmadan koyu kırmızı renge dönüşmesi , kalp hastalığınızın olduğunu gösteriyor olabilir. Kızarıklık tırnaklarınızın ve tırnaklarınızın yanlarına doğru uzanıyorsa, bu lupus adı verilen bir otoimmün hastalık belirtisi olabilir.

 • Tırnakların soluk olmasının nedenleri Nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-solar

  Tırnaklarınız aşırı derecede soluk bir renkteyse, muhtemelen kanın parmaklarınızın ucuna ulaşmasını engelleyen bir beslenme bozukluğu veya dolaşım probleminiz söz konusudur. Çok şiddetli solgun olma durmunda bu, kanınızda anemiye veya demir eksikliğinden kaynaklı yada belirtisi olabilir…

 • Tırnakların Morarmasının nedenleri Nedir ? ( Tırnakların Mavileşşmesinin nedenleri ?) :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-mor-olur

  Mavimsi bir renk veya mor renge dönüşen tırnaklar genellikle vücudunuzun yeterli oksijen alamadığı anlamına gelir. Diğer olası nedenler arasında kalp sorunları, amfizem, astım ve kronik bronşit gibi akciğer sorunları olma ihtimali yüksektir.

 • Tırnaklardaki Kahverengi renge dönüşmesinin nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-kahverengi-olur

  Tırnaklarınızın diğer renkleri çeşitli sağlık problemlerinin bir işareti olabilir. Örneğin tırnaklarınız kahverengi olduğunda, bu bir tiroid hastalığı veya beslenme bozukluğu probleminiz olduğunu gösteriyor olabilir.

 • Tırnakların Gri Renge dönüşmesinin Nedeni Nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-gri-olur

  Gri renkli tırnaklar genellikle başka bir rahatsızlık nedeniyle antimalaryal ilaçlar gibi bazı ilaçların alınmasıyla oluşur. Yani bu değişim ilaçların yan etkilerinden biridir….

 

Tırnak Uzama Şekli Bozuklukları

 • Tırnakların Yanlardan İçeri Bükülmesinin nedenleri nedir ?
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-bukulmesinin-nedeni

  Tırnakların yanlardan içeriye etlere doğru bükülmesi ve orta kısmının yükselerek bir kaşık şekline benzemesi ,  vücudunuz çok fazla demir ürettiği zaman ortaya çıkan bir bozukluk olan hemokromatoz‘un bir belirtisi olabilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi, bir kalp hastalığı ve kan dolaşımının zayıflaması ile ilişkili olabilir.

 • Tırnak uçlarının genişlemesinin ve bükülmesinin Nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-asagi-bukulmesinin-buyumesinin-nedeni

  Parmak ucu büyüdükçe tırnaklarınız açılır ve tırnaklarınız aşağı doğru kıvrılır. Bu tip tırnak büyümesi, genellikle akciğer hastalığından kaynaklanan kanınızdaki oksijen oranının olması gerekenin altında olduğunun bir göstergesi olabilir. Bunun yanı sıra tırnakların bükülmesi ayrıca karaciğer rahatsızlıkları veya böbrek hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı ve AIDS ile de ilişkili olabilir.

 • Tırnakların etlerden ayrılmasının nedenleri nedir ?:
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-etten-neden-ayrilir

  Etlerinden ayrılan tınaklar genellikle hipertiroidizmi gösterir, bu da tiroid bezinizin vücudunuza çok fazla hormon saldığı bir durumdur. Gevşek tırnaklar aynı zamanda bir organ enfeksiyonu, sedef hastalığı, zayıf kan dolaşımı veya amiloidozu veya organlarınızda ve dokularda protein amiloidinin fazla miktarda olduğunu gösterebilir…

 

Tırnaklarda ve çevresinde bölgesel bozukluklar

 • Tırnak dibinden ucuna uzanan dikine çizginin nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-dik-koyu-cizgi-oluşur-

  Tırnak diplerinden tırnak ucuna kadar uzanan karanlık dikine çizgiler, çok tehlikeli bir cilt kanseri türü olan Subungual Melanom‘un bir belirtisi olabilir. Bu yüzden  oluşan bu  tip dikine çizgiler tırnaklarınızda herhangi bir şekilde acı hissi vermese de, onları fark ettikten sonra acilen doktrunuza gitmenizi öneriyoruz..

 • Tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasının Nedenleri Nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-neden-bulut-lekeler

  Tırnaklarda beyaz bulutlara benzeyen leke oluşumları çok sık rastlanan bir durumdur. Çoğu insan tırnaklarda oluşan bu beyaz çizgi veya lekelerin kalsiyum eksikliği anlamına geldiğini zanneder. Bu doğru değildir. Tırnaklarınızdaki beyaz bölgesel , parçalar halinde değişimleri genellikle protein içermeyen dengesiz beslenme şekline vaya bir diyete işaret eder. Bunun yanı sıra, böbrek yetmezliği sonucu veya direk veya kimyasal maddeler aracılığı ile ağır metal zehirlenmeleri sonrasında ortaya çıkabilirler.

 • Tırnak diplerinin şişmesi ve kızarmasının nedenleri nedir ? :
  tirnaklariniz-sagliginiz-ile-ilgili-bir-sey-soyluyor-tirnak-dipleri-kizarma-kanama

  Tırnaklarınızın dipleri ve  etrafındaki kırmızı, kabarık bir cilt, genellikle tırnak katının iltihaplanmasını gösterir. İltihaplanmaya büyük bir şişlik eşlik ediyorsa, bu paronişi olarak adlandırılan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Kırmızımsı tırnak diplerinin oluşmasının diğer olası nedenleri arasında bağ dokusu hastalıkları – özellikle de lupus hastalığı bulunmaktadır.

 

Sağlığınız Güzellikten Daha Önemli

Estetik önemlidir ve hepimiz güzel görünmek isteriz fakat tırnaklarınızın yukarıdaki gibi sinyaller veriyor olması bizleri sağlığımız konusunda uyarıyor olabilir. Güzelleştirmek için çabalamanın yanı sıra bu tarz tırnak sorunları ile karşılaşmanız durumunda mutlaka doktorunuza danışın. Unutmayın sağlık en önemli güzelliğinizdir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Yada

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Sağlıklı güzel günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Tırnaklarınız Sağlığınız ile İlgili Bir Şey Söylüyor…

 1. Babamın ayak tırnakları kahverengi garip bir renk almıştı.
  Başta mantar zanetmştik ama Doktor şeker hastalığından olduğunu söyledi.
  Yazdığınıza katılıyorum..

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.