Tırnak yeme nedenleri ve kurtulma yöntemleri

Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Bırakma Yöntemleri

Tırnak yemek yada elinde ki etleri kopartmak çok yaygın bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın bir çok farklı nedeni olabilmekle beraber en yaygın 2 nedeni vardır ; Psikolojik nedenler ile tırnak yeme, kişisel bakım eksikliği nedeni ile tırnak yeme. Kadın sitesi tavsiyeler bölümünde hem çözülmesi gereken psikolojik bir durum hem de estetik açıdan kaygı yaratan “Tırnak yeme Alışkanlığı ve Tırnak yemeyi bırakma  yöntemleri” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Tırnak Yemek ve Nedenleri

Tırnak Yeme Alışkanlığı nedenleri
tirnak-yeme-aliskanligi-ve-cozum-onerileri-2

Tırnak yemek olarak adlandırılan aslında tırnakları ve etlerini kopartmak anlamına gelen alışkanlık hem estetik açıdan hoş görünmeyen ve elin sürekli ağızda olması gibi itici olan bir davranış şeklidir. Bu bir çok hastalığa yol açabildiği gibi estetik açıdan da olumsuz görüntü veren bir alışkanlıktır.

Tırnak yemenin çok yaygın biçimde görülen duygusal bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar, özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yediklerini belirtiyorlar. Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda daha sık olmakla birlikte büyüklerde de rastlanan ciddi bir sorun. Tırnak yeme alışkanlığı, ‘beden odaklı tekrarlayan davranışlar‘ olarak bilinen parmak emme, saç koparma, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında geliyor. Hem bu alışkanlıktan kurtulmak hem de sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak ise artık imkansız değil. En çok yıpranan organlarımızdan olan el ve ayaklarımız sağlığımızın da göstergesidir.

Tırnak yemek, sosyal açıdan da pek hoş görülen bir davranış değildir. Ayrıca, pürüzlü, yenen tırnakların çekici görünmediğini belirten araştırmacılar, bazı insanlar tırnaklarını çok kötü yediklerini, parmaklarını kanattıklarını ya da tırnaklarını kemire kemire yok denecek kadar az bıraktıklarını ifade ediyorlar. Tırnaklarınızı yediğinizde, ağzınız ile parmaklarınız arasında ileri geri bakteri taşıdığınızı ve eğer şeytantırnağınızı yerseniz, tırnağınızın kenarında iltihap gelişebiliyor.

Tırnak bozuklukları, tırnak yatağı enfeksiyonları ve dişlerde çarpıklıklar, tırnak yemeye bağlı en sık rastlanan fiziksel sorunlar. Aynı zamanda kişide saç yeme alışkanlığı da varsa, bağırsak tıkanıklığına kadar giden sorunlara seyrek de olsa rastlanabiliyor. Obsesif-kompulsif bozukluğun bir belirtisi olarak değerlendirilirse, tırnak yemenin tedavisinde ilaçlar da kullanılabiliyor. Fakat tırnak yemeyi bırakma yolları için uygulanan tedavide iki temel yöntem var. Birincisi davranışları düzenlemeyi amaçlıyor; ikincisi, tırnak yemeyi engellemeyi hedefliyor…

 

Tırnak yeme Alışkanlığının sakıncaları

  • Ellerimiz en hızlı ve en yoğun kirlenen bölgemizdir. Dolayısı ile sürekli bir yerlere dokunduğumuz elimizi sürekli ağzımıza sokarak bir çok mikrop, virüs ve kötü bakteriyi de önce ağzımıza ardından da vücudumuzun içine almış oluruz. Bu da içinde yaşadığımız dönemde yaşadığımız Korona ( COvid -19)  ve benzeri bir çok virüsün de vücudumuza girmesine neden olan ciddi bir sorundur.
  • Tırnak Yemek psikolojik bir sorunun dışa vurumudur ve bu sorun farkında olmasak da hayatımızda yer eder ve ayrıca dışarıdan görünür bir durum olduğu için psikolojik sorunlarımızı açığa vurur.
  •  Koparılmış Tırnaklar estetik açıdan olumsuz bir görüntüdür. Bunun yanı sıra elimizin sürekli ağzımızda oloma hali de sosyal açıdan hoş görülmez….

 

Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

  • Tırnaklarınızı neden yediğinizi bulun: Öncelikle, niçin tırnak yemeye başladığınızı düşünün. Sadece bir gün buna başlayıp, alışkanlık yapmış olabilir. Bu bazı tırnak yiyenler için doğrudur. Yine de, bunların birçoğu sıkıntı, stres, korku ya da endişe anlarında tırnak yemeye başlamıştır. Belki, siz de okulun ilk günü ya da ailenizden uzak, arkadaşınızın evinde ilk kez gece yatısına kaldığınızda başlamış olabilirsiniz. Eğer ne zaman ve hangi koşullar altında tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız, bununla mücadelenin yollarını da bulursunuz. Her zaman stres kaynaklarını ortadan kaldıramayabilirsiniz, ancak o an yapacak başka bir şeyler bulabilirsiniz.
  • Mutlaka tırnaklarınızın temiz ve bakımlı olmasına özen gösterin.  Bazı tırnak yiyenler için, bu saplantılı bir durum halini almıştır. Tırnaklarınızı temiz ve bakımlı tutmalısınız. Manikür kitlerinde genellikle tırnak kesme makası, bir törpü, küçük bir makas ve kütikül itici ya da manikür kürdanı bulunuyor. Evinizde ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulunursa, kırılan tırnaklarınızı ya da şeytan tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz. Haftada bir kez manikür yapmaya çalışın. Gerekliyse tırnaklarınızı keserek başlayın. Zeytinyağlı ya da losyon eklediğiniz ılık suda tırnaklarınızı birkaç dakika bekletin. Tırnaklarınızdaki ölü deriyi yavaşça geriye itin. Ellerinizi kurulayın ve losyon ya da kütikül kremi sürün. Böylece gereğinden fazla uzun olmayan tırnak ve tırnak etleri olmayacağı için kopartabileceğiniz bir şey de olmayacaktır…
  • Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyordur.
  • Caydırıcı kullanın: Eczanelerde tırnak bakımı ürünlerine bakarsanız, tırnak yemeyi bıraktıran kremleri, yağları ya da tırnak cilalarını görebilirsiniz. Bu ürünlerden birçoğu aynı zamanda başparmak emmeyi bıraktırmak için de kullanılıyor.
  • Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı deneyebilirsiniz. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket, tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Tırnak yemekten vazgeçtiğinizi kendinize hatırlatmak için elinizden ne geliyorsa yapmakta fayda var. Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; daha önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı kendinize hatırlatın.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı mutlu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.